pękająca i sucha skóra dłoni

Wysuszanie się i pękanie skóry na dłoniach zimą może mieć różne podłoża. By tego uniknąć, warto w okresie zimowym szczególnie zadbać o skórę dłoni, tak często wystawioną na działanie niekorzystnych warunków pogodowych. Dlaczego skóra zimą staje się sucha? Co pomoże w regeneracji dłoni? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.

Suche dłonie zimą – skąd się biorą?


Naskórek pokrywa płaszcz hydrolipidowy, potocznie zwany lipidowym. To specjalna powłoka zabezpieczająca, pokrywająca najbardziej wierzchnią warstwę naskórka. Pomaga ona m.in. oddzielić osiadające na powierzchni skóry substancje szkodliwe od dobroczynnych, a dodatkowo pomaga tym drugim wchłaniać się głębiej. Jest też barierą dla niebezpiecznego promieniowania UV. Płaszcz lipidowy jest odpowiedzialny za zatrzymywanie w skórze wody, która jest niezbędna do przeprowadzania wszystkich procesów zachodzących w organizmie. Ważną funkcją płaszcza lipidowego jest także uelastycznianie skóry, które wpływa na jej piękno, jak też na bezpieczeństwo i wytrzymałość. Niestety zimowe, niskie temperatury przyczyniają się do naruszenia płaszcza lipidowego, co powoduje zaburzenie pracy, a przez to również kondycji skóry.

Jak nawilżyć dłonie zimą?


Jak sama nazwa wskazuje, płaszcz hydrolipidowy składa się z wody i tłuszczów. Najważniejsze jest zatem dostarczanie skórze budulca, który posłuży do odtwarzania lub wzmacniania powłoki hydrolipidowej. Dobry sposób na suche dłonie zimą powinien zatem wiązać się zarówno z nawilżeniem, jak i natłuszczeniem skóry.

Pij wodę!


Picie wody to lekarstwo na wiele problemów, a już z pewnością na te związane ze skórą. Nawadnianie organizmu pomoże utrzymać ją w dobrej kondycji od wewnątrz. Wpłynie zarówno na warstwę hydrolipidową, jak i pomoże w syntezie białek odpowiedzialnych za jędrność, jak elastyna czy kolagen.

Dbaj o oczyszczenie suchych dłoni


Oczyszczanie skóry jest kluczowe w jej pielęgnacji, jednak zimą należy zadbać o to szczególnie. Wybór odpowiednich kosmetyków oczyszczających do dłoni zimą musi być podyktowany ich składem, który nie tylko zapewni higieniczną czystość, ale też ochronę. Warto korzystać z odpowiednich mydeł, takich jak na przykład mydło z dodatkiem miodu i mleka z linii Eva Natura. Miód ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, dlatego działa łagodząco na skórę. Pomaga też usuwać nadmiar sebum, co odblokowuje pory, zaś kwasy tłuszczowe zawarte w mleko pomagają odbudowywać płaszcz lipidowy. Mleko jest też źródłem białek, które wpływają na syntezę elastyny, kwasu hialuronowego i kolagenu – głównych budulców skóry, odpowiedzialnych za jej jędrność i elastyczność.

Używaj kremów do rąk suchych i popękanych


Po dokładnym oczyszczeniu należy zadbać o odbudowę ochronnej powłoki skóry. Mydło wzbogacone o składniki nawilżające jest doskonałym wyborem, ale nie zapewni pełnej ochrony, którą może zaoferować odpowiedni krem do rąk. Sucha, pękająca skóra na dłoniach potrzebuje składników nawilżających, wśród których prym wiedzie mocznik. Jest substancją zabezpieczającą skórę przed utratą wody, przez co przypisano go do grupy substancji określanych mianem Natural Moisturizing Factor (naturalny czynnik nawilżający). Odpowiednie jego stężenie w kosmetyku przyspiesza podział komórek, co pomaga regenerować skórę. Doskonałym wyborem będzie krem do rąk z linii Eva DERMO. Dodany do niego kwas hialuronowy wspiera proces odbudowy naskórka, co pomoże nie tylko nawilżyć, ale też zregenerować suchą, pękającą skórę na dłoniach.

Product query unexpected return: Not Found

Pękająca skóra przy paznokciach – jak sobie z tym radzić?


Bardzo często u osób z wysuszoną skórą dłoni pojawiają się pęknięcia w okolicy opuszków palców, blisko paznokci oraz na zgięciach. Jeśli pęknięcia zdarzają się w tych miejscach mimo zastosowania odpowiednich środków oczyszczających i kremów, istnieje duże prawdopodobieństwo, że u danej osoby występować mogą współistniejące problemy, takie jak niedobór witaminy A oraz witamin z grupy B. Niedoczynność tarczycy czy cukrzyca również mogą prowadzić do pękania skóry. W takim przypadku warto skonsultować się ze specjalistą.

Zdarza się też, że pękająca skóra na zgięciach palców oraz przy paznokciach powstaje z niedostatecznego zabezpieczenia skóry u osób korzystających z agresywnej chemii gospodarczej. Silne środki czystości, z których korzystamy, mogą podrażniać skórę. Konieczne jest, by np. podczas sprzątania nosić rękawice ochronne oraz używać zabezpieczających powłokę lipidową kosmetyków.

Pamiętajmy też o zabezpieczeniu dłoni w czasie przygotowań do Świąt – środki chemiczne używane do sprzątania mogą wyrządzić wielką krzywdę dłoniom.