Pielęgnacja młodej cery

Okres dojrzewania często niesie ze sobą niepożądane skutki w postaci zmian skórnych. Pojawiający się trądzik, szczególnie na twarzy, jest przykrym doświadczeniem dla wielu dorastających osób. Aby skutecznie z nim walczyć, trzeba poświęcić czas w celu znalezienia odpowiednich kosmetyków dla młodej cery, aby jej pielęgnacja była efektywna i przyjemna.

Czym charakteryzuje się nastoletnia cera? 

W wyniku zmian hormonalnych oraz doświadczanego stresu zachodzi wiele zmian w ciele, które niejednokrotnie są widoczne na skórze. Z powodu nadmiernie wydzielanego sebum skóra przetłuszcza się i powstają problemy skórne takie jak różne rodzaje trądziku, rozszerzone pory oraz zaskórniki. Dzięki dobraniu odpowiednich produktów możliwe jest utrzymanie prawidłowego poziomu ph skóry. Dobra pielęgnacja, której tak bardzo potrzebuje dorastająca cera, to również zadbanie o płaszcz hydrolipidowy. W przypadku młodej skóry istnieje ryzyko zaburzenia go poprzez nieodpowiednią pielęgnację, co wiąże się z występowaniem wyprysków i niedoskonałości.

Popularne błędy w pielęgnacji 

Gdy już posiadamy kosmetyki dostosowane do naszej cery, warto zwrócić uwagę na to, jak ich używamy. Przed rozpoczęciem pielęgnacji należy pamiętać o umyciu rąk. Ta czynność może wydawać się błaha, jednak pozwoli na uniknięcie przeniesienia na skórę niepotrzebnych bakterii. Podczas mycia unikajmy gwałtownych ruchów oraz nadmiernego pocierania skóry. W trakcie używania wacików zwróć uwagę, aby delikatnie przykładać je bez tarcia powierzchni skóry. Nie bez znaczenia jest także to, czym wycieramy twarz po jej umyciu. Do tej czynności najlepiej nada się czysty, bawełniany lub papierowy ręcznik. Tutaj również unikajmy tarcia skóry oraz intensywnych ruchów.

Pielęgnacja młodej cery krok po kroku 

Krok 1 Oczyszczanie

To pierwszy etap w pielęgnacji zarówno porannej, jak i wieczornej. Dobrze wykonany pozwoli na efektywne działanie dalszych produktów. Najpierw należy związać włosy np. gumką tak, aby zapobiec dotykaniu przez nie twarzy podczas mycia. Pod koniec dnia, aby skutecznie oczyścić twarz z makijażu oraz kremu z filtrem, należy zastosować dwuetapowe oczyszczanie. Przy zmywaniu makijażu zacznij od Eva Simply Płyn Micelarny, a następnie użyj produktu myjącego np. Eva Dermo Seb Off nawilżający żel micelarny.

W porannej pielęgnacji wystarczy raz umyć twarz, aby była gotowa na przyjęcie kolejnych produktów.

Krok 2 Pomoc i odżywienie

Warto stosować maski oraz peelingi dobrane do naszego typu cery i jej potrzeb. Maseczki powinny przede wszystkim nawilżać oraz łagodnie oczyszczać. Stosuj je 1-2 razy w tygodniu, aby wspomóc skórę dodatkowymi składnikami odżywczymi.

Natomiast inną rolę pełnią peelingi, które mają za zadanie złuszczyć martwy naskórek, aby skóra była odświeżona i pełna blasku. Do cery problematycznej dobrze nada się peeling enzymatyczny Eva Dermo lub drobnoziarnisty. Poza tym należy pamiętać, aby robić to delikatnie i niezbyt często – 1 raz na 1-2 tygodnie. Jednak, gdy mamy do czynienia np. z aktywnymi ropnymi zmianami trądzikowymi, zaprzestajmy używania tego typu produktów. Stosowanie ich może doprowadzić do zaostrzenia stanów zapalnych i rozprzestrzenienia trądziku na całą twarz.

Wszystkie tego typu zabiegi kosmetyczne powinniśmy wykonywać wieczorem.

Krok 3 Krem

Dla skóry problematycznej najlepiej wybrać krem, który będzie nawilżał i odżywiał cerę.

W wyniku nadmiernej ilości sebum warstwa kremu na twarzy może sprawiać nieprzyjemne wrażenie, jednak jego stosowanie pełni kluczową rolę. Każdy typ cery potrzebuje dogłębnego nawilżenia, szczególnie skóra tłusta, która może być taka właśnie ze względu na zbyt niski poziom jej nawilżenia. Dobry krem nawilżający powinien zawierać składniki takie jak trehaloza, masło shea, aloes, witamina E czy pantenol. Pomogą one w odbudowie i regeneracji naruszonego płaszcza hydrolipidowego oraz wyciszeniu zmian trądzikowych. Używajmy kremu rano i wieczorem, aby zapewnić optymalny poziom nawilżenia i składników odżywczych.

Najlepsze dla nastoletniej cery dobrą propozycją będzie Eva Simply krem nawilżający z różą jerychońską. Warto przypomnieć o micie krążącym wokół cery problematycznej – skórę tłustą należy przesuszać. Wręcz przeciwnie! Należy ją nawilżać, gdyż przeciwnym wypadku zacznie ona nadprodukować sebum, co jeszcze bardziej pogłębi problem. 

Krok 4 Ochrona przeciwsłoneczna – must have!

Jednym z najważniejszych etapów dobrej pielęgnacji skóry w każdym wieku jest ochrona przed różnymi promieniami, na które nasza cera jest narażona każdego dnia. Przy wyborze kremu z filtrem należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze warto wybrać krem z wysokim filtrem, najlepiej 50 np. Krem ochronny do twarzy Eva Sun. Zapewni on ochronę na najwyższym poziomie i ochroni skórę przed niepożądanymi zmianami. Ważne jest, aby skutecznie chronił ją przed niekorzystnym działaniem promieniowania UVA i UVB.

Codzinne nawyki

Warto przyjrzeć się również nawykom, które mogą nasilać zmiany skórne. Przyzwyczajenia takie jak niepotrzebne dotykanie twarzy można łatwo wyeliminować, a zaoszczędzi nam to uciążliwej walki z niechcianymi wypryskami. Dobrze także zwrócić uwagę na częstotliwość przykładania telefonu do twarzy, gdyż gromadzą się na nim zanieczyszczenia, których możemy się pozbyć dezynfekując urządzenie. Absolutnie nie powinno się wyciskać niedoskonałości, ponieważ może to skutkować pojawieniem się stanów zapalnych oraz przeniesieniem infekcji na inne części twarzy. Aby zadbać o cerę w trakcie snu, można zaopatrzyć się w poszewkę do poduszki wykonaną z jedwabiu. Poprawi nie tylko stan cery, ale także włosów.

Kiedy udać się do dermatologa?

W przypadku, gdy zmiany na skórze są zbyt mocno nasilone lub nie wiemy, jak prawidłowo o nią zadbać, warto rozważyć wizytę u dermatologa. Z pomocą lekarza specjalisty dowiesz się, czego unikać podczas pielęgnacji cery, a także, co warto robić, aby pomóc zachować jej zdrowy i promienny wygląd.