Woda toaletowa czy perfum?

Zdarzyło Ci się kiedyś stanąć przed drogeryjną półką z perfumami, zastanawiając się, czym różnią się od siebie – poza wonią – zawartości flakoników? Czy wiesz, że nie każdy z tych produktów to perfumy? Czym różnią się perfumy, od wody toaletowej lub perfumowanej? Czy zapachy używane do męskich i damskich perfum różnią się jedynie kompozycjami? Czy może są takie, które są zarezerwowane tylko dla kobiet lub mężczyzn? Spokojnie, przeczytaj nasz artykuł, a rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Perfumy, czyli esencja zapachu

Choć perfumami często nazywamy wszystkie pachnące kosmetyki, które aplikujemy na ciało, to pod względem technicznym jest to błąd. Perfumy to wody zapachowe o najwyższym stężeniu olejków eterycznych.
Prawdziwe perfumy zawierają ich od 25 do 43%. Tak duża ilość ekstraktów sprawia, że takie kosmetyki kosztują niemało i są bardzo ekskluzywne, część z nich ma nawet status kolekcjonerskich. Dlatego też prawdziwe perfumy są dostępne w bardzo malutkich flakonikach i część z nas nigdy nie używała prawdziwych perfum.

Czym jest woda toaletowa?

Woda toaletowa ma spełniać to samo zadanie, co perfumy — pachnieć. Ten wyrób jednak ma znacznie mniejszą zawartość alkoholu i olejków eterycznych, od 5 do 10%.
Mniejsze stężenie ekstraktów zapachowych sprawia, że woda toaletowa jest często wybierana przez kobiety, które nie lubią intensywnych zapachów lub latem.
Wody toaletowe są również lubiane przez mężczyzn. Pożądają oni często miłego zapachu, ale nie chcą się czuć „wyperfumowani” lub wręcz skąpani w zapachu.

Czy jest coś pomiędzy perfumami a wodą toaletową?

Spoglądając na stężenia olejków zapachowych w dwóch wymienionych wcześniej produktach, łatwo zauważyć lukę i zapytać, czy jest coś pomiędzy? Tak, jeśli woda toaletowa to dla Ciebie niewystarczające rozwiązanie, możesz sięgnąć po wodę perfumowaną.
Woda perfumowana jest bardziej skoncentrowana niż woda toaletowa, zawiera bowiem od 10 do 25% olejków eterycznych. W porównaniu z wodą toaletową jest bardziej intensywna i dużo trwalsza.

Nuty, akordy, kompozycje, czyli jak powstają perfumy

\Wybierając lub nosząc czy wody perfumowane, czy toaletowe, zauważasz na pewno, jak zmieniają swoją woń. Wszystko za sprawą nut zapachowych, które wchodzą w skład pachnidła.
To, co czujesz na początku to nuta głowy — wizytówka, pierwsze wrażenie. Z Twojego punktu widzenia, przy wyborze zapachu — najważniejsza. Ten akord ulatnia się jednak po kilkunastu minutach, robiąc miejsce dla nuty serca.
Nuta środkowa, czyli serce perfum spaja nuty pierwszą i ostatnią. Jest ona wyczuwalna przez nawet przez 4 godziny.
Ostatnia nuta to nuta bazy i choć jest najmniej wyczuwalna, to jest ona podstawą oraz decyduje o charakterze perfum. Ten akord jest najtrwalszy.
Tak w męskich, jak i damskich wodach toaletowych lub perfumowanych w nutach bazowych wykorzystuje się często olejki: paczuli, ambry, żywicy lub, jak w męskiej wodzie toaletowej Kanion Classic, mieszankę ekstraktów – w tym przypadku szyprowo-skórzanych.

Co wybrać – wodę perfumowaną czy wodę toaletową?

Kiedy wiesz już, że nie wszystko, co pachnie i jest zamknięte w piękną buteleczkę to perfumy, zastanawiasz się pewnie, co jest dla Ciebie?
Z zapachami i ich dobieraniem jest trochę, jak z ubraniem. Każdy lubi coś innego. Jeśli jesteś kobietą, która lubi czuć swój miły zapach i chcesz, by był intensywny, postaw na wodę perfumowaną. Jej zapach możesz dobierać w zależności od okazji lub nastroju. Jeśli latem przeszkadzają Ci intensywne zapachy, sięgnij po lekką wodę toaletową.
Dosyć podobną zasadą mogą kierować się mężczyźni. Być może to Ciebie zaskoczy, ale wybór męskich wód toaletowych i perfumowanych jest teraz niemal równie szeroki, co damskich zapachów.
Znajdziesz je również w naszej ofercie:
Cała linia Kanion to wyroby dla mężczyzn ceniących ponadczasową elegancję i styl, który nigdy nie wychodzi z mody. Zdecydowane i trwałe zapachy męskich wód toaletowych pozwalają zachować uczucie przyjemnej świeżości i komfortu przez cały dzień.

Jeśli Twój styl to elegancja i klasyka, wybierz wodę toaletową Kanion Classic. Jej mocna kompozycja szyprowo-skórzana pozwoli wyróżnić się z tłumu klasycznym, wyrafinowanym zapachem.

Jeśli szukasz czegoś nieco bardziej odważnego, sięgnij po bardziej dynamiczny zapach Kanion Gold. Ciepłe, orientalne nuty stworzą aurę zmysłowej tajemniczości.

Jak dobierać zapachy?

Profesjonalni perfumiarze wskazują, jak dobrać zapachy np. do samochodu. Jednak my nie będziemy zagłębiać się w takie szczegóły.
Podpowiemy jednak, jak dobrać zapach do okazji i stroju.
W okolicznościach biznesowych, kiedy wymaga tego także strój, wybierz zapach bardziej klasyczny. Tak w przypadku kobiet, jak i mężczyzn sprawdzą się nuty szyprowe. To doskonała klasyka.

Taką nutę znajdziesz w męskiej wodzie toaletowej Pollena Ewa Kanion Classic: 

Jeśli wybierasz się na koncert lub inne wieczorne wydarzenie możesz założyć nieco cięższy, nawet orientalny zapach.
Dla mężczyzn świetnym wyborem na wieczorną randkę będzie męska woda toaletowa Pollena Ewa Kanion Gold:

Jadąc zaś na wakacje w ciepłe miejsce, zabierajcie ze sobą wody toaletowe o wodnej, orzeźwiającej nucie.

Sposobów na dobieranie zapachów jest mnóstwo i możesz, ale nie musisz, się do nich stosować. Z zapachem, jak z ubraniem — ważne, żeby czuć się w nim dobrze. Wybieraj intensywność i rodzaj zapachu do swoich potrzeb, upodobań i okazji. Eksperymentuj z wodami toaletowymi, perfumowanymi, jak tylko chcesz. Nie musisz się sztywno trzymać podziału na męskie czy damskie zapachy – jest wiele uniwersalnych propozycji. Co więcej, jeśli jesteś kobietą i podoba Ci się woń męskiej wody toaletowej, możesz ją podarować ukochanemu w prezencie lub założyć zapach sama. Nic nie stoi na przeszkodzie. 😉