Zmarszczki mimiczne - jak z nimi walczyć

Każdego dnia na naszej twarzy pojawiają się setki skrajnych emocji – radość, smutek, zdziwienie, złość, rozczarowanie… Powtarzające się przez lata sekwencje skurczów mięśni, zapisują się na skórze, tworząc tzw. zmarszczki mimiczne. Sprawdź, jak chronić się przed ich powstawaniem i jak właściwie dbać o skórę, by skutecznie przedłużyć jej młodość.

Zmarszczki mimiczne – skąd się biorą?


Skóra, czyli nasza naturalna bariera ochronna, stanowi największy i najintensywniej wykorzystywany narząd naszego ciała. Nieustanne narażenie na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych przyspiesza proces starzenia i sprawia, że to właśnie skóra stanowi najbardziej miarodajny wskaźnik naszego wieku. Z biegiem lat cera traci swoją jędrność, elastyczność i zdolność do regeneracji, w skutek czego na jej powierzchni zaczynają pojawiać się zmarszczki – największa zmora każdej kobiety. Najwcześniej, bo już ok. 25. roku życia, zauważyć można tzw. zmarszczki mimiczne, które tworzą się na powierzchni skóry w wyniku częstych, powtarzających się skurczów mięśni, odpowiedzialnych m.in. za wyrażanie naszych emocji. Jak podają specjaliści, mięśnie twarzy mogą kurczyć się nawet 15 tys. razy w ciągu dnia. Nic więc dziwnego, że z czasem ich ruchy trwale zapisują się na powierzchni skóry.

Zmarszczki mimiczne pod oczami i tzw. kurze łapki


Jednym z obszarów, szczególnie narażonych na występowanie zmarszczek mimicznych, są okolice oczu – najbardziej ruchliwa, obok ust, część twarzy. Mięśnie okrężne oka, odpowiedzialne m.in. za obniżanie brwi, ruchy powiek, mruganie i otwieranie woreczka łzowego, kurczą się przy każdym uśmiechu oraz wtedy, gdy mrużymy oczy, np. pod wpływem ostrego słońca. Ze względu na słabość włókien kolagenowych, skóra w tym miejscu jest mniej elastyczna i szybciej traci swoją jędrność. Niemal zupełnie pozbawiona ochronnego płaszcza wodno-lipidowego, jest też znacznie cieńsza i delikatniejsza, niż w pozostałych częściach twarzy. To wszystko czyni ją bardziej wrażliwą na upływ czasu i podatną na powstawanie zmarszczek.

Zmarszczki mimiczne na czole i wokół ust


Występowanie zmarszczek mimicznych w dużej mierze wynika z naszych genów, w których zapisany jest m.in. typ naszej skóry, od którego zależy szybkość procesu starzenia. Skóra sucha, bardzo cienka i delikatna, starzeje się najszybciej. Ze względu na najwyższą aktywność gruczołów łojowych, młodość najdłużej zachowuje skóra tłusta. Geny warunkują charakterystyczny dla nas sposób ekspresji. Bardzo wyraźnie widać to w przypadku zmarszczek na czole oraz tzw. „zmarszczek śmiechu”, których kopie często można zauważyć u różnych członków tej samej rodziny.

Do typowych zmarszczek mimicznych należą także popularne „zmarszczki palacza”. Drobne, pionowe linie w okolicach ust są zapisem powtarzanego podczas palenia specyficznego ruchu warg.

Zmarszczki mimiczne w młodym wieku – jak ich uniknąć?


Biorąc pod uwagę przytoczone wcześniej przykłady, łatwo wywnioskować, że na kształtowanie się zmarszczek mimicznych ogromny wpływ ma nie tylko genetyka. Ważną rolę odgrywamy również my sami oraz wypracowane przez nas nawyki. Choć trudno zmienić sposób, w jaki się uśmiechamy (a z całą pewnością nie należy ograniczać śmiechu, który przecież przedłuża młodość), warto zwrócić uwagę np. na to, jak często zdarza nam się odruchowo marszczyć czoło, unosić brwi czy mrużyć oczy. Dobrze dobrane okulary przeciwsłoneczne pomogą skutecznie ograniczyć skurcze mięśni wokół oczu, a kontrola mimiki górnej części twarzy sprawi, że będziesz wyglądać nie tylko młodziej, ale i… przyjaźniej.

Profilaktyka i pielęgnacja – dobry krem na zmarszczki mimiczne


Najlepszym sposobem na walkę z efektami starzenia skóry jest właściwa profilaktyka. Oprócz kontroli mimiki twarzy, niezbędna jest też troskliwa i skuteczna pielęgnacja skóry twarzy, która zapewni jej wsparcie w naturalnej regeneracji i pomoże chronić się przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dobry krem na zmarszczki mimiczne, podobnie jak każdy krem przeciwzmarszczkowy, powinien przede wszystkim doskonale nawilżać. Odpowiednia zawartość wody pełni kluczową rolę w procesach naprawczych skóry oraz pozwala jej budować naturalną barierę ochronną. Wybierając kosmetyki do codziennej pielęgnacji, warto zwrócić uwagę, by w ich składzie znalazły się substancje aktywne, pomagające wnikać cząsteczkom wody do głębokich warstw skóry oraz chronić przed jej nadmiernym parowaniem. W przeciwzmarszkowych kremach Eva DERMO wykorzystano innowacyjne połączenie kwasu hialuronowego i mocznika, które kompleksowo dba o optymalne nawilżenie skóry. Mocznik, jako substancja silnie higroskopijna, pomaga wiązać cząsteczki wody w skórze, natomiast kwas hialuronowy, który pozostawia na powierzchni skóry niewyczuwalny film, zabezpiecza przed utratą wilgoci.

Szczególną bronią przeciwko zmarszczkom mimicznym są odżywcze kremy na noc, które działają na skórę wtedy, gdy jest ona rozluźniona, a aktywne w ciągu dnia mięśnie twarzy nie kurczą się. Przeciwzmarszczkowo-odżywczy krem-maska na noc Eva DERMO, dzięki zawartości lanoliny i wosku pszczelego, dodatkowo uelastycznia, zmiękcza i natłuszcza skórę, zwiększając jej odporność na uszkodzenia związane z ruchami mimicznymi.Zmarszczki mimiczne są zapisem naszych emocji, wzruszeń i przeżyć, ale wpływ na ich kształtowanie mają również nasze nawyki i troska, jaką otaczamy na co dzień wymagającą skórę twarzy. Pamiętając o codziennej pielęgnacji twarzy i profilaktyce pierwszych zmarszczek, możesz skutecznie opóźniać procesy starzenia i bez obaw uśmiechać się od ucha do ucha!