Kosmetyki do opalania

Wakacje w pełni i pogoda nas rozpieszcza. To najlepszy czas na opalanie! Myślisz o wakacjach i głowisz się, jak szybko i bezpiecznie opalić się na słońcu? Marzysz, by tym razem opalić się na brązowo, a nie na czerwono? O tym, jak przygotować skórę do opalania i jak opalać się bezpiecznie, przeczytasz w naszym artykule.

Opalone ciało to jeden z niewychodzących z mody symboli lata. Skóra muśnięta słońcem stała się również synonimem zdrowia. Chcąc długo cieszyć się piękną opalenizną, należy przestrzegać kilku zasad. Na temat szybkiego i bezpiecznego opalania istnieje wiele mitów. Czy szybciej opalisz się nad wodą? Czy wysoki filtr sprawi, że skóra się nie opali? Jak opalić nogi, kiedy reszcie ciała grozi już poparzenie? Ale przede wszystkim, jakimi kosmetykami warto posmarować skórę przed i po kąpieli słonecznej oraz jak skutecznie opalić się na słońcu? Opalanie może być bezpieczne i skuteczne!

Czym jest opalanie na słońcu?

Opalanie jest procesem skórnym wywoływanym przez promienie UVB. Mówiąc najkrócej, jest to reakcja obronna przed działaniem słońca. Choć opalenizna może chronić przed poparzeniem słonecznym, to nie wolno traktować tego jako jedynej ochrony przeciwsłonecznej i wystawiać się na długotrwałe działanie słońca.

W czasie opalania produkowana jest melanina. Przemieszcza się ona w kierunku powierzchni skóry, tworząc naturalną osłonę przed słońcem. Równocześnie pogrubia się warstwa rogowa, co ma być dodatkową barierą.

To promieniowanie UVB jest odpowiedzialne za piękną, słoneczną opaleniznę, ale też poparzenia słoneczne i podrażnienia. To na skutek jego działania pojawiają się piegi, przebarwienia i trudne do usunięcia plamy.

Promieniowanie UVA nie powoduje poparzeń i podrażnień skóry, nie wpływa też na zmianę jej koloru, ale penetrując głębiej, sprzyja powstawaniu wolnych rodników degradujących strukturę kolagenu i prowadzących do przedwczesnego starzenia się skóry.

Bezpieczne i szybkie opalanie podczas lata

Jak przygotować skórę do opalania?

Jeśli marzysz o bezpiecznej i trwałej opaleniźnie, warto, abyś pomyślała o tym już 2 miesiące przed urlopem. Wprowadź do swojej diety składniki bogate w antyoksydanty, które wspomagają ochronę skóry przed działaniem wolnych rodników. Jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy jest beta-karoten, który znajdziesz np. w marchewkach.

Zanim wystawisz się na słońce, zrób dokładny peeling całego ciała. To ważne, jeśli chcesz cieszyć się równą opalenizną bez przebarwień.

Pamiętaj również, by zadbać o odpowiednie nawilżanie, wtedy Twoja skóra opali się równomiernie, nie będzie przesuszona, a słońce nie uszkodzi delikatnej warstwy hydrolipidowej.

Kiedy Twoja skóra jest już odpowiednio złuszczona i nawilżona, przyszedł czas na ochronę przeciwsłoneczną.

Jakie balsamy, kremy, filtry zabrać na wakacje? Co jest dobre na opalanie?

Na to, jaki kosmetyk do opalania wybrać, składa się kilka czynników. Najważniejszym jest odpowiednia ochrona przed promieniowaniem. Głównym faktorem jest SPF, czyli Sun Protection Factor. Na rynku są dostępne produkty z dwoma rodzajami SPF:

 • chemicznym, który pochłania promieniowanie UV, dobrze się wchłania i nie pozostawia smug.
 • mineralnym – rozpraszającym i odbijającym promieniowanie. Ten filtr jest cięższy i trudniej się rozsmarowuje, ale jest również delikatniejszy i dlatego jest rekomendowany osobom z bardzo wrażliwą lub atopową skórą.

W wielu kosmetykach możesz znaleźć mieszankę obu SPF – tak jak w przypadku produktów Eva Sun.

Na każdym produkcie do opalania powinna znajdować się również informacja o stopniu ochrony przeciwsłonecznej. Ze względu na pomiar poziomu współczynnika ochrony przeciwsłonecznej SPF wyznaczona wartość określa kategorie:

 • SPF 6-14,9 – niska ochrona
 • SPF 15-29,9 – średnia ochrona
 • SPF 30-59,9 – wysoka ochrona
 • SPF > 60 – bardzo wysoka ochrona przeciwsłoneczna

Aby skutecznie ochronić się przed słońcem oraz cieszyć się brązową opalenizną należy dobrać kosmetyk do fototypu skóry. Im jaśniejsza karnacja i kolor włosów, tym wartość SPF powinna być wyższa. Wyróżnia się 6 fototypów skóry, a określa się na podstawie zawartej w niej melaniny:

 • Fototyp I (celtycki) — spotykany u osób charakteryzujących się jasną, wręcz bladą skórą. Taka skóra jest szczególnie narażona na oparzenia, dlatego wymaga bardzo wysokiej ochrony przed słońcem.
 • Fototyp II (północnoeuropejski) — cera, podobnie jak w przypadku fototypu I, jest jasna, ale określana jako bardziej mleczna. Ten rodzaj skóry również szybko opala się na kolor czerwony i często ulega oparzeniom. Wymaga stosowania wysokiej ochrony przed słońcem.
 • Fototyp III (środkowoeuropejski) — skóra jasna w odcieniu kremowym lub śniadym, wykazuje umiarkowaną zdolność do oparzeń słonecznych. W trakcie opalania często pojawia się rumień, ale skóra szybko uzyskuje brązową barwę. Wymagana średnia ochrona przeciwsłoneczna.
 • Fototyp IV — śniada, oliwkowa karnacja, której często towarzyszą pieprzyki. Ma niską skłonność do oparzeń słonecznych, a opalenizna szybko staje się ciemnobrązowa. Taka skóra potrafi się jednak szybko starzeć. Zalecany niski poziom ochrony przeciwsłonecznej.
 • Fototyp V — najczęściej spotykany u przedstawicieli krajów azjatyckich i północnoafrykańskich. Skóra ciemna, łatwo opalająca się i praktycznie nieulegająca oparzeniom. Zalecany niski lub bardzo niski poziom ochrony przeciwsłonecznej.
 • Fototyp VI (afrykański) — skóra ciemnobrązowa i czarna, która praktycznie nigdy nie ulega oparzeniom. Zalecany niski lub bardzo niski poziom ochrony przeciwsłonecznej.

W ofercie Polleny Ewy znajdziesz kosmetyki o różnej wysokości filtra, które w zależności od potrzeb będą większą lub mniejszą barierą dla promieni słonecznych. Oprócz ochrony przed słońcem nasze kremy i balsamy doskonale się wchłaniają, nawilżają i są odporne na wodę oraz przyklejanie piasku.

Pamiętajmy, że niezależnie od fototypu skóra może posiadać bardziej wrażliwe miejsca, jak np. znamiona czy tatuaże. Krem ochronny i emulsja do opalania z SPF 50 są idealną ochroną na nie.

Kremy, emulsje i balsamy do opalania z:

Wysokim filtrem:

Średnim filtrem:

Skuteczne opalanie na słońcu — jak opalać się na brązowo, a nie na czerwono?

Chcąc szybko i bezpiecznie opalić się na słońcu, wróć do punktu pierwszego przygotowania skóry na opalanie: stosuj peeling, nawilżaj i dostarczaj sobie beta-karotenu.

Zastanawiasz się, ile trzeba leżeć na słońcu, żeby się opalić? Nie tędy droga. Chcąc się opalić na brązowo, unikaj leżenia na plaży przez cały dzień. To prawdopodobnie skończy się bolesnym oparzeniem. Opalaj się z przerwami. Dawaj skórze odpocząć, chowając się co jakiś czas w cieniu.

Pamiętaj również, że dużo ładniej i szybciej opalisz się, będąc w ruchu.

Nigdy nie unikaj balsamów i kremów z filtrami! Nawet jeśli stosujesz krem z SPF 50, opalisz się.

Pielęgnacja skóry po opalaniu

Po powrocie z plaży dokładnie opłucz ciało, zwłaszcza po kąpieli w słonej wodzie. Następne, czego będzie potrzebowała Twoja skóra, to nawilżenie i regeneracja. Wybieraj lekkie kosmetyki łagodzące i nawilżające.

Jeśli mocno podrażniłaś swoją delikatną skórę lub czujesz dyskomfort po kąpieli słonecznej, sięgnij po kosmetyk łagodzący, np.: