Opalanie podczas lata. Kobieta, plaża i morze - wakacje

Wakacje w pełni i pogoda nas rozpieszcza. To najlepszy czas na opalanie! Myślisz o wakacjach i głowisz się jak szybko i bezpiecznie opalić się na słońcu? Marzysz, by tym razem opalić się na brązowo, a nie na czerwono? O tym jak przygotować skórę do opalania i jak opalać się bezpiecznie przeczytasz w naszym artykule.Opalone ciało to jeden z niewychodzących z mody z symboli lata. Skóra muśnięta słońcem stała się również synonimem zdrowia. Chcąc długo cieszyć się piękną opalenizną, należy przestrzegać kilku zasad. Na temat szybkiego i bezpiecznego opalania istnieje wiele mitów. Czy szybciej opalisz się nad wodą? Czy wysoki filtr sprawi, że skóra nie opali się? Jak opalić nogi, kiedy reszcie ciała grozi już poparzenie? Ale przede wszystkim, jakimi kosmetykami warto posmarować skórę przed i po kąpieli słonecznej oraz jak skutecznie opalić się na słońcu? Opalanie może być bezpieczne i skuteczne! 

Czym jest opalanie na słońcu?


Opalanie jest procesem skórnym wywoływanym przez promienie UVB. Mówiąc najkrócej, jest to reakcja obronna przed działaniem słońca. Choć opalenizna może chronić przed poparzeniem słonecznym, to nie wolno traktować tego jako jedynej ochrony przeciwsłonecznej i wystawiać się na długotrwałe działanie słońca. 

W czasie opalania produkowana jest melanina. Przemieszcza się ona w kierunku powierzchni skóry, tworząc naturalną osłonę przed słońcem. Równocześnie pogrubia się warstwa rogowa, co ma być dodatkową barierą. 

To promieniowanie UVB jest odpowiedzialne za piękną, słoneczną opaleniznę, ale też poparzenia słoneczne i podrażnienia. To na skutek jego działania pojawiają się piegi, przebarwienia i trudne do usunięcia plamy.

Promieniowanie UVA  nie powoduje poparzeń i podrażnień skóry, nie wpływa też na zmianę jej koloru, ale penetrując głębiej sprzyja powstawaniu wolnych rodników degradujących strukturę kolagenu i prowadzących do przedwczesnego starzenia się skóry. 

Bezpieczne i szybkie opalanie podczas lata


Jak przygotować skórę do opalania


Jeśli marzysz o bezpiecznej i trwałej opaleniźnie, warto, abyś pomyślała o tym już 2 miesiące przed urlopem. Wprowadź do swojej diety składniki bogate w antyoksydanty, które wspomagają ochronę skóry przed działaniem wolnych rodników. Jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy jest beta-karoten, który znajdziesz np. w marchewkach. 

Zanim wystawisz się na słońce, zrób dokładny peeling całego ciała. To ważne, jeśli chcesz cieszyć się równą opalenizną bez przebarwień. 

Pamiętaj również, by zadbać o odpowiednie nawilżanie, wtedy Twoja skóra opali się równomiernie, nie będzie przesuszona , a słońce nie uszkodzi delikatnej warstwy hydrolipidowej.

Kiedy Twoja skóra jest już odpowiednio złuszczona i nawilżona, przyszedł czas na ochronę przeciwsłoneczną. 

Jakie balsamy, kremy, filtry zabrać na wakacje? Co jest dobre na opalanie?


Na to, jaki kosmetyk do opalania wybrać, składa się kilka czynników. Najważniejszym jest odpowiednia ochrona przed promieniowaniem. Głównym aktorem jest SPF, czyli Sun Protection Factor. Na rynku są dostępne produkty z dwoma rodzajami SPF: 


 • chemicznym, który pochłania promieniowanie UV, dobrze się wchłania i nie pozostawia smug.

 • mineralnym – rozpraszającym i odbijającym promieniowanie. Ten filtr jest cięższy i trudniej się rozsmarowuje, ale jest również delikatniejszy i dlatego jest rekomendowany osobom z bardzo wrażliwą lub atopową skórą. 


Na każdym produkcie do opalania powinna znajdować się również informacja o stopniu ochrony przeciwsłonecznej. Ze względu na pomiar poziomu współczynnika ochrony przeciwsłonecznej SPF  wyznaczona wartość określa kategorie:


 • SPF 6-14,9 – niska ochrona

 • SPF 15-29,9 – średnia ochrona

 • SPF 30-59,9 – wysoka ochrona

 • SPF > 60 – bardzo wysoka ochrona przeciwsłoneczna


Aby skutecznie ochronić się przed słońcem oraz cieszyć się brązową opalenizną należy dobrać kosmetyk do fototypu skóry. Im jaśniejsza karnacja i kolor włosów, tym wartość SPF powinna być wyższa. Wyróżnia się 6 fototypów skóry, a określa się na podstawie zawartej w niej melaniny:


 • Fototyp I (celtycki) – spotykany u osób charakteryzujących się jasną wręcz bladą skórą. Taka skóra jest szczególnie narażona na oparzenia, dlatego wymaga bardzo wysokiej ochrony przed słońcem.

 • Fototyp II (północnoeuropejski) – cera podobnie jak w przypadku fototypu I jest jasna, ale określana jako bardziej mleczna. Ten rodzaj skóry również szybko opala się na kolor czerwony i często ulega oparzeniom. Wymaga stosowania wysokiej ochrony przed słońcem.

 • Fototyp III (środkowoeuropejski) – skóra jasna w odcieniu kremowym lub śniadym ma umiarkowaną zdolność do oparzeń słonecznych. W trakcie opalania często pojawia się rumień, ale skóra szybko uzyskuje brązową barwę. Wymagana średnia ochrona przeciwsłoneczna.

 • Fototyp IV – śniada, oliwkowa karnacja, której często towarzyszą pieprzyki. Ma niską skłonność do oparzeń słonecznych, a opalenizna szybko staje się ciemnobrązowa. Taka skóra potrafi się jednak szybko starzeć. Zalecany niski poziom ochrony przeciwsłonecznej. 

 • Fototyp V – najczęściej spotykany u przedstawicieli krajów azjatyckich i północnoafrykańskich. Skóra ciemna, łatwo opalająca się i praktycznie nie ulegająca oparzeniom. Zalecany niski lub bardzo niski poziom ochrony przeciwsłonecznej. 

 • Fototyp VI (afrykański) skóra ciemno brązowa i czarna, która praktycznie nigdy nie ulega oparzeniom. Zalecany niski lub bardzo niski poziom ochrony przeciwsłonecznej. 


W ofercie Polleny Ewy znajdziesz kosmetyki o różnej wysokości filtra, które w zależności od potrzeb, będą większą lub mniejszą barierą dla promieni słonecznych. Oprócz ochrony przed słońcem, nasze kremy i balsamy doskonale się wchłaniają, nawilżają i są odporne na wodę oraz piasek. Niektóre z nich posiadają również dodatkowe funkcje np. balsam do opalania dla dzieci SPF 50 ma składniki odstraszające komary, a balsam do opalania SPF 30 dba o wrażliwą skórę ze skłonnościami do pękania naczynek. 

Kremy i balsamy do opalania z wysokim filtrem
Balsamy do opalania z niskim filtrem:


Skuteczne opalanie na słońcu – jak opalać się na brązowo, a nie na czerwono


Chcąc szybko i bezpiecznie opalić się na słońcu wróć do punktu pierwszego przygotowania skóry na opalanie: stosuj peeling, nawilżaj i dostarczaj sobie beta-karotenu.

Zastanawiasz się, ile trzeba leżeć na słońcu, żeby się opalić? Nie tędy droga. Chcąc się opalić na brązowo, unikaj leżenia na plaży przez cały dzień. To prawdopodobnie skończy się bolesnym oparzeniem. Opalaj się z przerwami. Dawaj skórze odpocząć, chowając się co jakiś czas w cieniu. 

Pamiętaj również, że dużo ładniej i szybciej opalisz się, będąc w ruchu. 

Nigdy nie unikaj balsamów i kremów z filtrami! Nawet jeśli stosujesz krem z SPF 50, opalisz się.

Chcąc przyspieszyć opalanie na słońcu, użyj przyspieszacza. Takiego jak:Dzięki niemu skutecznie opalisz się na słońcu, a Twoja skóra dłużej utrzyma brązowy kolor. 

Jeśli jesteś nad morzem lub jeziorem, opalaj się nieco dalej od lustra wody. Woda pochłania promienie i powoduje, że mniej odczuwamy słońce, co może może być złudne i skończyć się poparzeniem. 

Pielęgnacja skóry po opalaniu 


Po powrocie z plaży dokładnie opłucz ciało, zwłaszcza po kąpieli w słonej wodzie. Następne, czego będzie potrzebowała Twoja skóra, to nawilżenie i regeneracja. Wybieraj lekkie kosmetyki łagodzące i nawilżające. 

Jeśli mocno podrażniłaś swoją delikatną skórą lub czujesz dyskomfort po kąpieli słonecznej, sięgnij po kosmetyk łagodzący, np.:Po sezonie wakacyjnym ten balsam świetnie sprawdzi się również prostu jako całoroczny balsam nawilżający. Ze względu na kompozycję składników, łagodnie pielęgnuje i koi skórę.