Mycie włosów

Wśród najczęściej padających pytań, dotyczących sfery pielęgnacji, na podium niewątpliwie znajduje się „jak często myć włosy?”. Od wielu lat trwa spór o to, czy można je myć codziennie, czy też powinno się to robić dużo rzadziej. Prawda, jak zwykle, leży po środku. Oprócz jednak pytania o częstość, należy też zastanowić się zarówno nad metodami mycia, jak i nad doborem odpowiednich kosmetyków. Przeczytaj zatem o tym, jak powinno wyglądać prawidłowe mycie włosów.

Jaki szampon do mycia włosów wybrać?


W dyskusji na temat częstotliwości mycia włosów, bardzo często pomija się równie ważny, o ile nawet nie najważniejszy, aspekt wyboru odpowiednich kosmetyków do ich pielęgnacji. Do najczęściej powielanych błędów należy stosowanie niewłaściwie dopasowanych szamponów oraz ich nadużywanie. Mogę one pozbawić Twoją fryzurę sprężystości, osłabić struktury cebulek włosowych, jak i skutkować szybszym przetłuszczaniem się włosów, a nawet ich nadmiernym wypadaniem.

Takie preparaty powinny być przede wszystkim dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb oraz do typu posiadanych włosów i rodzaju skóry na głowie. Istotne jest tu też tzw. naturalne mycie włosów. Można to osiągnąć za sprawą kosmetyków bazujących na naturalnych składnikach, które działają korzystnie na mieszki włosowe. Jednym z nich jest EVA NATURE STYLE Szampon z dziką różą.

Product query unexpected return: Not Found

Jak często myć włosy?


Na to fundamentalne pytanie… nie ma jednoznacznej i prostej odpowiedzi. Częstotliwość, z jaką powinno się myć włosy, zależy od naprawdę wielu czynników. W pierwszej kolejności istotny jest tu typ skóry głowy i jej obecny stan, a także to, jaki masz rodzaj włosów i jaka jest ich aktualna kondycja. Ważna jest tu też tendencja do nadmiernego wydzielania sebum, jak również przesuszania się skóry. To, jak często myć głowę, zależy także od tego, w jaki sposób się odżywiasz, czy masz czas na poranny prysznic, jaką pracę wykonujesz, czy też np. w jakim środowisku najczęściej przebywasz.

Warto kierować się tu przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Włosy można myć często, pod warunkiem, że tego oczywiście wymagają. Kiedy czujesz, że nie są już świeże, po prostu je umyj. Jeżeli są one zdrowe, a więc niezbyt suche, ani oleiste, możesz je myć nawet dwa lub trzy razy na tydzień. Do takiej pielęgnacji idealnie nada się Szampon do włosów normalnych z owsem Eva SIMPLE. Pamiętaj jednak, że zarówno powierzchowna i rzadka pielęgnacja, jak również zbyt intensywne i częste mycie, przyczynią się do tego, że Twoje włosy będą w jeszcze gorszej kondycji, niż wcześniej.


Codzienne mycie włosów a włosy przetłuszczające się


Posiadasz tendencję do przetłuszczających się włosów? Aby cieszyć się świeżą i puszystą fryzurą, wielu internetowych „specjalistów” poleci Ci zapewne codzienne mycie głowy. Od lat panuje jednak także inna opinia – im częściej myjesz włosy, tym bardziej są one przetłuszczone. Która ze stron tego konfliktu ma zatem rację? W gruncie rzeczy, obie… ale tylko odrobinę.

Faktycznie, jeżeli zbyt częste mycie włosów jest Twoim nawykiem, to może Ci to zaszkodzić. Jednak dzieje się tak, nie przez sam proces pielęgnacji, a przez to, jakich kosmetyków do tego używasz. Jeżeli chcesz myć włosy codziennie, zdecydowanie zrezygnuj z agresywnych szamponów, które zawierają silne detergenty w postaci SLS czy też SLES. Chociaż świetnie sprawdzają się one podczas usuwania zabrudzeń, to zbyt częste ich stosowanie może się przyczynić do wypłukania naturalnej warstwy lipidowej. Taka skóra staje się podrażniona i przesuszona. Z tego też powodu, organizm uruchamia wówczas swój system obronny i – w celu nawilżenia naskórka – produkuje jeszcze więcej sebum.

Przy częstym myciu przetłuszczających się włosów najważniejszy jest więc wybór odpowiednio delikatnego szamponu. Niekiedy usłyszeć można, że świetnie nadają się do tego preparaty dla dzieci. Nic bardziej mylnego – nie są one dostosowane do skóry dorosłych. Bez obaw, współcześnie istnieje wiele łagodnych kosmetyków do mycia głowy, jak np. Szampon do włosów przetłuszczających się z limonką Eva SIMPLE. Takie produkty cechuje stosunkowo nieskomplikowany skład, który nie obciąża skóry głowy. Kosmetyki tego typu nie naruszają delikatnej, hydro-lipidowej bariery naskórka, a do tego zapewniają mu odpowiednie nawilżenie. Działają one też hipoalergicznie, a przez to nie nasilają już istniejących problemów skórnych, jak np. łojotok.


Mycie włosów bez szamponu


W obawie przed nadużywaniem szamponów, do mycia głowy możesz też użyć po prostu… wody, która nie zniszczy naturalnej bariery ochronnej skóry. Obalmy przy tym kilka mitów. Codzienne mycie głowy nie powoduje ani wypadania włosów, ani tym bardziej ich przyrostu. Również mycie włosów zimną wodą, nie ma na to żadnego wpływu. Może za to, tak jak i gorąca woda, powodować łuszczenie się naskórka i jego wysuszanie. Poleca się zatem spłukiwane ich letnim strumieniem.

Mycie włosów codziennie jest za to możliwe za sprawą tzw. suchego szamponu, który błyskawiczne odświeża fryzurę, a do tego pomaga ją modelować. Nie powinien on jednak zastępować regularnego mycia przy pomocy tradycyjnych kosmetyków. Mimo dolegliwości skórnych, raz na jakiś czas (np. raz w tygodniu) powinnaś też zadbać o gruntowne oczyszczenie włosów mocniejszym specyfikiem.

Rzadkie mycie włosów a włosy suche i zniszczone


Pamiętaj, zbyt rzadkie mycie głowy niesie za sobą wiele problemów. Chociaż przetłuszczone włosy przede wszystkim nie wyglądają elegancko, to dodatkowo duża warstwa sebum wpływa bardzo negatywnie na mieszki włosowe. Są one wówczas bardzo obciążone, a przez to osłabione. Duży łojotok sprzyja też stanom zapalnym, jak również przyczynia się do nadmiernego wypadania włosów i rozwojowi flory bakteryjnej na skórze głowy.

Jeżeli zaś posiadasz włosy suche i zniszczone, do mycia głowy stosuj kosmetyki odżywiające i natłuszczając, które dbają o regenerację naskórka i nie wzmagają jego przesuszenia. Jednym z nich jest m.in. Szampon do włosów suchych i zniszczonych z jedwabiem Eva SIMPLE.Doskonale sprawdzą się tu także kuracje preparatami na bazie sprawdzonych od lat wyciągów ziołowych lub ekstraktów roślinnych. Wśród nich polecić można m.in. EVA NATURE STYLE Szampon ze skrzypem polnym. Takie preparaty oczyszczają skórę oraz zmniejszają wydzielanie nadmiernego sebum. Zapobiegają też dalszemu wysuszaniu się włosów i hamują rozwój szkodliwych bakterii i grzybów. Aby uzyskać zadowalające efekty i jednocześnie nie nadwyrężyć skóry głowy, stosuj je co najwyżej raz lub dwa razy w tygodniu.Musisz również wiedzieć, że bardzo ważne jest też mycie włosów po farbowaniu. Nie rób tego jednak zaraz po wizycie u fryzjera. Gdy już się na to zdecydujesz, użyj specjalnego szamponu, który utrwali Twój nowy kolor i doda mu upragnionej głębi.

Pielęgnacja włosów to więc spore wyzwanie. Od tego, czy będą one zdrowe, a Twoja fryzura zadbana, zależy naprawdę wiele czynników. Najlepiej jednak zrobisz, gdy postawisz na gruntowną obserwację swoich włosów lub skontaktujesz się ze specjalistą. Przyczyni się do tego, że zaczniesz stosować prawidłowe metody mycia włosów i korzystać z odpowiednich kosmetyków do ich czyszczenia i pielęgnacji.

Warto przy tym zaznaczyć, iż na rynku dostępne są zarówno sprawdzone od lat, tradycyjne preparaty – jak te z serii EVA NATURE STYLE, ale również wyroby nowej generacji bazujące na innowacyjnych recepturach– np. kosmetyki  z serii Eva SIMPLE. Tak jedne, jak i drugie świetnie sprawdzą się przy pielęgnacji włosów, gdyż wzajemnie się uzupełniają.