Kobieta chroni się przed słońcem

Wykorzystujesz każdą okazję, by spędzić czas na świeżym powietrzu i poczuć ciepłe promienie słońca na twarzy? A zastanawiałaś się, czy jest wtedy dobrze chroniona?  Dowiedz się, jak chronić swoją skórę!

Ochrona skóry twarzy przed słońcem

Pewnie nie raz słyszałaś „Nałóż więcej kremu na twarz”, „Nie wychodź tyle na słońce, bo  zrobią Ci się piegi” lub „Jak będziesz siedzieć tyle na słońcu, to się spalisz”. Świadomość potrzeby chronienia twarzy przed słońcem jest bardzo ważna, ponieważ to ono jest w dużej mierze odpowiedzialne za starzenie się skóry, zwiększenie ryzyka chorób skóry i pojawianie się przebarwień słonecznych — plam, których niekoniecznie chcemy.   

Dlatego tak ważne jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej na twarz, takiej jak kremy z filtrem UV, noszenie nakrycia głowy, okularów przeciwsłonecznych i unikanie intensywnego słońca w najgorętsze godziny dnia. 

Czym są posłoneczne przebarwienia twarzy? 

Przebarwienia słoneczne na twarzy, znane również jako plamy pigmentacyjne, pojawiają się głównie w wyniku nadmiernego narażenia skóry na promieniowanie UV. 

Skóra, delikatnie dotknięta promieniami, nabiera pięknej oprawy, czyli opalenizny, która jest niczym innym jak naturalną reakcją obronną organizmu. Podczas długotrwałego wystawienia na działanie słońca, promieniowanie UV przenika przez warstwę naskórka, co pobudza melanocyty — komórki odpowiedzialne za produkcję melaniny, czyli pigmentu chroniącego skórę przed szkodliwymi skutkami promieniowania. Proces powstawania barwnika jest wynikiem współdziałania promieniowania UVA i UVB. Promieniowanie UVB, które dociera głównie do naskórka, zwiększa aktywność tyrozynazy — enzymu pełniącego kluczową rolę w procesie melanogenezy, czyli powstania melaniny. 

Wyróżnia się 2 podstawowe rodzaje przebarwień skóry twarzy od słońca:

 • Piegi – piegi od słońca to niewielkie plamki, które powstają w wyniku nadmiernej produkcji barwnika melaniny. Ilość piegów zazwyczaj zwiększa się w miarę wzrostu ekspozycji na słońce.
 • Plamy soczewicowate – pojawiają się najczęściej na twarzy i są nieco większe niż piegi. Przebarwienia mogą występować w wyniku działania promieni słonecznych, ale mogą również pojawiać się na obszarach, które nie są narażone na słońce.

Wpływ słońca na twarz — rodzaj cery 

O tym, że słońce ma wpływ na skórę twarzy, pisaliśmy już wyżej. Jednak w zależności od cery promienie słoneczne mogą powodować różne skutki. 

W przypadku skóry suchej, osoby ją posiadające mogą być bardziej podatne na szkodliwe skutki promieniowania UV. Słońce może dodatkowo przesuszać skórę i powodować uczucie szorstkości. 

Zaś cera tłusta jest bardziej podatna na łojotok. W wyniku zbyt intensywnego nasłonecznienia skóra może stać się bardziej błyszcząca i trudna do utrzymania w dobrej kondycji. Pamiętaj, by jej nie obciążać i stosować lekkie kremy. 

Cera wrażliwa może reagować na słońce poprzez podrażnienia, rumieńce lub uczucie pieczenia. Ten rodzaj cery jest bardziej podatny na powstawanie przebarwień. 

W każdym przypadku ważne jest regularne stosowanie kremów z filtrem UV, niezależnie od typu cery. Chronienie skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV pomoże zmniejszyć ryzyko wystąpienia poparzeń słonecznych, przyspieszonego starzenia się skóry i innych problemów związanych ze słońcem. Jak jeszcze powinnaś zadbać o cerę?

Jak dbać o skórę twarzy? 

 

 1. Pamiętaj o dokładnym oczyszczaniu skóry twarzy dwa razy dziennie — rano i wieczorem. Wybierz delikatny środek myjący np. emulsję micelarną lub żel do mycia twarzy z zieloną herbatą
 2. Stosuj nawilżający krem do twarzy, który pasuje do Twojego typu skóry. Nawilżenie jest istotne zarówno latem, jak i zimą, aby utrzymać odpowiedni poziom wilgoci w skórze. W cieplejsze miesiące odpowiednie nawilżenie i odżywienie zapewni krem nawilżający z różą jerychońską, zaś w zimniejsze, gdzie regeneracja jest bardziej potrzebna, sięgnij po krem odżywczy z owsem. Jeśli jednak cera jest przesuszona lub nadwrażliwa warto wdrożyć do pielęgnacji Eva Dermo przeciwzmarszczkowy krem na dzień
 3. Bez względu na porę roku, zawsze nakładaj krem z filtrem przeciwsłonecznym o szerokim spektrum ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB np. krem ochronny na twarz i superwrażliwe miejsca Eva Sun.
  Pamiętaj, że skórę należy chronić na całym ciele. Pomogą Ci w tym
 4. Staraj się unikać długotrwałego przebywania na słońcu, zwłaszcza w godzinach największego nasłonecznienia (zazwyczaj od 10:00 do 16:00). Noszenie kapelusza i okularów przeciwsłonecznych może również pomóc w ochronie skóry twarzy.
 5. Prawidłowe odżywianie się ma wpływ na kondycję skóry. Staraj się spożywać zdrowe, zrównoważone posiłki bogate w witaminy, minerały i przeciwutleniacze, które mogą wspomagać zdrowie skóry.
 6. Pij wystarczającą ilość wody każdego dnia, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu, co również korzystnie wpływa na skórę. Najlepiej wypijać 1,5 wody, a w bardziej słonecznie dni dobrze jest zwiększyć ilość do 2,5 litrów. 
 7. Palenie tytoniu i nadmierne spożywanie alkoholu mogą powodować przedwczesne starzenie się skóry i utratę elastyczności.

Fakty i mity o ochronie skóry twarzy przed słońcem

Czy makijaż chroni twarz przed słońcem?

Makijaż sam w sobie nie zapewnia pełnej ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV. Chociaż niektóre kosmetyki, zwłaszcza podkłady, mogą zawierać filtry słoneczne (SPF), ich skuteczność może być ograniczona, szczególnie jeśli nie stosuje się odpowiedniej ilości produktu.

Czy latem można stosować kremy na przebarwienia?

Tak, latem również można stosować kremy na przebarwienia. W rzeczywistości ochrona przed promieniowaniem UV i redukcja powstawania nowych przebarwień są szczególnie ważne w okresie letnim, gdy skóra jest bardziej narażona na działanie słońca.