Spis treści:
Czy trzeba koniecznie myć twarz rano i wieczorem? Czym i jak myć twarz rano, a jak wieczorem? Jakie kosmetyki są najlepsze do mycia twarzy? Jakie do cery suchej, a jakie do tłustej? Jak myć twarz, żeby nie mieć zaskórników i uniknąć wyprysków? A może nie ma potrzeby kupowania specjalnych kosmetyków i do mycia twarzy wystarczy sama woda? Mycie wydaje się być czynnością podstawową i łatwą, jednak pytań związanych z myciem twarzy jest wiele, być może i Ty masz kilka. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, dlaczego prawidłowe mycie skóry twarzy jest tak ważne i jak to robić odpowiednio.
Dlaczego mycie twarzy jest takie ważne
Niewątpliwie mycie skóry twarzy jest filarem nie tylko higieny, ale pielęgnacji cery. W ciągu dnia Twoja skóra jest narażona na wiele szkodliwych czynników zewnętrznych. Na jej powierzchni pojawia się pot, osadza się kurz, pył w tym 2,5 PM, który wnikając w nią, powoduje uszkodzenia, utratę elastyczności, podrażnienia i przebarwienia. Pozostawiasz na niej również sporo zanieczyszczeń i bakterii, dotykając jej wielokrotnie w ciągu dnia dłońmi. Nadto Twoja skóra podczas dnia pracuje dość ciężko, będąc narażoną na zmianę temperatur, musi ją regulować. Utrzymuje odpowiedni poziom pH oraz produkuje sebum. W zależności od tego, jaki jest typ Twojej cery, wydziela się go więcej lub mniej. Pozostaje ono na twarzy, będąc idealnym klejem dla wszystkich zanieczyszczeń wymienionych wcześniej. Z końcem dnia skórę Twojej twarzy pokrywa już nie tylko warstwa makijażu, jeśli się malujesz, ale także brudu i bakterii.
Czy trzeba myć twarz rano?
Choć mycie twarzy wieczorem wydaje się być dla większości osób oczywiste, to poranny rytuał mycia bywa pomijany. To błąd. Nocą Twoja skóra również się poci, wydziela sebum, usuwa również toksyny z głębszych warstw. Oczyszczając twarz rano, usuniesz z niej nie tylko resztki snu, ale zanieczyszczenia z poduszki, resztki kremu i inne zabrudzenia, przygotowując tym samym na dalsze etapy pielęgnacji i kolejny długi dzień.
Jak i czym najlepiej myć twarz
Skuteczne mycie twarzy powinno składać się z kilku etapów: 1. Na samym początku zrób demakijaż. Doskonale sprawdzają się w tym kosmetyki micelarne, takie jak Emulsja micelarna Eva Dermo lub Płyn micelarny do demakijażu twarzy i oczu Eva Simple. Micele, które są podstawą takiego kosmetyku, mają właściwości hydrofilowe i hydrofobowe. Ich zewnętrzne cząsteczki przyciągają wodę i odpychają tłuszcze, a wewnętrzne odwrotnie. Dzięki temu skutecznie przyciągają i rozpuszczają nałożone na twarz kosmetyki, delikatnie oczyszczając skórę. Ten punkt oczyszczania jest ważny i nawet jeśli nie stosujesz kosmetyków kolorowych, powinnaś umyć twarz płynem, emulsją micelarną lub mleczkiem. 2. Kolejny etap: łagodne, czyli bez naruszenia płaszcza hydrolipidowego, oczyszczenie skóry i porów. Użyj do tego delikatnego żelu lub pianki. Znajdziesz takie także w ofercie Polleny Ewa: Żel do mycia twarzy z zieloną herbatą Eva Simple Delikatna pianka myjąca Eva Dermo Red Off Ten etap przy okazji mycia, powinien być chwilą relaksu dla Ciebie i twojej twarzy. Delikatnie masuj skórę podczas rozprowadzania kosmetyku. W ten sposób rozluźnisz również mięśnie i przyniesiesz ukojenie. Mycie powinno trwać około 3 minut. Pamiętaj, aby nie pocierać twarzy. Do spłukiwania kosmetyku nie używaj zbyt ciepłej wody. 3. Jeśli Twoja skóra wymaga dogłębnego oczyszczania i złuszczenia sięgnij po peeling, jednak nie częściej niż 2 razy w tygodniu. Więcej o głębokim oczyszczaniu skóry przeczytasz w naszym artykule: https://www.pollenaewa.com.pl/blog/pielegnacja/jak-skutecznie-oczyscic-skore-twarzy/ 4. Tak po codziennym myciu, jak i dogłębnym oczyszczaniu, pamiętaj o przywróceniu skórze jej naturalnego pH. Tonizowanie bywa często pomijane, a jest bardzo ważnym etapem po myciu. To też ostateczne przygotowanie skóry do przyjęcia jej ulubionego kremu. Znając ogólne zasady mycia, pamiętaj o dostosowaniu kosmetyków myjących odpowiednio do typu Twojej cery.
Czym myć suchą i wrażliwą skórę twarzy?
Jeśli masz suchą skórę, powinnaś zwrócić szczególną uwagę, aby jej bardziej nie wysuszać i nie podrażniać. Do demakijażu wybieraj delikatne mleczka i emulsje. Świetnie sprawdzą się kosmetyki micelarne. Sięgaj jednak po takie, które poza micelami zawierają także nawilżające alantoinę i D-pantenol jak Emulsja micelarna Eva Dermo. Micele bowiem doskonale przenoszą składniki aktywne, a płyny bez wsparcia odpowiednich substancji pielęgnujących mogą lekko ściągać skórę. Do mycia i tonizowania również wybieraj kosmetyki zawierające składniki nawilżające, jak te w serii Eva Dermo.
Czym myć skórę naczynkową?
Cera naczynkowa, podobnie jak wrażliwa skóra twarzy, potrzebuje bardzo delikatnego mycia. Przy okazji nawilżenia i wzmocnienia naczyń krwionośnych. Zwróć uwagę na obecność takich składników aktywnych jak: trokserutyna, wyciąg z kasztanowca, kwas hialuronowy i witamina PP. Znajdziesz je w kosmetykach Pollena Ewa linii Eva Dermo Red Off.
Czym myć cerę tłustą i mieszaną cerę?
Jeśli Twoja cera jest tłusta lub mieszana, być może masz zaskórniki lub chciałabyś uniknąć powstawania wyprysków, stosuj kosmetyki, które nie tylko oczyszczą Twoją skórę ze zgromadzonych zanieczyszczeń, ale nawilżą i wspomogą regulację wydzielania sebum. Mycie w przypadku cery tłustej jest bardzo ważne, nie wybacza ona nawet najdelikatniejszych zaniedbań. W tym przypadku również doskonale sprawdzą się kosmetyki micelarne, przyciągną one i rozpuszczą sebum. Wybieraj jednak produkty komponowane specjalnie z myślą o zapychających się porach, pryszczach, błyszczeniu i jednocześnie ukojeniu skóry tłustej, jak Nawilżający żel micelarny do mycia twarzy z serii Eva Dermo Seb Off. Choć mycie twarzy jest podstawową czynnością nie tylko ze względu na urodę, a przede wszystkim higienę, to jednak jest z nią związanych sporo pytań i wątpliwości. Odpowiadamy na te najczęściej powtarzające się!
Czym myć twarz po 40?
Skóra po 40 roku życia zmienia się, jednak podstawy jej pielęgnacji nie. Regularne mycie twarzy to podstawa. Jeśli wcześniej zdarzało Ci się ominąć ten etap, mając za sobą 40 urodziny, staraj się tego nie odpuszczać. Inaczej Twoja skóra będzie Ci o tym długo przypominać. Do mycia twarzy wybieraj kosmetyki przede wszystkim dostosowane do Twojego typu cery, łagodne i nawilżające. Co ważne, w drugim etapie poświęć również nieco więcej czasu na delikatny masaż twarzy. Sprawdzą się żele i płyny micelarne, jeśli zaś Twoja skóra ma skłonności do przesuszania, stawiaj na mleczka i emulsje. Warto, aby zawierały takie składniki jak: witamina C, kwas hialuronowy lub mocznik, jednak nie muszą to być produkty typowo przeciwzmarszczkowe, gdyż mają one trochę za krótki kontakt ze skórą, by ich działanie przeciwstarzeniowe było bardzo odczuwalne.
Czym myć twarz — domowe sposoby? Czy sama woda wystarczy?
Mycie twarzy zwykłym mydłem nie jest dobrym pomysłem, nie tylko jeśli masz cerę suchą i wrażliwą, ale także tłustą lub mieszaną. Zwykłe mydło może powodować wysuszenie skóry, co przyczynia się do nadmiernej produkcji sebum, powstawania mikrouszkodzeń i stanów zapalnych. W przypadku każdego rodzaju cery lepiej wybierać kosmetyki przeznaczone do mycia i pielęgnacji tego konkretnego typu. Co więc z myciem twarzy samą wodą, czy to wystarczy? Na to pytanie specjaliści nie mają jednoznacznej odpowiedzi, zdania są podzielone. Jednak zwykła woda z kranu może wysuszać skórę, niedokładnie przy tym ją oczyszczając. Dużo łatwiej i skuteczniej jest myć twarz kosmetykami do tego przeznaczonymi. Jeśli spłukujesz je wodą, pamiętaj, że nie powinna być ona ani zbyt ciepła, ani zimna.
Czym myć twarz zamiast wody?
Jeśli nie lubisz i nie chcesz do mycia twarzy używać wody, czujesz wtedy, że Twoja skóra jest ściągnięta lub po prostu nie masz komfortowego wrażenia czystości, wybierz kosmetyki myjące bez jej użycia — mleczka, płyny. Wybieraj raczej kosmetyki pozbawione składników drażniących — mydła i alkoholu. Najbezpieczniej jest sięgać po łagodne dermokosmetyki. Pamiętaj, do skutecznego oczyszczenia twarzy nie wystarczy jeden czy dwa płatki kosmetyczne — ostatni wacik to ten, na którym nie zobaczysz brudu. Mycie twarzy, choć wydaje się czynnością banalną, jest podstawą naszej pielęgnacji i jak widzisz, warto poświęcić chwilę, aby przeprowadzić ją w należyty sposób. Twoja skóra to doceni — zobaczysz.