olejki-do-twarzy

Olejki do twarzy zbyt często umykają uwadze osób dbających o kondycję swojej cery. Często ich możliwości bywają niedocenione – całkowicie niesłusznie. Mają bowiem szereg zastosowań, dzięki którym wspomogą walkę z różnymi problemami skórnymi.

Co to są olejki do twarzy?


Olejki kosmetyczne wytwarza się w procesie tłoczenia – z naturalnego źródła wyciska się olej, który potem wykorzystywany jest do produkcji kosmetyków lub poddawany jest jeszcze procesowi rafinacji, czyli oczyszczenia. Proces rafinacji budzi wiele emocji, ponieważ niektóre składniki są wówczas usuwane z olejów. Warto jednak podkreślić, że wiele z nich jest alergogennych, a proces rafinacji pozwala się ich pozbyć. Oleje rafinowane będą zatem odpowiednie dla osób zmagających się z różnymi alergiami. Do olejków najczęściej wykorzystywanych w kosmetyce należą między innymi oleje z rokitnika, pestek winogron i słodkich migdałów.

Olej z rokitnika na twarz


Olej z rokitnika syberyjskiego jest niezwykle popularny w kosmetykach, chociaż dawniej stosowano go również jako zdrowotny dodatek do posiłków lub suplement diety.

Olej z rokitnika jest źródłem witamin takich jak E, K, C, witaminy z grupy B czy beta-karoten, któremu zawdzięcza czerwono-pomarańczowy kolor. W olejku z rokitnika można znaleźć też kwasy omega-3 i omega-6 oraz flawonoidy. Ważne są również występujące w nim związki fenolowe.

Użycie olejku z rokitnika na twarzy doskonale pomoże radzić sobie z przebarwieniami, zmarszczkami i problemami z cerą. Wykorzystywany jest dlatego nie tyko w kremach, ale też wszelkich innych kosmetykach do twarzy. Przykładem może być emulsja micelarna z linii Eva DERMO od Pollena Ewa. Obecny w niej olej z rokitnika pielęgnuje i pomaga regenerować przesuszoną skórę.

Olej z pestek winogron


Olej ten powstaje z pestek, które pozostają po procesie produkcji wina. Jest bogaty w kwas oleinowy i palmitynowy oraz alfa-linolenowy z grupy kwasów omega-3.

Olej z pestek winogron stosowany do twarzy doskonale wspiera proces regeneracji, a także zabezpiecza przed stanami zapalnymi występującymi na skórze. Jest też bezpieczny dla alergików.

Olej ze słodkich migdałów na twarz


Olej z migdałów jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe. Nawet w 73% może składać się z kwasu oleinowego, a do 29% – z kwasu linolowego. Jest też źródłem soli mineralnych i witamin A, D oraz tych z grupy B. Olej ze słodkich migdałów doskonale wchłania się w skórę, dzięki czemu nie powoduje powstawania tłustego filmu na twarzy.

Podobnie do innych olejów, tak samo olej ze słodkich migdałów doskonale nawilża, dlatego często bywa składnikiem złożonych kompozycji składników pielęgnujących. W linii Eva DERMO od Pollena Ewa pojawia się między innymi w odżywczym olejku do twarzy przywracającym witalność. Zestaw naturalnych olejków przeciwdziała łuszczeniu się naskórka, redukuje uczucie suchości i pomaga skórze regenerować się.


Zastosowanie olejków w kosmetyce


Bogactwo składników mineralnych, które pomagają skórze radzić sobie z wieloma problemami ma wpływ na różnorodne zastosowanie naturalnych olejków w kosmetyce.

Olejki do twarzy przeciwzmarszczkowe


Oleje roślinne stosowane do twarzy mogą wspierać walkę ze zmarszczkami, dzięki zawartości kwasów tłuszczowych. Pomagają one uzupełniać płaszcz hydrolipidowy skóry, a to doskonale wpływa na jej elastyczność. Skóra łatwiej zatrzymuje wodę wewnątrz, jest też zabezpieczona przed promieniowaniem UV.

Wpływ na elastyczność skóry mają też flawonoidy, w które bogate są naturalne olejki roślinne. Niwelują one działanie wolnych rodników, które, atakując skórę, przyczyniają się do przyspieszenia procesów starzenia.

Olejek na przebarwienia


Przebarwienia to zmiany kolorytu skóry wywołane zaburzeniami procesów produkcji melaniny. Mogą powstawać zarówno naturalnie, jak i być wywołane promieniowaniem UV czy stanem zapalnym.

Naturalne olejki roślinne doskonale radzą sobie z przebarwieniami. Najczęściej ma to związek z występowaniem witaminy A, która rozjaśnia skórę i zapobiega powstawaniu plam pigmentacyjnych. By pozbyć się problemów z kolorytem twarzy można stosować olejki miejscowo.

Więcej sposobów na walkę z przebarwieniami znajdziesz w artykule – Jak wyrównać koloryt twarzy?

Olejek do cery tłustej


Stosowanie olejków do cery tłustej może brzmieć niedorzecznie. Cera tłusta jednak jest jednym z bardziej problematycznych rodzajów cery. Jej problemy wynikają z      przesuszenia, na które gruczoły łojowe reagują nadmierną produkcją łoju. By pozbyć się tego problemu warto stosować naturalne oleje do cery tłustej. Warto również zapoznać się z naszymi dodatkowymi poradami – jak pielęgnować cerę tłustą i mieszaną?

Do cery tłustej zaleca się używanie lekkich olejów, które bardzo łatwo wchłaniają się w skórę. Jest ona obciążona nadprodukcją sebum, więc ciężkie oleje będą dodatkowym obciążeniem i nie spełnią swojej odżywającej funkcji.

Oczyszczanie twarzy olejami


Oleje pomagają też dokładnie oczyszczać skórę. Doskonale sprawdzają się zarówno przy codziennym myciu, jak i usuwaniu makijażu. Pomagają przy tym utrzymać równowagę warstwy hydrolipidowej naskórka. Skóra, dzięki stosowaniu olejów do mycia, jest nawilżona i dokładnie oczyszczona.

Naturalne oleje są odpowiednie do mycia twarzy, ponieważ w przeciwieństwie do wielu drogeryjnych mydeł i żeli oczyszczających, nie zawierają w składzie silnych detergentów, alkoholi i kwasów, które niszczą warstwę hydrolipidową. Oleje pozwalają zachować tę ochronną warstwę sebum w dobrej kondycji, przez co nie tylko dokładnie oczyszczają, ale też zabezpieczają naskórek.

Jak nakładać olejek na twarz


Olejek należy nakładać na twarz zwilżoną wcześniej hydrolatem lub tonikiem. Wilgotna skóra pozwoli łatwiej rozprowadzić olejek i pomoże mu dobrze się wchłaniać. By prawidłowo nałożyć olejek, który w całości wchłonie się w skórę, warto wymieszać kilka jego kropel z innymi kosmetykami. Złe aplikowanie olejku na twarz może powodować powstawanie tłustego filmu, który nie wchłonie się i może blokować pory. Najlepsze dla skóry jest więc wybieranie kremów do twarzy już      zawierających olejki. Pollena Ewa przygotowuje kosmetyki według receptur, które pozwolą wykorzystać potencjał olejków do maksimum. Kosmetyki należy delikatnymi ruchami wmasować w skórę twarzy.

Podsumowanie


Olejki w kosmetykach do twarzy pozwalają nie tylko dostarczyć      cerze potrzebnych składników odżywczych, ale też nawilżają i wspomagają warstwę hydrolipidową. Dzięki temu doskonale pielęgnują skórę i działają przeciwzmarszczkowo. Są też bardzo dobrym środkiem oczyszczającym.

Warto jednak wybierać kremy wzbogacone o oleje naturalne zamiast stosowania czystych olejków – bardzo łatwo przesadzić z ich aplikacją, a nadmiar olejku nałożonego na twarz może powodować problemy. Dobrze dobrane do potrzeb kremy i innego rodzaju kosmetyki z olejkami pozwolą jednak doskonale wzmocnić i odżywić skórę.