Spis treści:
Ekstrakty roślinne to substancje czynne, które pozyskiwane są z roślin w procesie ekstrakcji, a następnie wykorzystywane do produkcji kosmetyków, ale też np. jako suplementy diety, dostarczające organizmowi prozdrowotnych substancji. Jaka jest więc rola ekstraktów roślinnych w kosmetyce i jakie jest ich zastosowanie w tworzeniu produktów do skóry? Sprawdź w czym pomóc mogą najpopularniejsze ekstrakty roślinne.
Jak pozyskuje się ekstrakty roślinne?
Proces ekstrakcji pozwala na przeniesienie substancji czynnych z rośliny do roztworu pod wpływem działania określonego odczynnika, którym może być:
- woda – ekstrakty wodne są mniej trwałe, jednak bardzo uniwersalne, nadają się do wszystkich formuł kosmetycznych;
- alkohol – wytrzymałe, ale mniej polecane do emulsji, najczęściej stosowane w płynach i żelach;
- olej – wytrzymałe, ale wymagają dodatku przeciwutleniaczy;
- glikol, glicerol – trwałe i odporne na mikroorganizmy. Dobrze łączą z kosmetykami (glikol i glicerol to alkohole o odmiennej budowie od pozostałych, dlatego stanowią odrębny rodzaj odczynników).
Proces ekstrakcji pozwala zachować maksimum wartościowych substancji, a sam ekstrakt może mieć formę cieczy, substancji półstałej lub stałej.
Najpopularniejsze ekstrakty roślinne w kosmetyce
Działanie ekstraktów roślinnych jest bardzo szerokie i odmienne – pomagają one zwalczać problemy cery trądzikowej, mieszanej oraz naczynkowej, dlatego warto poznać właściwości tych najcenniejszych składników aktywnych.
Ekstrakt z kasztanowca
Kasztanowce to nie tylko symbol nadchodzącej jesieni. To również rośliny, których niemal każda część wykorzystywana jest w kosmetologii i leczeniu. Najpopularniejszym i najszerzej stosowanym składnikiem aktywnym wyciągu z kasztanowca jest escyna. Ma ona działanie antyoksydacyjne, chroni też naczynia krwionośne – wzmacnia ich ściany i poprawia elastyczność. Wykazuje też działanie przeciwzapalne.Wyciąg z kasztanowca znajduje zastosowanie w kosmetykach przeznaczonych do cery naczynkowej, pomaga też jako składnik medykamentów przeznaczonych do walki z żylakami i zaburzeniami krążenia. Ekstrakt ten wspiera również zabliźnianie się zmian pourazowych, dzięki działaniu przeciwzapalnemu.
Ekstrakt z nagietka
Ekstrakt z nagietka często pojawia się jako składnik kosmetyków oraz środków leczniczych. Ma on działanie przeciwgrzybiczne oraz wspomaga leczenie stanów zapalnych i proces gojenia zranień. Nagietek jest też źródłem flawonoidów działających antyoksydacyjnie.Wyciąg z nagietka stosowany w kosmetykach ma głównie działanie kojące – dzięki właściwościom przeciwzapalnym doskonale łagodzi podrażnienia i przeciwdziała zmianom skórnym. Jest składnikiem toników, kremów, maści i produktów do demakijażu. W ofercie Pollena Ewa występuje np. jako składnik odżywczego olejku do twarzy z serii Eva DERMO.
Ekstrakt z rokitnika
Rokitnik jest znany ze swoich leczniczych właściwości od VIII wieku. Jest bogaty w witaminy C, A, E i wiele innych. Poza tym dostarcza organizmowi flawonoidy, wapń oraz potas.W kosmetyce, wyciąg z rokitnika wykorzystuje się w walce ze zmarszczkami czy przebarwieniami skóry (ze względu na beta-karoten). Łagodzi on też stany zapalne, dlatego wspiera regenerację skóry np. po opalaniu. Ze względu na działanie ujędrniające i regenerujące ekstrakt z rokitnika jest też doskonały do pielęgnacji skory z bliznami czy rozstępami. Z tego względu warto stosować kosmetyki z rokitnikiem nie tylko do twarzy, ale również w formie intensywnie nawilżającego balsamu do ciała Eva DERMO.
Ekstrakt z mięty meksykańskiej
Mięta meksykańska ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Cechy te wykorzystywane są przy produkcji kosmetyków niwelujących stany zapalne objawiające się przebarwieniami. Doskonale działa też na zaskórniki, napina i ujędrnia skórę oraz przeciwdziała starzeniu. Wyciąg z mięty meksykańskiej jest stosowany w produktach Pollena Ewa z linii Eva DERMO RED OFF właśnie ze względu na lecznicze działanie na skórę.
Podsumowanie
Ekstrakty z roślin stanowią nieocenione źródła witamin i mikroelementów, które wzbogacają skład kosmetyków używanych do pielęgnacji twarzy i ciała, ale nie tylko – przejawiają też działanie lecznicze i pomagają uporać się z poważnymi problemami skórnymi. Korzystanie z produktów wzbogaconych o ekstrakty roślinne pozwoli wspomóc cerę w walce o młody i zdrowy wygląd.