Spis treści:
Starasz się pielęgnować skórę twarzy zgodnie z jej potrzebami? Pomimo tego, że systematycznie ją oczyszczasz i odżywiasz, na jej powierzchni wciąż pojawiają się zaskórniki? To niedoskonałości, przez które makijaż nie będzie wyglądać zbyt dobrze. Zastanawiasz się, czy istnieją sposoby na to, żeby się ich pozbyć raz na zawsze? Dlaczego powstają? Jakie kosmetyki wybrać, aby je usunąć? Odpowiadamy.
Zaskórniki na czole – rodzaje
Zaskórniki są to zmiany skórne, które występują w miejscu ujść gruczołów łojowych. Mogą pokrywać całe czoło lub tylko jego centralną część. Zazwyczaj pojawiają się u osób z cerą tłustą i mieszaną, które zmagają się z trądzikiem zaskórnikowym. Jednak pamiętaj, że choć zmiany na twarzy kojarzą się głównie z okresem dojrzewania, nie występują tylko u nastolatków. Zaskórniki to także częsty problem osób dorosłych – zarówno kobiet, jak i mężczyzn – w każdym wieku.
Wyróżnia się dwa rodzaje zmian:
- Zaskórniki zamknięte – kaszka na czole. Mają one w formę drobnych grudek wypełnionych wydzieliną z gruczołów łojowych. Nie może ona “wydostać się” na powierzchnię skóry, więc “wypycha” warstwę rogową ku górze. W ten sposób tworzą się niewielkie grudki, które można wyczuć pod palcami. Mają biały kolor, więc nie przyciągają uwagi, ale mogą utrudniać np. równomierne rozprowadzenie podkładu na skórze.
- Zaskórniki otwarte – wągry. Są to otwarte gruczoły łojowe, w których zgromadziła się wydzielina, a następnie – pod wpływem kontaktu z powietrzem – utleniła się i zmieniła swój kolor na czarny. Tego typu zmiany są dobrze widoczne na twarzy, ale na szczęście można je ukryć pod makijażem. Niektórzy je wyciskają, jednak nie jest to rekomendowane.
Oba rodzaje niedoskonałości nie wyglądają zbyt dobrze. Na szczęście nie trzeba ich akceptować. Można spróbować je usunąć.
Zaskórniki na czole – przyczyny
Zastanawiasz się, jakie są przyczyny zaskórników na czole? Do ich powstania dochodzi na skutek zablokowania ujść gruczołów łojowych. Może to być spowodowane np.:
- zmianami hormonalnymi, które mają miejsce podczas dojrzewania, terapii hormonalnej, ciąży czy menopauzy – zdarza się, że wahania poziomu hormonów prowadzą do pobudzenia gruczołów łojowych. Na skutek tego zaczynają produkować dużą ilość sebum, które zaczyna zalegać w porach i blokować je;
- ekspozycją na stres – podwyższony poziom kortyzolu może powodować np. nadmierne pocenie się. Wydzielina zacznie gromadzić się w porach i prowadzić do powstania zaskórników;
- przebywaniem w zanieczyszczonym środowisku – praca w miejscu, gdzie jest wysoki poziom pyłów czy smogu może sprzyjać blokowaniu ujść gruczołów łojowych nawet u cery suchej i przyczyniać się do powstawania zmian na twarzy.
Nie bez znaczenia jest niewłaściwa pielęgnacja, a zwłaszcza nieprawidłowe oczyszczanie skóry.
Zaskórniki zamknięte na czole – jak się ich pozbyć?
Aby usunąć nieestetyczne zmiany na swoim czole, zmodyfikuj codzienną pielęgnację. W Twojej kosmetyczce powinny znaleźć się kosmetyki ze składnikami, które pomogą dokładnie usunąć wszelkie zanieczyszczenia z gruczołów łojowych. Jednocześnie powinny wspierać procesy normalizujące ich pracę.
Oto nasze propozycje produktów, które mogą się przydać.
- Serum tonizujące Eva Dermo – zawiera m.in. ekstrakt z rokitnika, który jest pełen antyoksydantów oraz witamin A, C, E i K. Substancje te wspierają ochronę naskórka przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ponadto w składzie serum znajdują się alantoina i D-panthenol, które wspomagają kojenie podrażnień i zaczerwienień. Razem z innymi składnikami pomagają przywrócić naskórkowi właściwe pH i przygotować go do dalszej pielęgnacji.
- Nawilżający żel micelarny do mycia twarzy Eva Dermo Seb Off – jest przeznaczony dla osób z tłustą i mieszaną skórą, na której znajdują się niedoskonałości spowodowane makijażem i zanieczyszczeniami. Zawiera m.in. ekstrakty ziołowe, które wspierają procesy przeciwko łojotokowi oraz aloes wspomagający łagodzenie podrażnień. Ponadto w składzie znajduje się składnik z mikroorganizmów morskich, który pomaga zapobiec nadmiernej produkcji sebum i zwęzić pory.
- Enzymatyczny koncentrat peelingujący Eva Dermo – w jego składzie znajdują się alantoina, olej z rokitnika i D-panthenol, które wspomagają uelastycznianie oraz wygładzanie skóry. W połączeniu z pozostałymi składnikami wspierają złuszczanie martwych komórek naskórka oraz regenerowanie i pobudzanie skóry do odbudowy. Pomagają także usuwać niedoskonałości i szorstkość naskórka.
Po oczyszczeniu twarzy pamiętaj o jej stonizowaniu, a następnie odżywianiu.
Więcej informacji o odpowiedniej pielęgnacji przeczytasz np. tutaj: Krem do cery problematycznej – nawilżanie i pielęgnacja skóry z niedoskonałościami i trądzikiem.
Domowe sposoby na zaskórniki na czole – czy są skuteczne?
Wśród domowych sposobów na zaskórniki na czole znane są np. przyklejanie na skórę papieru toaletowego zamoczonego w białku jajka, wykonywanie parówek czy robienie maseczek z sody oczyszczonej. Należy jednak pamiętać, że nie są one zbyt skuteczne.
Białko jajka nie ma właściwości, które mogłyby pomóc usunąć wydzielinę z ujść gruczołów łojowych. Pochylanie twarzy nad gorącą wodą, której używa się do parówek, może spowodować poparzenia, a używanie sody oczyszczonej może doprowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry.
Dlatego nie eksperymentuj. Postaw na sprawdzone kosmetyki, których formuły zostały odpowiednio skomponowane przez specjalistów i przetestowane przed dopuszczeniem do sprzedaży.
Dobierz odpowiednie kosmetyki, a ich składniki aktywne pomogą Ci pożegnać problem zaskórników na czole.