pielęgnacja skóry dojrzałej

Starzenie jest naturalnym procesem, jednak w obecnych czasach, w których króluje nurt anti-aging, a długotrwałe zachowanie młodego wyglądu jest postrzegane jako wyznacznik życiowego sukcesu i wysokiej pozycji społecznej, bardzo trudno jest nam ten proces zaakceptować. Warto jednak zmienić postrzeganie upływającego czasu – nie obrona przed starzeniem, a odpowiednie dbanie o zmieniający się organizm, czyli healthy-aging, pozwoli zachować piękny i zdrowy wygląd.

Jak zadbać o skórę dojrzałą zgodnie z zasadami healthy-aging? Istnieją trzy złote zasady pielęgnacyjne, których przestrzeganie pozwoli cieszyć się zdrową skórą.

 Zasada 1: Neutralizacja wolnych rodników


Co to są wolne rodniki?


Tyle się o nich mówi, a mało kto wie, czym tak naprawdę są. Wolne rodniki powstają w procesach metabolizacji tlenu w energię. Na poziomie atomowym posiadają one jeden niezwiązany elektron i w organizmie poszukują dla niego możliwości związania się. Neutralizują je przeciwutleniacze, które oddają im swój nadwyżkowy elektron i w ten sposób organizm pozbywa się wolnych rodników. Jeśli jednak rodniki zdążyły utlenić się z losowymi komórkami i dokonały jakichś zniszczeń w organizmie, do gry wkracza glutation – związek, który naprawia zniszczenia i odwraca proces utleniania białek.

Kiedy wolne rodniki są niebezpieczne?


Wtedy, kiedy w organizmie dochodzi do tak zwanego stresu oksydacyjnego. Wynika on z zaburzonej równowagi między wolnymi rodnikami a przeciwutleniaczami. Jeśli organizm nie jest w stanie poradzić sobie z nadmiernymi zniszczeniami wywołanymi przez rodniki, decyduje się na niszczenie własnych komórek.

Pozbycie się wolnych rodników to kwestia złożona. Pozwoli jednak powstrzymać głównego złodzieja młodości. By pomóc swojej skórze odzyskać blask, a zarazem wspomóc w walce o zdrowie kompleksowo cały organizm należy stosować się do prostych zasad.

Wprowadzenie do codziennej rutyny pielęgnacyjnej kosmetyków, które usprawnią działanie antyoksydacyjne pomoże wyłapywać większą ilość wolnych rodników i dzięki temu zabezpieczy skórę przed ich niszczycielskim działaniem.

Ważnym orężem w walce z wolnymi rodnikami są również witaminy:


  • Witamina A powoduje mnożenie komórek nabłonkowych, wspomaga odporność i przyczynia się do utrzymania optymalnego stanu naskórka.

  • Witamina E określana jest „witaminą młodości”, ponieważ wygładza i ujędrnia skórę dzięki uszczelnianiu błony komórkowej i zatrzymywaniu wody.

  • Witamina C zaś uczestniczy w syntezie kolagenu, który jest odpowiedziany za jędrność skóry.


Przyjmować witaminy można poprzez stosowanie odpowiedniej diety lub suplementów, ale warto też dostarczać ich ciału w kosmetykach. W ofercie Polleny Ewy jest kilka produktów, które mogą wesprzeć walkę z wolnymi rodnikami w skórze. Warto w tym miejscu wyróżnić serię EVA DERMO, która wykorzystuje zalety składników bogatych w witaminy. Do takich produktów należy m.in. EVA DERMO Przeciwzmarszczkowy krem na dzień, zawierający m.in. olej z rokitnika, który jest źródłem witamin A, C, E oraz K. Dodatek kwasu hialuronowego wspiera proces ochrony przed zmarszczkami.  Aby zadbać o cerę w sposób kompleksowy warto jednocześnie stosować Przeciwzmarszczkowo-odżywczy krem-maskę na noc z tej samej serii, który wspomoże walkę z pogłębianiem się zmarszczek oraz zregeneruje naskórek podczas snu.


Zasada 2: Stymulacja fibroblastów do produkcji kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego.


Fibroblasty to elementy skóry właściwej odpowiedzialne za tworzenie białek podporowych, czyli kolagenu i elastyny. To w fibroblastach powstaje również kwas hialuronowy. Z wiekiem, począwszy już od 25 roku życia, fibroblasty pracują coraz wolniej i mniej wydajnie. Im mniej białek wytworzą, tym skóra będzie bardziej podatna na uszkodzenia, wysuszenie i zmarszczki. Przeciwdziałanie objawom starzenia nie zniweluje w pełni problemu, którego źródło leży głęboko w dolnych partiach skóry właściwej. Niestety, przezskórna suplementacja fibroblastów potrzebnymi składnikami odżywczymi jest trudna, ze względu na ograniczone możliwości wchłaniania substancji wielkocząsteczkowych przez skórę. Należy zatem zastosować biostymulatory o rozmiarach mniejszych, które zadziałają podobnie: zainicjują produkcję białek podporowych oraz kwasu hialuronowego.

Działanie witaminy A


Działanie biostymulujące przejawia witamina A, zwłaszcza w postaci retinolu. Pomaga on utrzymać zdrowy stan skóry, stymuluje produkcję kolagenu i elastyny oraz regeneruje uszkodzone przez promienie UV włókna kolagenowe i elastynowe. Hamuje degradację białek podporowych a dzięki stymulacji produkcji kwasu hialuronowego wspiera nawilżenie skóry. Jest też czynnikiem, który pomaga budować nowe naczynia krwionośne, dzięki czemu poprawia ukrwienie skóry i wpływa na jej koloryt.

Działanie peptydów i lipopeptydów


Ważnym biostymulatorem są też peptydy, zwłaszcza w postaci oligopeptydów. Pomagają one stymulować wzrost oraz namnażać i naprawiać zniszczone komórki. Warto podkreślić, że wspomniany wcześniej glutation jest naturalnym ludzkim oligopeptydem.

Uwagi warte są również lipopeptydy – związki peptydów i lipidów (tłuszczów), które odpowiadają za produkcję kolagenu i elastyny. Są bardzo częstym składnikiem kremów do skóry dojrzałej. Ich działanie jest szczególnie silne, dlatego zalecane są osobom po 50. roku życia. Na pierwsze oznaki starzenia, dla osób młodszych odpowiedniejsze będą polipeptydy.

Częstym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji skóry jest też beta-glukan. To polisacharyd, naturalnie występujący np. w grzybach shiitake czy wodorostach. Bardzo łatwo przenika do głębokich warstw skóry i działa stymulująco na tworzenie się białek podporowych oraz budowę naskórka. Ma także działanie antyoksydacyjne i chroni przed promieniami UV.

Zasada 3: Odżywienie


Z wiekiem w organizmie coraz mniej jest składników odżywczych, które przekładają się na kondycję całego ciała, a zwłaszcza skóry właściwej i naskórka. Wszystkie składniki odżywcze potrzebne skórze do prawidłowego działania dostarczać należy w zbilansowanej, zdrowej diecie. Niestety, nie zawsze odżywiamy się racjonalnie, dlatego kiedy pojawią się problemy skórne warto skorzystać z nutrikosmetyków. Są to suplementy diety, które zapewniają zdrowy wygląd i dobrą kondycję skóry, włosów i paznokci, dostarczając niezbędnych składników. Rynek obfituje w nutrikosmetyki przeznaczone dla skóry dojrzalej.

Warto przed zakupem któregoś z nich zasięgnąć porady specjalisty: lekarza rodzinnego, dermatologa czy chociażby kosmetologa, który zna potrzeby danej osoby i dobierze bezpieczną suplementację. Należy bowiem skorelować ją z codzienną dietą, by nie przesadzić z żadnym ze składników – można wówczas doprowadzić np. do hiperwitaminozy, czyli nadmiernego nasycenia organizmu witaminami – w nadmiarze mogą one być szkodliwe. Dotyczy to również pozostałych składników odżywczych. W charakterze wsparcia witaminowego dla skóry warto jednocześnie stosować Odżywczy olejek do twarzy przywracający witalność EVA DERMO, który dzięki połączeniu czterech wysokowartościowych olejów pozwoli wzmocnić barierę skóry i ochronić od szkodliwego działania czynników zewnętrznych.


Podsumowanie


Skóra dojrzała ma swoje potrzeby. By dobrze o nią zadbać należy obserwować ją i dostarczać odpowiednich składników odżywczych. Odżywiona i zdrowa skóra będzie wyglądać młodo i świeżo mimo upływu lat. Healthy-aging i zdrowe podejście do swojego ciała pozwoli cieszyć się drugą młodością zamiast martwić upływem czasu.