Kobieta z uśmiechem na twarzy podczas jesiennego spaceru

Okres jesieni może być wyzwaniem dla skóry, którą z jednej strony należy zregenerować po upalnym lecie, a z drugiej przygotować na nadchodzącą zimę. Jak powinna wyglądać jesienna pielęgnacja skóry? 

Pielęgnacja twarzy jesienią to większe wyzwanie niż nam się wydaje. Nadwyrężona przez działanie promieni słonecznych skóra, z dnia na dzień staje narażona na przebarwienia, przesuszenie, a także na występowanie wytrysków.

Jesienna pielęgnacja skóry skupia się głównie na złuszczeniu naskórka, intensywnym nawilżaniu i odżywianiu. Są to niezbędne etapy, które odbudowują skórę twarzy po lecie i automatycznie przygotowują na nadejście zimy.

Product query unexpected return: Unauthorized
Product query unexpected return: Unauthorized

Złuszczanie naskórka jesienią 

Przesuszona skóra wymaga dokładnego oczyszczenia z rogołacowej warstwy –  jest to niezbędne, by móc ułatwić kolejne kroki w jesiennej pielęgnacji skóry. Przy wykonywaniu peelingu, warto zwrócić uwagę, aby produkt miał aktywne składniki, które już w pierwszej fazie pielęgnacji, pomogą jej pracować.

Jaki peeling wybrać?

Pamiętaj, że nie każdy rodzaj peelingu będzie dopasowany do Twojej cery.
Dzięki swojej najmniejszej inwazyjności peeling enzymatyczny, bogaty w papainę, bromelainę i inne cenne składniki, będzie odpowiedni dla skóry wrażliwej i naczynkowej. Po nałożeniu produktu na twarz należy zostawić go na czas podany na opakowaniu kosmetyku, a następnie ściągnąć lekko pocierając naskórek. 

Product query unexpected return: Unauthorized

Usuwanie martwego naskórka za pomocą peelingu mechanicznego, czyli substancji ścierających, pasuje do skóry tłustej z zapchanymi porami –  w przypadku tego peelingu można regulować intensywność ścierania, dobierając pod siebie wielkość drobin. Przy jego wykonaniu warto skupić się na strefie T (czoło, nos, broda) i przez około 5 minut okrężnymi ruchami masować skórę. Nie zapominaj, że przy stanach zapalnych skóry, nie należy wykonywać peelingu mechanicznego.

To również dobry moment na nakarmienie skóry kwasami – można je znaleźć w peelingu chemicznym, który jest polecany dla skóry dojrzałej potrzebującej napięcia i wygładzenia. 

Tak jak skóra twarzy potrzebuje peelingu po lecie, tak i nasze całe ciało powinno być poddane takiemu zabiegowi. Wiele z nas chce utrzymać opaleniznę jak najdłużej, jednak by przygotować ją na nadchodzącą zmianę pory roku, należy usunąć pozostały naskórek. Peeling to rozluźnienie dla ciała, ale również dla umysłu – dobre peelingi zawierają olejki, które działają aromaterapeutycznie. Zmniejszają negatywne skutki stresu dając ukojenie całemu organizmowi.
Po zabiegu złuszczania potrzebne jest intensywne nawilżenie.

Product query unexpected return: Unauthorized

Jak nawilżyć skórę jesienią?

Jesień to ciągłe zmiany temperatury, przebywanie w suchych pomieszczeniach i grubsze ubrania, które również wpływają na stan skóry. Dodatkowo skóra, która nie otrzymuje odpowiedniego nawodnienia, jest bardziej podatna na zniszczenia. Może stać się szorstka i zaczynać się łuszczyć, co powoduje trudności przy jesiennej pielęgnacji twarzy. Przy podrażnionej i odwodnionej skórze, należy więc pamiętać o nawilżaniu jej tak z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Pijąc około 1,5 litra wody dziennie, zniwelujesz szary odcień i nadasz sprężystości. Jeśli z samą wodą jest Ci nie po drodze, możesz ją wymienić np. na sok aloesowy lub drinki kolagenowe.

Product query unexpected return: Unauthorized
Product query unexpected return: Unauthorized

W kosmetycznych produktach nawilżających należy zwrócić uwagę na składniki znajdujące się w składzie. Ważnymi elementami będzie kwas hialuronowy, alantoina, mocznik i panthenol. Nie mniej cenne są również oleje roślinne takie jak arganowy, z pestek winogron i awokado, ponieważ to one chronią przed utratą wody.

Przed wklepaniem w skórę kremu nawilżającego, przemyj ją łagodnym tonikiem lub hydrolatem, które pozwalą na lepsze wchłonięcie kosmetyku.

Product query unexpected return: Unauthorized
Product query unexpected return: Unauthorized

Czas na regenerację

Jesienna pielęgnacja twarzy nie może obejść się bez etapu odżywiania. Nie tylko pomaga uzupełnić niezbędne składniki, ale również przygotowuje na zimową porę. W tym rytuale na pierwszym miejscu należy postawić witaminę A i jej pochodne (np. E), które będą stymulować naturalny proces odnowy komórkowej. Znajdziesz ją w kremach przeciwzmarszczkowych i odżywczych, ale również w produktach spożywczych np. w rybach, w nabiale i roślinach takich jak szpinak, dynia czy jarmuż – witaminy A i E rozpuszczają się w tłuszczach, dlatego dla lepszego przyswajania wskazane jest dodać je do swojej diety.  Warto również sięgnąć po antyoksydanty – witamina C czy kwas alfa-liponowy, które często chodzą w parze z witaminą A. 

Jak podejść do regeneracji?

Cenne składniki znajdziesz w kremach na dzień, ale również w tych na noc, które mogą mieć silniejsze działanie. Przy nocnej pielęgnacji zwróć uwagę, by krem zawierał oleje o właściwościach odżywczych (olej z rokitnika, marula i jojoba) oraz masło roślinne (Shea, kakaowe), które wesprze ochronę przed działaniem wolnych rodników. 

Product query unexpected return: Unauthorized

Zaprzyjaźnij się z maseczkami! Zawierają zwykle silnie skoncentrowane składniki, co pomoże w szybszej regeneracji skóry jesienią. Po maseczkę nawilżającą lub odżywczą możesz sięgnąć 1-2 razy w tygodniu. 

Mimo że słońce chowa się coraz częściej, nie należy zapominać o promieniowaniu UV. Krem z filtrem nadal powinien się znajdować na naszej półce. W ostateczności możesz go zamienić na olej roślinny, który wytworzy na twarzy ochronny film, nie pozwalając na zbyt szybką utratę nawilżenia. Olej to również zabezpieczenie skóry przed działaniem wiatru i deszczu.

Product query unexpected return: Unauthorized

Pierwsze efekty przy systematycznej pielęgnacji twarzy jesienią, zobaczysz już po trzech tygodniach. Należy pamiętać, że nie sama pielęgnacja wpływa na stan skóry – zwróć uwagę na spożywane produkty, które mogą nie dostarczać skórze potrzebnych składników. Zapewnij sobie odpowiednią ilość snu i ruch na świeżym powietrzu, który dotleni skórę po upalnym lecie i przed zbliżającą się zimą.