Pielęgnacja włosów latem

Ekspozycja na intensywne promienie słoneczne i silny wiatr, częsty kontakt z wodą, chodzenie z rozpuszczonymi kosmykami, brak czasu na pielęgnację – włosy latem nie mają zbyt łatwo. Wraz z upływem czasu stają się suche, podatne na uszkodzenia, matowe i poplątane. Na szczęście można tego uniknąć. Jednym ze sposobów jest wprowadzenie odpowiedniej letniej pielęgnacji włosów. Dowiedz się więcej.

Wspólne wyjazdy, ogniska, plażowanie nad jeziorami i imprezowanie do rana – latem bardzo dużo się dzieje, czego pamiątką są liczne zdjęcia, opalona skóra, a także zmarszczki wokół oczu od uśmiechów czy od mrużenia oczu przy intensywnym słońcu. Jednak w ferworze zabawy łatwo jest zapomnieć o dbaniu o włosy. Skutkiem tego jest jeszcze jedna niezbyt miła pamiątka, czyli zniszczona fryzura. Nie dopuść do tego! Wdróż odpowiednią pielęgnację włosów, zanim będzie za późno! Oto cztery jej najważniejsze zasady.

Zasada nr 1 pielęgnacji włosów latem: nawilżanie i wzmacnianie

Pod wpływem wysokiej temperatury, niskiej wilgotności powietrza i wody łuski włosów zaczynają się rozchylać. Na skutek tego kosmyki tracą wodę, przez co stają się matowe, suche, ale także podatne na uszkodzenia i łamanie. Dlatego latem bardzo istotne jest, aby utrzymać nawilżenie włosów i regularnie je wzmacniać. 

W tym mogą Ci pomóc odpowiednie kosmetyki z oferty Pollena Eva, np. odżywka wzmacniająca do każdego typu włosów Eva SIMPLYW jej składzie znajduje się keratyna, czyli białko, które stanowi element łodygi włosowej, tzw. kory. Dlatego jest cennym składnikiem w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom pomaga:

 • zwiększyć wytrzymałość kosmyków na działanie czynników zewnętrznych;
 • wygładzić i nawilżyć pasma bez ich obciążania,
 • ułatwić rozczesywanie,
 • odbudować i wzmocnić, aby były elastyczne, sprężyste i mocne,
 • przywrócić włosom satynowy blask.

Odżywkę należy stosować po każdym umyciu. Najlepiej nałożyć ją na czyste pasma i pozostawić na kilka minut, aby zawarte w nich składniki mogły przeniknąć do wnętrza włosów. 

Zasada nr 2 w dbaniu o włosy podczas lata: ochrona przed słońcem, wiatrem i wodą

Jak mówi stare polskie przysłowie, “lepiej zapobiegać niż leczyć”. Dotyczy to także pielęgnacji włosów latem. Jeśli nie chcesz spędzać jesienią długich tygodni na próbach przywrócenia kosmykom dawnej kondycji, chroń je przed zniszczeniami. W tym celu:

 • noś nakrycia głowy, zawsze kiedy wychodzisz na zewnątrz, a zwłaszcza na plaży – najlepiej sprawdzają się słomkowe kapelusze, które są lekkie i przewiewne. Dzięki temu chronią włosy przed promieniami słońca, a jednocześnie zapobiegają poceniu się skóry głowy. Dodatkowo mają duże ronda, które zabezpieczą nie tylko włosy, ale także twarz. Cera z pewnością Ci podziękuje!
 • stosuj produkty z filtrami, np. w formie sprayu – najlepiej nanosić je na włosy przed wyjściem na zewnątrz. Zawarte w nich składniki pomagają zbudować na powierzchni kosmyków warstwę ochronną, która zabezpiecza przed działaniem promieni słonecznych. Dodatkowo wspierają ochronę przed utratą koloru. Jest to szczególnie istotne w przypadku farbowanych włosów;
 • zakładaj czepek, jeśli pływasz w basenie chlorowanym lub kąpiesz się w oceanie czy morzu z bardzo słoną wodą – chlor czy sól mogą rozpulchniać pasma i zwiększać ich podatność na uszkodzenia. Czepek skutecznie zabezpieczy kosmyki przed kontaktem z tymi substancjami.

Pamiętaj – kapelusz czy spray z filtrami UVA i UVB to must-have na wakacje!

Zasada nr 3 letniej pielęgnacji włosów: delikatne oczyszczanie

Do uszkodzeń i wysuszenia włosów może dochodzić nie tylko w trakcie ekspozycji na słońce czy wiatr. Kosmyki są narażone na zniszczenia także w domu podczas… mycia, gdy nakładasz na pasma szampony z mocnymi detergentami. Owszem, dzięki swoim właściwościom te składniki pomagają zmyć wszystkie zanieczyszczenia. Ale jednocześnie pozbawiają włosy naturalnej ochrony zbudowanej z sebum. Efektem tego są suche i łamliwe kosmyki. Ryzyko wzrasta, jeśli włosy w ciągu dnia były wyeksponowane na szkodliwe czynniki.

Aby temu zapobiec, zamień swój kosmetyk na produkt o łagodnej formule. Dobrze sprawdzi się np. szampon do włosów suchych i zniszczonych Eva SIMPLY. W jego skład wchodzi jedwab, który wspiera:

 • wygładzanie, odżywianie i regenerowanie kosmyków w trakcie mycia,
 • przeciwdziałanie elektryzowaniu i puszeniu się pasm,
 • przywracanie włosom miękkości i pięknego blasku.

Dodatkowo składnik ten pomaga stworzyć na powierzchni włosów warstwę ochronną. 

Zasada nr 4 dbania o włosy latem: upinanie fryzury

Latem wiele osób romantycznie rozpuszcza włosy i pozwala im swobodnie powiewać na wietrze. Jednak wówczas narażasz pasma na kontakt nie tylko z zimnymi podmuchami powietrza, ale także np. piaskiem i wodą. Tak stanie się choćby podczas pobytu nad jeziorem.. Do tego, gdy kosmyki “fruwają” na wietrze, ocierają się o siebie i rzeczy naokoło, co powoduje ich mechaniczne uszkodzenia oraz rozdwajanie się końcówek.

Dlatego lepszym pomysłem jest delikatne, niezbyt ciasne upinanie włosów, np. w warkocze, koki czy klasyczne „kitki”. Takie fryzury nie tylko wyglądają zjawiskowo, ale także odsłaniają kark, dzięki czemu jest Ci chłodniej. To nie wszystkie korzyści. Kosmyki po „uwolnieniu” z upięcia będą one nie tylko zjawiskowo miękkie, ale także widocznie bardziej nawilżone niż po dniu spędzonym w rozpuszczonych włosach. 

Przestrzegaj tych czterech zasad pielęgnacji włosów latem, a zakończysz wakacje nie tylko ze wspaniałymi wspomnieniami, ale także fryzurą w dobrej kondycji. Przekonaj się o tym w praktyce!