warstwa hydrolipidowa skóry

Warstwa hydrolipidowa to cieniutka powłoka pokrywająca całą skórę. Składa się z tłuszczu i wody, jest odpowiedzialna za nawilżenie oraz wzmocnienie skóry, a także za ochronę przed drobnoustrojami. Niestety – jako najbardziej zewnętrzna warstwa ochronna organizmu, jest podatna na uszkodzenia. Co może je spowodować i jak odbudować barierę hydrolipidową?

Bariera lipidowa skóry – za co odpowiada?

Płaszcz hydrolipidowy skóry, zwany krócej także płaszczem lipidowym, pokrywa wierzchnią warstwę naskórka i stanowi zewnętrzną granicę między środowiskiem a organizmem. Najważniejszą rolą powłoki jest ochrona skóry przed utratą wody. Stanowi ona zaporę, przez którą cząsteczki wody nie mogą się przedostać, dlatego jej rola w nawodnieniu organizmu jest tak wielka.Warstwa hydrolipidowa zabezpiecza też organizm przed mikroorganizmami i chorobotwórczymi ustrojami, które dzięki niej nie dostają się do organizmu. To także zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak np. promieniowanie UV, które jest bardzo szkodliwe dla skóry.Hydrolipidowa powłoka jest też gwarancją odpowiedniego nawilżenia skóry, ponieważ nie pozwala wodzie i substancjom odżywczym wydostać się z organizmu. Dzięki temu naskórek jest silniejszy i może lepiej chronić wewnętrzne warstwy skóry.

Co może uszkodzić płaszcz lipidowy?

Czynników szkodliwych dla warstwy lipidów w skórze jest bardzo wiele. Do tych najczęstszych należą silne składniki kosmetyków oczyszczających i tonizujących, które nie są dostosowane do typu i problemów cery. Jeżeli, mając skórę wrażliwą i delikatną, użyjemy kosmetyków zawierające silne konserwanty lub duże stężenia alkoholi etylowych, to może wpływać to na podrażnienie naskórka lub degenerująco na warstwę hydrolipidową. Warto zatem zwrócić uwagę, by w kosmetyku do oczyszczania twarzy znalazła się choć jedna substancja nawilżająca, która zabezpieczy skórę przed ewentualnym przesuszeniem.Zdradliwe bywają też gorące kąpiele. Ciepła woda zmywa warstwę lipidową i powoduje jej osłabienie na całym ciele, dlatego o wiele lepiej dla naskórka jest brać nieco chłodniejsze kąpiele. Pomoże to utrzymać warstwę lipidową w dobrym stanie.Należy pamiętać też o zabezpieczaniu dłoni podczas sprzątania. Są one wtedy narażone na działanie bardzo silnych substancji, zawartych w detergentach. Substancje te mogą drastycznie naruszać warstwę lipidową i niszczyć ją.

Odbudowa warstwy lipidowej skóry

Kluczem do odbudowy warstwy lipidowej jest odpowiednia pielęgnacja i dbanie o to, by czynniki szkodliwe nie naruszały jej. Bardzo ważna w procesie odbudowy warstwy lipidowej jest odpowiednia rutyna pielęgnacyjna związana zarówno z dokładnym i delikatnym oczyszczaniem, jak i wzmacnianiem skóry kosmetykami.

Do mycia najlepiej stosować delikatne żele. Doskonalą propozycją jest żel do mycia twarzy od Pollena Ewa z linii Eva SIMPLY. Jego skład wzbogacony jest o ekstrakt z zielonej herbaty, który ma działanie antyutleniające. Doskonale tonizuje skórę twarzy i nawilża ją, nie naruszając warstwy lipidowej.Bardzo ważne są też odpowiednie kremy odbudowujące płaszcz lipidowy. W ich składzie najczęściej pojawiają się:

  • tłuszcze oraz oleje, które chronią naskórek i natłuszczają go. Oleje wnikają w skórę, dlatego odpowiednie ich zastosowanie pozwala od razu wzmocnić barierę hydrolipidową skóry. Mogą też pomóc w walce z łuszczeniem się naskórka czy rumieniem. Regulują też pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu mogą otwierać pory i pomagać pozbywać się zaskórników. Do najpopularniejszych olejów stosowanych w kosmetyce należą: arganowy, jojoba, olej z pestek winogron czy rycynowy.
  • kwas hialuronowy, odpowiedzialny za elastyczność i jędrność skóry, zabezpieczający przed pękaniem i głęboko nawilżający skórę. Wspiera on terapie z zastosowaniem olejków, ponieważ zwiększa ich właściwości nawilżające. Połączenie kwasu hialuronowego i olejków szybciej i łatwiej przenika w głąb skóry.
  • mocznik, który wiąże wodę w skórze.

Warto również zwracać uwagę na mineralne filtry przeciwko promieniowaniu UV, które mogą znajdować się w kremach. Dobrze zabezpieczą skórę przed działaniem szkodliwego promieniowania UV na czas kuracji odbudowującej płaszcz lipidowy. W procesie tym pomocne mogą okazać się też maseczki, które wzbogacą naskórek o istotne składniki odżywcze i witaminy. Dobrze odżywiona skóra szybciej odbuduje powłoki zabezpieczające.

Podsumowanie

Warstwa hydrolipidowa jest podatna na zniszczenie, dlatego utrzymanie jej w pełni sprawności wymaga korzystania z odpowiednich kosmetyków. Należy też zadbać o profilaktykę – używanie nawilżających kremów po oczyszczaniu twarzy czy wybór delikatniejszych kosmetyków do codziennego stosowania pomoże zniwelować ryzyko uszkodzenia bariery wodnolipidowej.