zaskórniki na brodzie i nosie

Zaskórniki to powszechny problem, pojawiają się najczęściej w okresie młodzieńczym i mogą na długo pozostać na skórze, nie tylko twarzy, ale też plecach, ramionach czy klatce piersiowej. Są sposoby, by sobie z nimi poradzić, jednak warto mieć na uwadze, że im później rozpoczniemy działania w tym celu, tym trudniej będzie dokładnie pozbyć się zaskórników.

Co to są zaskórniki?


Najłatwiej da się zlokalizować wągry na nosie – mają postać małych, lecz licznych wykwitów, przyjmujących barwę od białej lub ciemną. Można wyznaczyć dwa rodzaje zaskórników:


  • Zaskórniki otwarte – powstają w wyniku zastoju łoju w gruczołach łojowych i nadkażenia ich przez bakterie. To czarne zaskórniki, z wnętrza których może wydobywać się masa łojowo-rogowa. Zaskórniki otwarte, które nie zostaną usunięte, mogą powodować powstawanie wykwitów grudkowo-krostkowych , a nawet ropiejących torbieli.

  • Zaskórniki zamknięte – to drobne, białe wypryski, które powstają w wyniku zamknięcia ujścia gruczołu łojowego przez komórki naskórka, tworzące warstwę rogową.


Jak pozbyć się zaskórników?


Usuwanie zaskórników wcale nie jest tak skomplikowane, chociaż wymaga systematyczności i regularnego korzystania z odpowiednich kosmetyków na wągry.

Istnieją skuteczne sposoby oferowane przez gabinety kosmetyczne. Najważniejszy jest peeling, który pozwoli pozbyć się zanieczyszczeń z twarzy. Następnie kosmetolodzy spulchniają twarz, np. za pomocą pary wodnej i tak przygotowaną skórę oczyszczają ręcznie.

Jeśli ręczne wyciskanie wągrów budzi wątpliwości, skorzystać można z szeregu zabiegów:


  • peelingu kawitacyjnego, wykorzystującego ultradźwięki;

  • laserowego usuwania zaskórników;

  • jonoforezy – wprowadzającej środki oczyszczające za pomocą prądu galwanicznego.


Gabinety dermatologiczne oferują całkowicie bezpieczne, wykonywane przez lekarzy, zabiegi kwasami złuszczającymi – dogłębnie oczyszczają one skórę i zdecydowanie ułatwiają walkę z zaskórnikami. W ofercie gabinetów jest też mikrodermabrazja, czyli zabieg złuszczania naskórka za pomocą mikrokryształów korundu, głowicy diamentowej lub soli fizjologicznej.

Jednakże, aby zagwarantować skórze regenerację po wizycie u kosmetologa oraz utrzymać efekt po wykonanych zabiegach, warto stosować profesjonalne dermokosmetyki. Będą one nieocenione również przy samodzielnej próbie pozbycia się zaskórników we wczesnym etapie ich występowania.

Jak oczyścić twarz z wągrów w domowym zaciszu?


Oczywiście najważniejsza jest profilaktyka, czyli zapobieganie pojawieniu się zaskórników poprzez codzienne, staranne oczyszczanie skóry. Jeśli jednak zaskórniki już wystąpiły, należy podejść do tego problemu kompleksowo.

Po pierwsze: zmiana diety. To jedna z podstawowych metod, jak pozbyć się wągrów. Wykluczenie z diety ostrych przypraw i słodyczy może skutecznie poprawić stan skóry – nie tylko na twarzy, ale na całym ciele.  W drugiej kolejności należy zadbać o cerę. Stosowanie peelingów, które pozwolą pozbyć się zrogowaciałego i martwego naskórka będzie ważnym elementem codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Odpowiednie będą peelingi enzymatyczne, np. takie jak Enzymatyczny koncentrat peelingujący Eva DERMO, który pomaga nawilżyć i wygładzić skórę, niwelując niedoskonałości na twarzy.Dogłębne oczyszczenie pozwoli osiągnąć też żel micelarny do mycia twarzy z serii Eva DERMO SEB OFF, który dokładnie usuwa makijaż, pozostawiając skórę nawilżoną i świeżą. Dzięki składnikom z mikroorganizmów morskich przeciwdziała nadmiernemu wydzielaniu sebum, którego nadprodukcja również może przyczyniać się do powstawania zaskórników.

Warto także skorzystać z produktów pomagających stabilizować pracę skóry i przywracających jej odpowiednie środowisko. Do takich produktów należy normalizujący tonik Eva DERMO SEB OFF, zapewniający skórze prawidłowe pH oraz nawilżenie.

Podsumowanie


Zaskórników można pozbyć się w salonach kosmetycznych i dermatologicznych, równie ważna jest jednak domowa pielęgnacja z użyciem właściwych kosmetyków. Odpowiednie działanie pozwoli wspomóc efekty pracy specjalistów; może okazać się też wystarczające, jeśli problem nie jest nasilony. Warto też działać profilaktycznie – zaskórniki to problem wielu osób, dlatego jeśli tylko cera jest skłonna do tego typu zmian, warto podjąć kroki już teraz, by im zapobiec.