Spis treści:
Dotychczas Twoja codzienna pielęgnacja twarzy koncentrowała się wyłącznie na użyciu przypadkowego kremu i mydła? To błąd, który może nie tylko przyczynić się do podrażnień, ale także przyspieszyć starzenie się skóry. Aby powstrzymać ten proces, warto wdrożyć odpowiednią pielęgnację i sięgnąć po kosmetyki, które będą dopasowane do Twojego rodzaju i typu cery. Dowiedz się, jak sprawdzić, jaką masz skórę!Jeżeli zastanawiasz się, jak sprawdzić typ skóry, to dobrze trafiłaś! W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym rodzajom oraz typom cery, ich zaletom i wadom, a także temu, jaka pielęgnacja jest dla nich najlepsza. Wszystko po to, abyś wiedziała, jak działać w przypadku niepożądanych zmian Twojego naskórka oraz w jaki sposób im zapobiegać.
Jakie są rodzaje cery?
Najważniejszą funkcją skóry jest ochrona organizmu przed czynnikami zewnętrznymi. Jednak nie jest „pancerzem” nie do pokonania. Ze względu na swoją porowatą budowę może zarówno absorbować, jak i wydzielać różne substancje. Rodzaj skóry jest uwarunkowany genetycznie. Ustala się go na podstawie grubości naskórka oraz dynamiki pracy gruczołów łojowych i potowych, a dokładniej ilości wytwarzanych przez nie sebum i potu. W rezultacie czynnikami, które są brane pod uwagę przy ustalaniu rodzaju cery, są poziom natłuszczenia i nawilżenia jej głębokich warstw. Wyróżnia się cztery rodzaje cery: normalną, tłustą, suchą i mieszaną.
Skóra normalna – piękna, ale rzadka
Ten rodzaj cery charakteryzuje się gładką, jędrną i miękką skórą. Posiada małe pory, jest dobrze ukrwiona oraz nie ma widocznych naczyń krwionośnych. Szczyci się także brakiem zaskórników, zmarszczek i tym, że się nie łuszczy. Tak zdrowo wyglądająca skóra to przeważnie typ cery dzieci do okresu pokwitania. Może występować u dorosłych, jednak jest to bardzo rzadkie. Charakterystyczne jest też to, że z biegiem lat cera naturalnie staje się coraz bardziej sucha. W celu zachowania jej naturalnych właściwości powinno się stosować łagodne kosmetyki do pielęgnacji z oferty Pollena Ewa. Latem poleca się lekkie nawilżające kremy z filtrami UV, zimną zaś zapewniające ochronę przed mrozem.
Cera sucha – delikatna i potrzebująca troski
Jeżeli chociaż jedno z Twoich rodziców ma skórę suchą, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że i Ty będziesz ją miała. Można ją po prostu odziedziczyć razem z genami, ale nie tylko. Ten typ skóry powstaje w wyniku np. niedostatecznej lub niewłaściwej pielęgnacji ciała lub nadmiernej ekspozycji na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Skóra sucha jest z reguły matowa i szorstka w dotyku. Brakuje jej często połysku, gdyż produkuje mało sebum. Co więcej, jest także:
- cienka,
- mało elastyczna,
- podatna na uszkodzenia,
- bardzo wrażliwa.
Jej największą zaletą są małe pory i wysoka odporność na zaskórniki. Ze względu na niską aktywność gruczołów łojowych niekorzystnie działają na nią wysoka temperatura, silny wiatr oraz mróz. W rezultacie czynniki te mogą powodować zaczerwienienia i uczucie pieczenia, których efektem są rozszerzone i popękane naczynka krwionośne. Także warunki atmosferyczne przyczyniają się do mocniejszego wysuszania się cery, a nawet do jej pękania i łuszczenia się. Przez ich działanie skóra sucha szybciej ulega także procesowi starzenia się i „zyskuje” zmarszczki. Spowolnić ten proces mogą kosmetyki dopasowane do tego typu cery. W związku z tym, że brakuje jej nawilżenia i natłuszczenia, dobrym wyjściem są tu preparaty zatrzymujące wilgoć. Jeżeli jesteś posiadaczką takiej cery, to powinnaś strzec się wody z mydłem – może ona bowiem doprowadzić do zaczerwień lub podrażnienia naskórka. W zamian za to, do codziennej pielęgnacji skóry suchej stosuj np. emulsję micelarną, która zawiera składniki wspierające procesy łagodnie oddziałujące na nią. Unikaj też kosmetyków na bazie alkoholi i ziarnistych peelingów, które tylko pogorszą stan Twojej cery. Pamiętaj, aby przy robieniu makijażu stosować wyłącznie kosmetyki do cery suchej. Wybieraj takie podkłady, które dodatkowo nawilżają skórę. W przypadku pudrów zrezygnuj z tych sypkich, gdyż jeszcze bardziej podkreślą defekty i niedoskonałości.
Skóra tłusta – miękka, ale problematyczna
Skóra tłusta to przeciwieństwo cery suchej. Jest słabo ukrwiona, ale posiada bardzo aktywne gruczoły łojowe, które produkują bardzo dużą ilość sebum. Przez jego nadmiar na powierzchni twarzy tworzy się tłusta i połyskująca warstwa, która nie wygląda zbyt dobrze. Charakterystyczne dla cery tłustej są rozszerzone pory, które mają tendencję do zatykania się, dlatego często występują na niej zaskórniki, stany zapalne, a nawet trądzik. Do pozytywów można zaliczyć to, że cera:
- wolniej się starzeje, niż skóra sucha, ponieważ nadmiar łoju zabezpiecza ją przed wysychaniem, a przez to powstawaniem bruzd,
- dłużej pozostaje gładka i jędrna, dzięki czemu wygląda się młodziej i zdrowiej,
- jest stosunkowo gruba, dzięki czemu jej naczynia krwionośne są mało widoczne,
- dobrze sobie też radzi z większością czynników zewnętrznych. Wyjątkiem jest nadmiar promieni słonecznych, który przyczynia się do wzmożonego łojotoku, co przekłada się na zwiększoną liczbę wyprysków.
Na wygląd cery tłustej mają wpływ m.in. zaburzenia hormonalne, niewłaściwe działanie układu trawiennego i stres. Nie bez znaczenia jest także agresywna pielęgnacja wysuszająca, która usuwa tłusty film z powierzchni, a jednocześnie pobudza gruczoły do produkcji sebum. Dlatego do pielęgnacji skóry tłustej poleca się żele oczyszczające dedykowane do tego rodzaju cery, a także systematyczne tonizowanie. Oprócz tego, warto – np. raz w tygodniu – stosować peeling. Po złuszczeniu naskórka można zaś użyć kremu, który odżywi skórę. Jeżeli masz cerę tego typu, unikaj agresywnych metod odtłuszczania oraz kosmetyków zawierających alkohol, gdyż składnik ten nadmiernie wysusza, co przyśpiesza łojotok i może powodować odwodnienie skóry. Skorzystaj za to z preparatów posiadających odczyn neutralny lub lekko kwaśny. Przy wyborze odpowiedniego podkładu kieruj się tym, aby był on matujący i nawilżający, aby przywrócić skórze odpowiedni poziom nawodnienia. Przydatny może też okazać się korektor zakrywający wypryski.
Cera mieszana – prawdziwa „wybuchowa” mieszanka
Skóra mieszana to najczęściej występujący rodzaj. Wyróżnia się tym, że łączy w sobie cechy cery suchej i tłustej. Jak to możliwe? Skóra sucha występuje zazwyczaj w okolicach policzków i skroni, natomiast tłusta dotyczy tzw. strefy T. Może być także na odwrót – suchy naskórek w sferze T, a tłusty na policzkach. Niezależnie od tego, osoby o takiej cerze muszą uważać na uszkodzenie naskórka i jednocześnie zwalczać nadmiar sebum. Różne rodzaje skóry wymagają odrębnych metod pielęgnacji. Jeżeli masz tłustą cerę, pamiętaj o stosowaniu kremów do konkretnych partii twarzy. Na policzkach i skroniach zadbaj o nawilżenie dzięki wysokiemu poziomowi lipidów. W strefie T staraj się zaś zapobiec nadmiernemu łojotokowi i błyszczeniu się cery. Możesz też skorzystać z kosmetyków, przeznaczonych do pielęgnacji skóry mieszanej, które zawierają składniki pomagające normalizować skórę oraz maskować niedoskonałości.
Jak sprawdzić rodzaj cery?
Istnieje wiele sposobów na określenie rodzaju skóry. Po czym poznać, jaki masz typ cery? Bez problemu dowiesz się tego w domu. Potrzebna będzie Ci chusteczka oraz np. beztłuszczowy żel do mycia twarzy. Z ich wykorzystaniem przeprowadź, krótki test, czyli:
- umyj dokładnie żelem całą powierzchnię twarzy,
- poczekaj godzinę,
- przyłóż przygotowany skrawek papieru.
Jeżeli Twoja chusteczka będzie gładka i jednolita to znaczy, że masz skórę normalną. Występuje niezwykle rzadko wśród osób dorosłych, więc jeśli jesteś jej posiadaczką, to masz duże szczęście! W przypadku łuszczenia się naskórka, czyli widocznych, odstających lub odrywających się białych skórek, uzyskujesz sygnał, że jesteś posiadaczką cery suchej. Z kolei tłusty ślad na całej chusteczce będzie oznaką skóry tłustej. Możesz mieć także cerę mieszaną, która stanowi połączenie tłustej i suchej skóry. Może być np. tłusta jedynie w tzw. strefie T (czoło, nos i broda), a sucha na policzkach lub odwrotnie sucha na czole, a tłusta na policzkach. Okazuje się, że rodzaj skóry nie jest jedyną zmienną, którą należy brać pod uwagę przy doborze kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Istotny jest także jej typ.
Jakie są typy skóry?
Ustalenie rodzaju skóry stanowi podstawy krok – punkt wyjścia w celu dalszej diagnostyki jej potrzeb. Dzięki temu możesz dostosować kosmetyki i utrzymać równowagę skóry, co przyczyni się do poprawy jej stanu oraz wyglądu. W różnych źródłach można spotkać różne ujęcia, najczęściej jednak wyróżnia się 4 typy skóry:
- wrażliwą – niektórzy nazywają ją delikatną. Zachowuje się, jak prawdziwa „księżniczka na ziarnku grochu”. Jest bardzo podatna na uszkodzenia i podrażnienia oraz źle reaguje na większość standardowych kosmetyków, a nawet na wodę. Przy niewłaściwej pielęgnacji jest często ściągnięta, zaczerwieniona i piekąca. Aby jej nie uszkodzić, sięgaj po produkty o hipoalergicznej i lekkiej formule, np. z serii Eva Dermo,
- trądzikową – to bardzo często występujący typ, nie tylko wśród nastolatków, ale także w gronie osób dorosłych. Skóra trądzikowa jest często dziedziczna, choć i można nabyć ją poprzez nieprawidłowe używanie kosmetyków. Objawia się rozszerzonymi porami, w których gromadzi się sebum, a następnie pojawiają się zaskórniki, wypryski i inne zmiany dermatologiczne, po których mogą pozostawiać blizny i przebarwienia. Do pielęgnacji cery trądzikowej przydadzą Ci się produkty ze składnikami, które wspierają normalizowanie produkcji sebum oraz przywracanie skórze równowagi, np. z serii Eva Dermo Seb Off,
- przebarwiona – innymi słowy z nierównym kolorytem i ciemnymi lub jasnymi plamami na skórze. Ten typ cery jest podany na zaburzenia w produkcji melaniny, co prowadzi do powstawania nieestetycznych zmian na twarzy. Problemy często wynikają z nadmiernej ekspozycji np. na słońce, nieprawidłowego leczenia dermatozy lub źle przeprowadzonej kuracji np. kwasami. Do pielęgnacji skóry z przebarwieniami wybieraj kosmetyki ze składnikami, które wspomagają rozjaśnienie i ujednolicenie kolorytu. Jednocześnie pamiętaj, żeby walkę z przebarwieniami przeprowadzać pod okiem specjalisty, aby nie doprowadzić do pogorszenia stanu skóry,
- naczynkową – kolejna „dama” wśród cer. Jest płytko unaczyniona i ma rozszerzone oraz kruche naczynka, przez co na jej powierzchni można zauważyć charakterystyczne czerwone „niteczki”, które pękają pod wpływem różnych czynników zewnętrznych. Można ją odziedziczyć lub „nabyć” jako następstwo niewłaściwej pielęgnacji. Do codziennej pielęgnacji skóry naczynkowej doskonale sprawdzą się produkty zawierające substancje, które pomagają wzmocnić kruche naczynka i zniwelować zaczerwieniania, np. z serii Eva Dermo Red Off.
Możesz mieć także skórę skłonną do nadwrażliwości, trądziku, przebarwień i pękania naczynek, która źle reaguje np. na ekspozycję na drażniące czynniki zewnętrzne. Choć objawy nadwrażliwości zazwyczaj przemijają po kontakcie ze szkodliwym środowiskiem i cera nie wymaga wdrożenia specjalistycznej pielęgnacji, warto mieć te tendencje na uwadze przy doborze kosmetyków, aby nie pogorszyć jej stanu.
Czy typ cery może się zmienić?
Liczne badania wykazały, że na rodzaj skóry największy wpływ mają geny, dlatego nie można go, w jakikolwiek sposób, zmienić. W przeciwieństwie do typu cery. Przyczyna naczynek, wrażliwości czy przebarwień często leży w nieprawidłowym dbaniu o skórę, chorobach skórnych lub ekspozycji na czynniki drażniące. Z tego powodu warto pamiętać o prawidłowej pielęgnacji skóry, gdyż dzięki dopasowanym kosmetykom możesz złagodzić opisane wyżej niedogodności. Widać wyraźnie, iż dbanie o cerę powinno być Twoim priorytetem. W przypadku braku pewności co do rodzaju posiadanej skóry, możesz skorzystać z pomocy specjalisty – dermatologa lub kosmetologa. Na dermokonsultacje warto się też zdecydować w wypadku wszelkich niepokojących problemów skórnych. Z rozwagą powinnaś podchodzić do codziennej pielęgnacji swojej cery, jak i do wyboru odpowiednich kosmetyków. Zdrowa skóra to bowiem jeden z najważniejszych elementów zdrowego organizmu i nasza wizytówka. Warto o tym pamiętać na co dzień.