Kobieta przeglądająca się w lustrze podczas pielęgnacji twarzy

Zatkane pory na nosie i twarzy nie są objawem żadnej choroby skóry, ale ignorowane mogą prowadzić do pogłębiania sytuacji, a nawet powikłań. Dowiedz się jak powstają i jak sobie z nimi radzić?

Zatkane pory to często spotykany problem – pojawiający się, wbrew obiegowym opiniom, nie tylko w okresie dojrzewania. Musisz wiedzieć, że same w sobie nie są objawem żadnej choroby skóry, ale ignorowane mogą prowadzić do pogłębiania sytuacji, a nawet powikłań. Aby temu zapobiec, warto przyjrzeć się swoim kosmetykom oraz pielęgnacyjnym nawykom, a w razie potrzeby wprowadzić zmiany.

Jak wyglądają zatkane pory?

Pory skórne są odpowiedzialne za naturalne procesy usuwania niepotrzebnych substancji, między innymi cząstek zanieczyszczeń, sebum czy resztek kosmetyków. Stanowią również ujście dla złuszczającego się naskórka. Właśnie dlatego zatkane pory na twarzy są kłopotem, nie tylko estetycznym. Ignorowane przez dłuższy czas mogą skutkować stanami zapalnymi i bakteryjnymi, a w konsekwencji przeradzać się w bolesne zmiany ropne.

Choć z sytuacją tą mamy do czynienia przeważnie w przypadku cery tłustej i trądzikowej, tak naprawdę u każdego mogą pojawić się zatkane pory. Jak wyglądają? Różnie, w zależności od kondycji skóry i umiejscowienia. Zatkane pory na nosie i czole mają z reguły postać czarnych punkcików. Dla pozostałych rejonów twarzy charakterystyczna jest forma zamknięta, a więc niewielkie grudki ulokowane tuż pod powierzchnią naskórka.

Zatkane pory – skąd się biorą?

Skoro zatkane pory na twarzy mogą dotyczyć i nastolatków, i osób starszych, przy różnych typach skóry, warto odpowiedzieć na pytanie, co prowadzi do ich powstawania. Najczęstszymi przyczynami są:

  • niedokładnie wykonywany demakijaż lub pomijanie go w codziennej pielęgnacji twarzy,
  • niedostateczne nawilżanie skóry skutkujące nadprodukcją sebum,
  • stosowanie kosmetyków o zbyt tłustej formule,
  • nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne,
  • niedostateczne złuszczanie skóry lub jego brak,
  • kłopoty hormonalne.

Jak widać, na większość tych czynników masz wpływ. Aby skutecznie oczyścić zatkane pory i walczyć z nawracaniem problemu, zadbaj przede wszystkim o prawidłowe oczyszczanie oraz pielęgnację, wykorzystującą dobrze dopasowane kosmetyki, tzw. kosmetyki niekomedogenne – nie prowadzące do zatykania porów.

Jak odblokować pory?

Od razu zastrzegamy: nie ma jednego magicznego sposobu na to, by zapchane pory na twarzy odeszły w niepamięć. Liczy się kompleksowe działanie. 

  • Usuń makijaż i dokładnie oczyść skórę

Tego etapu w pielęgnacji nie można pomijać, nawet gdy dosłownie padasz ze zmęczenia. Jeśli masz cerę tłustą, mieszaną lub ze skłonnością do powstawania niedoskonałości, wypróbuj nasz Nawilżający żel micelarny do mycia twarzy Eva Dermo SEB OFF. Działa skutecznie, ale nie przesusza. Specjalistyczny składnik z morskich mikroorganizmów wpływa na zmniejszenie porów. Do codziennego oczyszczania rekomendujemy również Eva Dermo Emulsję micelarną. Sprawdzi się nawet przy suchej, skłonnej do podrażnień skórze.

  • Pamiętaj o tonizacji

Niektórzy pomijają ten krok w pielęgnacji, co z pewnością nie jest dobrym pomysłem. Dobrze dobrany produkt, na przykład nasz Normalizujący tonik Eva Dermo SEB OFF, pozwoli zadbać o wyrównanie pH skóry i zwężenie porów. Dobre efekty uzyskasz również za sprawą Eva Dermo Serum tonizującego, zawierającego cenne składniki aktywne, nawilżające, uelastyczniające i łagodzące podrażnienia.

  • Dobrze dopasuj krem

Jaki krem na zatkane pory sprawdzi się najlepiej? Rekomendujemy produkty o lekkiej konsystencji, które nie blokują ujścia gruczołów łojowych i nie pozostawiają na skórze tłustej warstwy. Koniecznie wypróbuj przeciwzmarszczkowo-matujący krem na dzień Eva Dermo SEB OFF oraz przeciwzmarszczkowo-normalizujący krem na noc Eva Dermo SEB OFF. Oba dostarczają skórze cennych składników, zmniejszają widoczność porów i świetnie nadają się pod makijaż.

  • Wprowadź do pielęgnacji peeling

Zapobiegniesz zapychaniu się skóry twarzy regularnie usuwając martwe komórki naskórka i walcząc z niedoskonałościami. Eva Dermo Enzymatyczny koncentrat peelingujący działa skutecznie, ale delikatnie — nie podrażnia i nie przesusza, dlatego stanowi dobrą odpowiedź na problemy z zatkanymi porami.

Istnieją również domowe sposoby, z których możesz skorzystać w walce z problemem zatkanych porów. Możesz wykorzystać parę wodną, która doraźnie je odblokuje. Wystarczy na kilka minut przyłożyć do twarzy rozgrzany ręcznik lub nachylić się nad naczyniem wypełnionym gorącą wodą. Pamiętaj jednak, że takie zabiegi nie u każdego przyniosą efekt i nie zastąpią systematycznej pielęgnacji.