Porowatość włosów u kobiet - Czym jest, jak rozpoznać

Być może już kiedyś obiła Ci się o uszy „porowatość włosów”. Może nawet wiesz, co to znaczy. Ale czy wiesz, jakiej porowatości masz włosy? Jaka jest porowatość włosów kręconych, a jaka prostych i czy jest to ze sobą związane? Chciałabyś sprawdzić porowatość włosów, ale nie wiesz, jak wykonać test? A może wiesz, jaki stopień porowatości mają Twoje włosy, ale nie wiesz, jaką pielęgnację zastosować? Zastanawiasz się, czy możesz pielęgnacją zmniejszyć lub zwiększyć porowatość włosów? Jaką odżywkę, maseczkę lub olej do jakiej porowatości włosów używać? Wiemy, że od tych informacji można dostać zawrotu głowy, dlatego wszystko zebraliśmy w jednym artykule.  Rodzajów włosów jest tyle, ile ludzi, typ włosów jest tak unikalny, jak odcisk palca. Możemy mieć włosy bardzo podobne, ale nikt nigdy nie będzie miał identycznych włosów jak Twoje.  Na strukturę i wygląd Twoich włosów składa się wiele czynników. Geny, styl życia, sposób pielęgnacji, warunki atmosferyczne…  Są jednak cechy, które pozwalają nam klasyfikować włosy, ułatwiając dobranie odpowiedniej pielęgnacji. Jednym z takich wskaźników jest porowatość włosów, która jest bezpośrednio związana z ich budową.  

Czym jest porowatość włosów — definicja

Zanim zrobisz test porowatości włosa i odpowiesz sobie na pytanie, czy Twoje włosy są wysoko-, średnio- lub niskoporowate, wyjaśnijmy może, czym w ogóle jest porowatość włosów.  Stopień porowatości włosów mówi nam, jak zbudowany jest włos. Włosy w widocznej części składają się z kory i łusek. Łuski pokrywają korę niczym dachówki dach. Im bardziej są one odchylone od kory, tym większa porowatość włosa. Na stopień porowatości włosów, poza naturalnymi predyspozycjami (włosy kręcone), ma wpływ wiele innych czynników, np. pielęgnacja. 

Jak sprawdzić porowatość włosów — test na porowatość włosów

Najwiarygodniej określisz porowatość włosów podczas wizyty u trychologa, trycholożki lub u fryzjerki, fryzjera. Potrzebny jest bowiem do tego mikroskop.  Jeśli jednak chcesz zrobić to sama, podpowiemy Ci, jak sprawdzić porowatość włosów w domu.  Pierwszym najpopularniejszym i pewnie najbardziej wiarygodnym testem na porowatość włosów będzie test ze szklanką wody: 

 1. Przygotuj szklankę wody.
 2. Poświęć i odetnij lub wyrwij 2-3 włosy.
 3. Umieść włosy w szklance i obserwuj przez ok. 4-5 minut.  
 4. Im szybciej opadną na dno, tym wyższa jest ich porowatość. 

Na wyniki tego testu wpływ mają jednak zastosowane wcześniej kosmetyki lub osadzone na włosach sebum, dlatego warto wykonywać go po myciu włosów i raz na jakiś czas powtarzać, aby sprawdzić, czy nic się nie zmieniło.  Test na porowatość włosów Drugim sposobem na rozpoznanie stopnia porowatości włosów jest dotyk.  Ten test również wykonuj na świeżych włosach i pamiętaj, że na jego wyniki będą miały wpływ użyte wcześniej kosmetyki. 

 1. Przejedź dłonią po rozpuszczonych włosach. Co czułaś? 
 2. Teraz wydziel kosmyk włosów i przesuwaj po nich palcami w górę. Co czujesz teraz? 
 3. Wydziel drugie pasemko i ponownie przesuwaj palcami w górę. 

Włosy wysokoporowate będą szorstkie i matowe. Po włosach niskoporowatych, których łuski mocniej przylegają do siebie, będziesz przesuwać dłonią z łatwością. Będą gładkie i miękkie.  Ostatnim testem pomagającym w ocenieniu porowatości włosów jest test z atomizerem na wchłanianie wody:

 1. Wydziel pasmo włosów.
 2. Spryskaj je niewielką ilością wody i obserwuj co dzieje się z kropelkami. 

Jeśli krople wody są szybko wchłaniane przez włosy, masz włosy o wyższym stopniu porowatości.  Jeśli woda spływa lub krople utrzymują się na włosach, masz włosy niskoporowate. Jeśli woda utrzymywała się przez chwilę i wynikła we włosy, masz włosy średnioporowate.  Ten test również warto powtarzać, aby kontrolować zmiany zachodzące w kosmykach. 

Podział włosów ze względu na typ porowatości

Być może już wiesz, jaka jest porowatość Twoich włosów. Jeśli nie, to znając cechy włosów przyporządkowanych do typu porowatości, odpowiesz sobie na to pytanie. 

Włosy niskoporowate

Włos niskoporowaty w teście na porowatość włosów ze szklanką wody długo utrzymuje się na powierzchni, opada nieznacznie i po bardzo długim czasie. Niska porowatość włosów to zamknięte łuski, przylegające do siebie — włosy wolno wchłaniają wilgoć i powoli ją oddają, suszenie ich jest czasochłonne.  Takie włosy są gładkie i miękkie w dotyku. Są błyszczące i raczej sypkie. Z łatwością uzyskasz na nich efekt tzw. tafli. Niestety jednak ten typ włosów jest oporny na stylizację i nawet jeśli udaje się uzyskać jakąś fryzurę, szybko wracają do swojego naturalnego stanu.  Łatwo je obciążyć w czasie pielęgnacji lub stylizacji, często bywają przyklapnięte. 

Włosy wysokoporowate

W przeciwieństwie do opisanych wyżej niskoporowatych, szybko wchłaniają wodę, równie szybko ją oddają, nie trzeba ich długo suszyć (końcówki zwykle wysychają szybciej). Wysoka porowatość włosów spowodowana może być rozjaśnianiem lub farbowaniem włosów, częstą stylizacją z użyciem prostownicy, lokówki, gorącym powietrzem suszarki. Włosy naturalnie kręcone są również naturalnie wysokoporowate.  Włosy o wysokim stopniu porowatości często są suche, matowe, łatwo się puszą. Ponieważ otwarte łuski zahaczają o siebie, włosy często się plączą i trudno je rozczesać.  Takie włosy reagują na zmiany wilgotności powietrza, powracając fryzurą do ich naturalnego wyglądu. 

Włosy średnioporowate

Łuska włosów średnioporowatych jest średnio odchylona od kory i, najkrócej mówiąc, średnia porowatość jest, połączeniem cech włosów wysoko- i niskoporowatych.  Są to włosy normalne, zdrowe. Często falowane. Odpowiednio pielęgnowane zachwycają blaskiem i objętością.  Puszą się rzadko, ale są puszyste. Są gładkie, ale nie tak śliskie jak włosy niskoporowate. Są bardziej podatne na stylizację niż włosy niskoporowate i trochę trudniejsze niż wysokoporowate.  Zdarza im się nieco poplątać, ale nie tak często i mocno jak włosom wysokoporowatym.  Poza tymi 3 typami występują jeszcze pośrednie, np. włosy średnioporowate w kierunku niskiej porowatości. Nadto porowatość zmienia się wraz z pielęgnacją lub stylizacją. Zatem niech test będzie dla Ciebie drogowskazem, ale obserwuj swoją czuprynę i reaguj na zmiany.

Pielęgnacja w zależności od stopnia porowatości włosów

Pielęgnacja włosów niskoporowatych 

Ten rodzaj włosów nie sprawia dużych problemów i nie wymaga bardzo bogatej pielęgnacji. Ponieważ łuski włosów o niskiej porowatości ściśle przylegają do siebie, substancje odżywcze z trudem w nie wnikają. Pozostają one na włosach, obciążając je. To właśnie brak objętości, przyklapnięte kosmyki są częstym zmartwieniem osób z tym typem porowatości. Dlatego, jeśli to o Twoich włosach mowa, wybieraj kosmetyki lekkie, nawilżające.  W czasie mycia, przed nałożeniem kosmetyków, możesz je delikatnie rozgrzać ciepłą wodą, aby otworzyć łuski, co pozwoli substancjom odżywczym łatwiej wniknąć w strukturę włosa.  W pielęgnacji włosów niskoporowatych świetnie sprawdzi się Szampon z linii Eva Natura Potrójna Siła Ziół: Lawenda, Chaber, Dzika Róża, który doda Twojej czuprynie energii. 

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych

W pielęgnacji włosów wysokoporowatych najlepiej sprawdzą się kosmetyki ze składnikami aktywnymi o większych cząsteczkach. Spróbuj również zastosować metodę OMO — odżywka, mycie, odżywka. Wybieraj kosmetyki nawilżające i odżywiające. Odpowiednie będą proteiny jedwabiu, pszeniczne, owsiane lub mleczne.  Szukaj kosmetyków, które odbudują strukturę keratynową włosów. Znajdziesz takie w ofercie Polleny Ewa: 

 • Szampon do włosów suchych i zniszczonych z jedwabiem Eva Simple — stworzony z myślą o włosach wysokoporowatych, dzięki zawartości odżywczego jedwabiu tworzy filtr ochronny i regeneruje zniszczenia. 
 • Wzmacniająca odżywka do każdego rodzaju włosów Eva Simple — zawarta w kosmetyku keratyna wnika w głąb włosa, wzmacniając i odbudowując jego strukturę. 

Nie martw się, że dziś Twoje włosy są wysokoporowate – prawidłowa pielęgnacja, pozwoli Ci zmniejszyć ich porowatość.   Pielęgnacja włosów średnioporowatych Jeśli masz włosy zdrowe średnioporowate, to znaczy, że już wykonałaś dobrą pracę. Aby Twoje włosy wciąż cieszyły dobrą kondycją, nie plątały się i nie wysuszały, zastosuj Szampon do włosów normalnych z owsem Eva Simple. Każda z nas jest inna i ma inny rodzaj włosów, nie znaczy to jednak, że potrzebujemy pielęgnacji szytej na miarę. Znając potrzeby naszych włosów, możemy taką skomponować same z dostępnych na rynku kosmetyków i cieszyć się piękną, bujną czupryną.