Sucha czy odwodniona skóra twarzy

Czy wiesz, jaki jest najbardziej uniwersalny eliksir młodości? Podpowiedź: cała butelka tej życiodajnej substancji może kosztować nawet… 2 zł! Jest ona istotna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale nie tylko! Dowiedz się, jak ważną rolę odgrywa woda w codziennej pielęgnacji odwodnionej skóry oraz sprawdź, jak dbać o właściwy poziom jej nawilżenia i jak odróżnić cerę suchą od odwodnionej.

Woda – naturalny eliksir młodości i sprzymierzeniec w walce z odwodnieniem skóry

Woda to najważniejsza i chyba najbardziej niedoceniana z substancji odżywczych. Jest:

  • źródłem wielu cennych składników mineralnych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układów wewnętrznych, mięśni, a nawet kości,
  • jednym z podstawowych budulców naszego organizmu – w zależności od płci, wieku, uwarunkowań genetycznych etc. woda stanowi od 45% do nawet 75% (w przypadku niemowląt) masy ciała człowieka i aż 70% składu chemicznego skóry!

Zastanawiasz się, dlaczego nazywana jest eliksirem młodości? Przecież nie może zatrzymać w miejscu biologicznego zegara. Oczywiście, że nie może. Może jednak skutecznie wspomagać nasz organizm w walce z oznakami starzenia, a tym samym opóźniać ten proces.
Warto pamiętać, że im niższy poziom nawodnienia skóry, tym mniejsza jej jędrność i elastyczność. W rezultacie twarz pokrywa się licznymi, głębokimi zmarszczkami. Zwiększenie ilości wypijanych płynów może pomóc doraźnie zniwelować ten problem.

Znaczenie wody dla zdrowej skóry – co powoduje odwodnienie?

Gdy Twojej skórze brakuje wody, uszkodzeniu ulega jej płaszcz wodno-lipidowy, czyli naturalna warstwa ochronna, która zabezpiecza przed szkodliwym wpływem środowiska. Wpływ na to ma wiele czynników, m.in.:

  • zmienne temperatury,
  • ekspozycja na wiatr,
  • narażanie twarzy na działanie promieniowania UV,
  • kontakt z drażniącymi substancjami chemicznymi.

To tylko kilka zagrożeń, na które narażona jest skóra, pozbawiona naturalnej ochrony. Wszystkie te czynniki mogą negatywnie wpływać na kondycję skóry, przyczyniać się do jej odwodnienia, a w rezultacie przyspieszać proces starzenia. Dlatego troska o właściwy poziom nawilżenia powinna być podstawą Twojej codziennej, przeciwzmarszczkowej pielęgnacji.

Czy każda skóra potrzebuje nawilżenia?

Myślisz, że problem odwodnienia nie dotyczy Twojej tłustej cery? Obawiasz się, że nawilżający krem sprawi, że Twoja twarz będzie jeszcze bardziej się świecić? Nic bardziej mylnego! Problem z niewłaściwym nawilżeniem skóry może dotyczyć KAŻDEJ z nas, niezależnie od typu cery.
Jak to możliwe? To proste. Wystarczy zrozumieć, że skóra sucha to nie to samo, co skóra odwodniona.

Skóra sucha czy odwodniona – jakie są różnice?

Podstawą rozróżnienia skóry suchej od odwodnionej jest poznanie przyczyn niewystarczającego poziomu wody w jej warstwach. W przypadku cery suchej utrata nawilżenia związana jest z zaburzeniami warstwy wodno-lipidowej naskórka, która nie zabezpiecza organizmu przed utratą wody.
Problem wynika z niewystarczającej, uwarunkowanej genetycznie, produkcji natłuszczającego sebum, które stanowi jeden z głównych składników ochronnego płaszcza naskórka. W rezultacie skóra sucha jest cienka, wrażliwa i mało elastyczna. Co więcej, ma także skłonność do nadmiernego łuszczenia się, a na jej powierzchni bardzo wcześnie zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki.

Natomiast skóra odwodniona to skóra, której brak nawilżenia wynika ze szkodliwego wpływu różnego rodzaju czynników zewnętrznych i wewnętrznych zależnych od człowieka. Bardzo istotną różnicą jest to, że odwodnienie ma charakter przejściowy i odwracalny, więc po wyeliminowaniu szkodliwych czynników, pozostaje dbać o to, aby nie powróciły.

Skóra odwodniona – jak wygląda?

Zastanawiasz się, jak rozpoznać, że skórze brakuje nawilżenia? Najprostszym testem, jaki możesz wykonać, jest delikatne uszczypnięcie skóry opuszkami palców. Jeśli w ciągu kilku sekund skóra nie odzyska swojej naturalnej gładkości, może to oznaczać, że brakuje jej wody.
W przypadku cery tłustej warto obserwować intensywność wydzielania sebum. Gruczoły łojowe, zwiększając swoją aktywność, próbują chronić się przed jeszcze większą utratą wody. Jeśli Twoja twarz nadmiernie się świeci, a na jej powierzchni pojawia się tłusta, wilgotna warstwa, upewnij się, czy właściwie dbasz o utrzymywanie optymalnego poziomu jej nawilżenia.

Jednocześnie, jeśli masz obawy, że odwodnienie Twojej skóry, jest wynikiem np. jakiejś choroby, zgłoś się do specjalisty. Lekarz przeprowadzi odpowiednie badania i ustali, z czego wynika problem, z którym się zmagasz. Czy powodem są czynniki zależne od Ciebie, czy może procesy w Twoim organizmie są zaburzone?

Odwodniona skóra twarzy – objawy i przyczyny

Samobadanie skóry może pomóc ustalić, czy zmagasz się z odwodnieniem. Warto jednak pamiętać, że ten problem objawia się nie tylko utratą jędrności oraz elastyczności skóry, ale także szorstkością, zaczerwieniem i większą podatnością na podrażnienia. Co istotne, odwodnienie może wystąpić u osób o dowolnym typie cery – tłustej, mieszanej, normalnej, a nawet cery suchej!

Lubisz kąpiele słoneczne? Cierpisz na zaburzenia hormonalne? A może jesteś w trakcie farmakologicznej kuracji trądzikowej? Bądź czujna! Wszystkie te czynniki mogą prowadzić do odwodnienia Twojej skóry! Wśród jego przyczyn wymienia się również:

  • stosowanie środków moczopędnych,
  • używanie kosmetyków o odczynie zasadowym lub z wysoką zawartością alkoholu,
  • stres,
  • zażywanie używek, np. palenie papierosów,
  • niewłaściwa pielęgnacja i szkodliwe nawyki, np. pocieranie skóry twardymi ręcznikami.

Podstawowym źródłem problemów z niewłaściwym poziomem nawilżenia jest jednak dostarczanie do organizmu zbyt małych ilości płynów – po prostu.

Warto pamiętać, że człowiek każdego dnia traci nawet 2-3 litry wody, które powinny być regularnie uzupełniane. Najlepiej jeśli będziesz wypijać co najmniej 1,5 litra płynów dziennie, plus wzbogacisz swoją dietę w świeże owoce i warzywa. Tylko tak można zapewnić organizmowi odpowiednią dawkę nawilżenia i przywrócić równowagę.

Pielęgnacja skóry odwodnionej – jakie kosmetyki wybrać?

Zarówno skóra sucha, jak i odwodniona wymaga odpowiednio dopasowanej pielęgnacji, która będzie wspierać utrzymywanie właściwego nawilżenia skóry. W obu przypadkach, wybierając kosmetyki do codziennego stosowania, koniecznie zwróć uwagę, czy zawierają w sobie substancje wspomagające wiązanie wody w głębokich warstwach skóry. Do takich składników należą z pewnością:

  • mocznik, który znajdziesz m.in. w produktach serii Eva DERMO, np. przeciwzmarszczkowo – matującym kremie na dzień Eva DERMO SEB OFF. Zawiera on kwas hialuronowy i tetrapeptyd, które uzupełniają działanie mocznika. Razem pomagają stworzyć na powierzchni twarzy niewyczuwalny film ochronny, który zabezpiecza skórę przed nadmiernym parowaniem wody. Dodatkowo wspierają uelastycznianie naskórka i zmniejszanie głębokości zmarszczek. Krem przeznaczony jest do pielęgnacji na dzień,
  • witamina PP, która jest obecna w formule np. przeciwzmarszczkowego kremu–maska na noc EVA DERMO RED OFF. Składnik ten wspomaga wygładzanie i ochronę naskórka. W połączeniu z pozostałymi składnikami np. ekstraktem z mięty meksykańskiej pomaga koić i eliminować zaczerwienienie skóry, a tym samym wspiera powrót jej zdrowego wyglądu.

W przypadku tak delikatnego naskórka bardzo istotne jest właściwe aplikowanie kremu do odwodnionej skóry twarzy. Produkt należy nałożyć punktowo na czoło, policzki, brodę i grzbiet nosa, a następnie powoli wklepać opuszkami palców. Można wykonywać subtelne, okrężne ruchy, jednak nie należy naskórka rozciągać ani szarpać.
Co więcej – warto unikać kładzenia się od razu spać po wklepaniu kremu. Pozwól składnikom aktywnym się wchłonąć, zanim przytulisz twarz do poduszki.

Pielęgnacja skóry suchej i odwodnionej – jak nawodnić skórę twarzy?

Jeśli jesteś posiadaczką cery suchej, która uległa mocnemu przesuszeniu np. na skutek ekspozycji na mróz lub słońce, dodatkowo powinnaś zadbać o regularne natłuszczanie skóry. Do tego wybieraj odżywcze kremy o bogatym składzie, takie jak np.:

  • przeciwzmarszczkowo-odżywczy krem-maska na noc EVA DERMO – w jego składzie, oprócz składników, które wspierają poprawę nawilżenia, znajdują się naturalne substancje natłuszczające m.in. lanolina, wosk pszczeli czy oliwa z oliwek. Dzięki swoim właściwościom wspierają odżywianie, regenerowanie i łagodzenie naskórka podczas snu. W rezultacie pomagają uzyskać efekt jedwabistego wygładzenia i nawilżenia,
  • przeciwzmarszczkowy krem na dzień EVA Dermo – znajdziesz tam m.in. olej z rokitnika, który wspomaga dogłębne nawilżanie oraz alantoinę, która wspiera procesy łagodzące wrażliwą skórę. W połączeniu z mocznikiem, polisacharydem i argininą pomagają stworzyć na powierzchni skóry film ochronny, który zapewnia jej miękkość i komfort oraz zabezpiecza ją przed czynnikami zewnętrznymi.

Dobrym pomysłem jest wzbogacenie codziennej pielęgnacji o produkty o wyjątkowej formule, np. takie jak odżywczy olejek do twarzy poprawiający witalność EVA DERMO. Jego receptura składa się z czterech olejów z rokitnika, słodkich migdałów, kiełków pszenicy i pestek winogron. Dzięki swoim właściwościom wspomagają odżywianie i regenerowanie naskórka. W połączeniu z pozostałymi składnikami aktywnymi wspierają zmniejszenie uczucia dyskomfortu oraz zmiękczanie i wygładzanie skóry. Co więcej – pomagają zabezpieczyć naskórek przed utratą wody, co odgrywa istotną rolę w walce z odwodnieniem.

Unikaj jednak stosowania zbyt ciężkich, tłustych produktów! Ich nadużywanie może rozleniwić skórę, która w efekcie będzie produkować jeszcze mniej ochronnego sebum. W rezultacie naskórek nie powróci do prawidłowego funkcjonowania, a stan odwodnienia będzie utrzymywać się przez długi czas.

Woda – Twój sposób na piękną skórę!

Korzystaj na co dzień z naturalnego eliksiru młodości i dbaj o właściwy poziom nawilżenia – bez względu na typ Twojej cery! Pamiętaj, woda to jeden z Twoich największych sprzymierzeńców w walce o piękny i młody wygląd!