Rokitnik w dłoniach kobiety

W świecie kosmetyków pojawia się prawdziwy bohater — rokitnik, który zdobywa serca entuzjastów pielęgnacji ze względu na swoje niezwykłe właściwości. Dlaczego warto sięgnąć po kosmetyki z rokitnikiem? Poznaj właściwości oleju z rokitnika w pielęgnacji twarzy!

Rokitnik (Hippophae rhamnoides) to roślina, której owoce są bogate w cenne składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały, antyoksydanty i kwasy tłuszczowe. Historia wykorzystania rokitnika w kosmetyce sięga tysięcy lat, a roślina ta znalazła swoje zastosowanie głównie ze względu na korzyści zdrowotne i pielęgnacyjne.

Krótka historia wykorzystania rokitnika w kosmetyce

Już starożytni Chińczycy, Tybetańczycy i inne kultury Azji stosowały owoce rokitnika w medycynie tradycyjnej ze względu na ich właściwości lecznicze. Roślina była używana do leczenia różnych dolegliwości, w tym ran, owrzodzeń skóry i infekcji. W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci rokitnik zyskał na popularności w branży kosmetycznej. Jego bogaty skład odżywczy sprawia, że jest on często wykorzystywany w produktach do pielęgnacji skóry. Owoce rokitnika są źródłem witaminy C, witaminy E, karotenoidów, flawonoidów, a także kwasów tłuszczowych omega.

Olejek z rokitnika na twarz — jakie daje efekty?

Olejek z rokitnika to niezwykłe narzędzie pielęgnacyjne, które zdobywa coraz większą popularność ze względu na swoje korzystne działanie na skórę. Rokitnik odgrywa kluczową rolę w dbaniu o naszą cerę, oferując szereg imponujących efektów: 

  • Antyoksydacyjne właściwości: Witamina C i E, obecne w rokitniku, działają jako silne antyoksydanty, chroniąc skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i spowalniając proces starzenia.
  • Nawilżanie: Kwasy tłuszczowe omega-7 (oleinowy, linolowy, stearynowy, wakcenowy, arachidonowy, eikozenowy i palmitynowy) zawarte w rokitniku pomagają w utrzymaniu nawilżenia skóry, co jest istotne dla zachowania jej jędrności i elastyczności.
  • Łagodzące działanie: Składniki rokitnika mają również właściwości kojące, co może być korzystne w łagodzeniu podrażnień skóry. Rokitnik może być pomocny w zmaganiu się z leczeniem trądziku, dzięki swoim właściwościom regeneracyjnym i łagodzącym.
  • Kwasy tłuszczowe omega: Olej rokitnikowy jest źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, -6, -7 i -9. Te kwasy tłuszczowe są istotne dla utrzymania elastyczności skóry, nawilżenia i odbudowy bariery lipidowej.

Jak stosować olej z rokitnika? 

Rokitnik to prawdziwy multitasker w pielęgnacji skóry, doskonały dla różnych rodzajów cery. Dla skóry suchej stanowi prawdziwe remedium, intensywnie ją nawilżając i jednocześnie wspierając odbudowę bariery lipidowej. Olej rokitnikowy, mimo swojej intensywnej pielęgnacji, jest lekki, co sprawia, że stanowi doskonałą opcję także dla osób z problematyczną, tłustą cerą, bez ryzyka nadmiernego obciążenia skóry. Jednak to nie wszystko – na skórę wrażliwą, która często boryka się z podrażnieniami i stanami zapalnymi, rokitnik działa jak balsam, łagodząc i jednocześnie odżywiając.

Nie trzeba być ekspertem w pielęgnacji, aby cieszyć się korzyściami rokitnika – olej z tej rośliny może być używany na wiele różnych sposobów. Można go zastosować jako odżywczą maseczkę olejową, pozostawiając skórę nawilżoną i odżywioną. Alternatywnie, warto sięgnąć po kosmetyki, które zawierają w sobie dobrodziejstwa rokitnika. Na rynku dostępne są kremy, oleje, balsamy, a nawet emulsje micelarne, które pozwalają cieszyć się kompleksowym działaniem rokitnika w codziennej pielęgnacji skóry. W ten sposób rokitnik staje się nie tylko skarbem dla cery, ale także elementem łatwo dostępnym i przyjemnym w codziennym rytuale pielęgnacyjnym.