Jak ograniczyć nadmierne wydzielanie sebum

Ważne spotkanie, kolacja u znajomych, wystąpienie publiczne, a Ty myślisz tylko o tym, jak ukryć świecącą się twarz? Z problemem nadmiernego wydzielania sebum boryka się wiele kobiet w różnym wieku, nie tylko nastolatki. Podejdź więc do sprawy „dorośle” – nie staraj się za wszelką cenę usunąć objawów, ale skup się na przyczynach i konsekwentnie dbaj o kondycję swojej skóry u podstaw.

Czym jest sebum?


Sebum to substancja niezbędna naszej skórze. Trudno w to uwierzyć osobom, które borykają się z problemem jego nadmiaru, ale tak jest! Sebum bowiem natłuszcza i tworzy naturalny płaszcz ochronny dla skóry, zabezpieczający ją przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak bakterie, wirusy, grzyby, czy promieniowanie UV. Co więcej, bez niego skóra byłaby sucha, matowa, szorstka, pomarszczona i mało elastyczna. Trudniej przyjmowałaby też składniki zawarte w kosmetykach. Sebum wydzielane jest przez gruczoły łojowe rozmieszczone niemal na całej powierzchni skóry – wyjątek stanowią wewnętrzne powierzchnie stóp i dłoni. Najwięcej gruczołów rozmieszczonych jest na twarzy, głowie, plecach i klatce piersiowej, najmniej na przedramionach i nogach.

Nadmierna produkcja sebum


Nasz organizm najintensywniej produkuje sebum zaraz po narodzinach. Po pół roku jego ilość maleje, aby w okresie dojrzewania ponownie wzrosnąć. Od 40. roku życia wydzielanie sebum stopniowo zanika, a u kobiet zatrzymuje się całkowicie w okresie menopauzy. Na ilość wydzielanego sebum wpływ mają też uwarunkowania genetyczne i gospodarka hormonalna organizmu. Istnieje jednak szereg czynników, biorących udział w tym procesie, które możemy samodzielnie kontrolować i wyeliminować. Pomoże w tym uzupełnianie diety o produkty bogate w A, E, B2, B6, PP i C – w dalszej części artykułu podpowiemy, co jeść, aby uzupełnić ich niedobory. Dodatkowo, dotyk i nacisk pobudzają gruczoły do pracy, co także wpływa na zwiększoną produkcję łoju – starajmy się więc jak najrzadziej przecierać i dotykać twarz. Nie bez znaczenia jest także pora roku. Latem, kiedy temperatura jest najwyższa, a powietrze suche, produkcja sebum się wzmaga. Nawet pora dnia ma na to wpływ – w nocy i z samego rana jego poziom jest najniższy, wzrasta natomiast wraz z rozpoczęciem dnia – nasz organizm produkuje najwięcej łoju w godzinach dopołudniowych.

Najczęstsze błędy w pielęgnacji cery z nadprodukcją sebum


Nadmierne wydzielanie sebum na twarzy to przede wszystkim problem osób z cerą tłustą i mieszaną. Szczególnie widoczne jest to w tzw. strefie T, czyli w okolicach czoła, nosa i brody. Oprócz czynników pobudzających pracę gruczołów łojowych, wymienionych w poprzednim akapicie, wpływ na nadmierne wydzielanie sebum ma także nieodpowiednia pielęgnacja, przede wszystkim stosowanie kosmetyków, które zawierają alkohol. Początkowo usuwają one nadmiar lśniącego filmu, jednak ostatecznie nasilają jego produkcję. Ponadto, chcąc zakryć świecącą skórę często sięgamy po kosmetyki matujące, takie jak puder, które zatykają pory i sprzyjają tworzeniu się wyprysków i zaskórników. Częste pocieranie, czy dotykanie skóry twarzy niepotrzebnie pobudza gruczoły łojowe do pracy.

Jak ograniczyć wydzielanie sebum na twarzy?


Produkcję sebum można ograniczyć stosując odpowiednią dietę, obfitującą w witaminy oraz właściwą codzienną pielęgnacją skóry.
Unikajmy przede wszystkim produktów wysoko przetworzonych, czyli wszelkiego rodzajów fast-foodów, dań typu instant, słonych przekąsek, słodyczy i wszystkiego co posiada w swoim składzie konserwanty, cukry i nadmiar soli. Włączmy za to do naszego jadłospisu wcześniej wspomniane witaminy, których potrzebuje cera wydzielająca nadmiar sebum. Jest to z pewnością witamina A, która odpowiada na prawidłowy rozwój skóry. Znajdziemy ją w rybach morskich, żółtkach jaj, olejach roślinnych i maśle, zielonych warzywach i morelach. Witamina E przyspiesza regenerację skóry. Jest jej pełno w kaszy gryczanej, botwince i warzywach liściastych. Zbawienne dla skóry są witaminy z grupy B, które utrzymują ją w dobrej kondycji. Żeby dostarczyć je organizmowi należy pić mleko, a posiłki regularnie uzupełniać o takie potrawy jak płatki owsiane, ryby (np. sardynki, makrele, śledzie, pstrągi), ser żółty i wątróbkę drobiową. Jedząc jabłka, marchew, pomidory, zielone warzywa i pełnoziarnisty chleb dotlenisz skórę, dostarczając jej witaminę PP. Podsumowując, do codziennej diety należy włączyć produkty pełnoziarniste, świeże warzywa i owoce, nabiał, chude mięso i ryby.

Pielęgnacja cery z nadmiarem sebum


Podstawą odpowiedniego dbania o cerę wydzielającą nadmierną ilość sebum jest także prawidłowa pielęgnacja, opierająca się na kilku kluczowych zasadach. Przede wszystkim, do oczyszczania skóry twarzy należy stosować letnią wodę. Wodą zbyt ciepła lub za zimna nasili produkcję sebum. Nie należy też przesadzać z oczyszczaniem twarzy – wystarczy dwa razy dziennie. Zbyt częste mycie niepotrzebnie pobudzi gruczoły łojowe. Kosmetyki stosowane w codziennej pielęgnacji powinny trafić w źródło problemu, czyli ustabilizować pracę gruczołów łojowych. Ich kolejne zadanie to ograniczenie błyszczenia się skóry oraz – o czym często się zapomina – odpowiednie nawilżanie. Warto stosować także odżywcze maseczki, które zapewnią regenerację i odżywienie. Świetnie sprawdzą się maseczki z glinki zielonej, które nie tylko ściągają pory i zapobiegają nadmiernemu wydzielaniu sebum, ale także wygładzają i rozświetlają cerę.
Droga do promiennej i matowej cery nie będzie łatwa, ale będąc konsekwentnym i przestrzegając kilku podstawowych zasad, jesteśmy w stanie skutecznie ograniczyć nadprodukcję sebum i cieszyć się piękną skórą na co dzień.