Jak skutecznie zapobiegać starzeniu się skóry?

Może to kobieca natura, a może promowany przez media kult młodości – tak czy inaczej, większość z nas, odliczając kolejne wiosny, zastanawia się nad nieuchronnym upływem czasu i z niepokojem wypatruje pierwszych oznak starzenia. Choć biologicznego zegara nie da się oszukać, odpowiednia pielęgnacja może skutecznie spowolnić jego szaleńcze tempo. Sprawdź, jak na co dzień dbać o skórę twarzy, by jak najdłużej cieszyć się jej młodym wyglądem i witalnością.

Proces starzenia się skóry


„Cera dojrzała”, „starzenie się skóry” – już same określenia związane z widzialnymi oznakami upływu czasu wywołują u wielu z nas nieprzyjemny ścisk w żołądku, a przecież proces starzenia to naturalny element naszej kobiecości, kolejny etap – tak samo piękny, jak wszystkie pozostałe. Pogodzenie się z prawami natury, które pozwala uwolnić się od pogoni za wieczną młodością, to paradoksalnie jedna z podstawowych zasad pielęgnacji dojrzałej skóry. Z niej właśnie – a nie ze strachu przed starością – powinna wynikać zewnętrzna troska i dbałość o codzienne zabiegi pielęgnacyjne.

Przyczyny starzenia się skóry


Podstawowym czynnikiem decydującym o procesach, jakie zachodzą w naszym organizmie wraz z upływem czasu, są geny. To w nich zapisane jest tempo i charakter zmian, na które wpływa również szereg dodatkowych czynników wewnętrznych i zewnętrznych. O wyglądzie naszej skóry decyduje m.in. stan środowiska, w którym funkcjonujemy, zanieczyszczenie powietrza czy woda, z której korzystamy do codziennej pielęgnacji. Ogromne znaczenie ma również zdrowy tryb życia – podejmowanie aktywności fizycznej i pełnowartościowa, zbilansowana dieta. To jednak nie jedyny aspekt, który sami możemy kontrolować: ważne przyczyny starzenia się skóry to używki takie jak alkohol i papierosy. Ich wyeliminowanie pozwoli powstrzymać takie zmiany jak przebarwienia, obrzęk czy pogłębianie się zmarszczek.

Czym jest starzenie się skóry – oznaki i objawy


Starzenie wewnątrzpochodne – uwarunkowane genetycznie – związane jest z obniżeniem aktywności biologicznej naszych komórek, utratą zdolności przystosowawczych oraz spowolnieniem procesów regeneracji. Obejmuje skórę właściwą, gdzie następuje stopniowy zanik włókien kolagenowych i sprężystych. W efekcie skóra staje się sucha, powoli traci swą elastyczność i jędrność, a na jej powierzchni zaczynają pojawiać się zmarszczki. Jednocześnie w wyniku obniżonego wydzielania gruczołów łojowych i potowych, nasila się rogowacenie naskórka, przez co staje się on bardziej szorstki i chropowaty. Charakterystyczna bladość osób starszych wynika natomiast z obniżonej aktywności naczyń krwionośnych, których liczba zmniejsza się wraz z wiekiem.

Badacze łączą proces starzenia się skóry również z reakcjami rodnikowymi. Organizm zwykle wykorzystuje przeciwko nim mechanizmy obronne, jeśli jednak to nie jest wystraczające dochodzi do tzw. stresu oksydacyjnego. Prowadzi on do niszczenia kolagenu, degradacji kwasu hialuronowego, a to bezpośrednio powoduje starzenie się nie tylko twarzy, ale też skóry całego ciała.

Wolne rodniki a starzenie się skóry


Za wspomniany wyżej stres oksydacyjny odpowiedzialne są wolne rodniki. Czym jednak są i skąd biorą się w organizmie?

Każdy z atomów tlenu ma na swojej ostatniej orbicie parzystą liczbę elektronów. Kiedy jednego z nich zabraknie (np. w wyniku przemiany materii w komórkach) atom będzie dążyć do zapełnienia luki, krążąc po całym organizmie. Kiedy znajdzie kompletny atom – przyłącza jego elektron do siebie, wówczas to on staje się rodnikiem i proces powtarza się.

Rodniki tlenowe łączą się z różnymi atomami, dlatego ich obecność jest niebezpieczna: powodują one niszczenie zdrowych atomów, a przez to komórek ciała, białek, błon komórkowych, a nawet DNA. To przyspiesza procesy starzenia i może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Przedwczesne starzenie się skóry


Na skórze pojawiają się ciemne plamki, płytkie zmarszczki, cera szarzeje, jest matowa, a naskórek staje się suchy i podrażniony – wszystko to oznaki przedwczesnego starzenia. Wywołuje je szereg czynników, a najważniejszym z nich jest niewłaściwa pielęgnacja, np. podczas opalania. Źle dobrane kremy z filtrem pozwalają szkodliwemu promieniowaniu UV przenikać do skóry. Ponadto, do naruszenia jej struktury prowadzi też nadmierne korzystanie z solarium. Przyczyną wczesnego starzenia się jest również brak wody w organizmie, przez który skóra traci elastyczność. Wrogiem zdrowej cery jest też zła ogólna kondycja organizmu, na przykład związana z otyłością. Może wpływać na metabolizm komórkowy i powodować problemy skórne.

Fotostarzenie – co przyspiesza starzenie się skóry


Starzenie zewnątrzpochodne – czyli tzw. fotostarzenie, związane ze szkodliwym działaniem promieni słonecznych – nasila i przyspiesza objawy naturalnych procesów starzenia, a dodatkowo przejawia się zmianami barwnikowymi, powstawaniem na skórze drobnych grudek i guzków oraz przerostem gruczołów łojowych.

Źródłem fotostarzenia jest promieniowanie UV. Wyróżnia się jego trzy rodzaje, ale tylko dwa z nich są zagrożeniem:


  • UVB – to ono prowadzi do powstawania opalenizny i stymuluje wydzielanie witaminy D3. Niestety to również te promienie przyspieszają procesy starzenia, prowadzą do poparzeń słonecznych i powodują przebarwienie skóry, a nawet nowotwory.

  • UVA – długość fali tego promieniowania pozwala mu oddziaływać nawet na tkankę podskórną. Wpływa na białka w organizmie człowieka, dlatego może być szkodliwe dla kondycji skóry.


Nadmierna ekspozycja na te rodzaje promieniowania powoduje zmiany barwnikowe w skórze, może wzbudzać reakcje alergiczne i fototoksyczne. Jest też źródłem nowotworów skóry.

Postępujące fotostarzenie łatwo rozpoznać ze względu na występujące w jego przebiegu objawy, takie jak np. wysuszenie skóry, przebarwienia, wiotczenie skóry czy jej rogowacenie (które może być stanem przednowotworowym!).

Jak opóźnić starzenie się skóry – podstawy codziennej pielęgnacji


Ze względu na zmiany zachodzące w strukturze naszej skóry, z wiekiem staje się ona bardziej wrażliwa, wymaga większej uwagi i troski. Z rozpoczęciem przeciwstarzeniowej pielęgnacji nie warto jednak czekać do pierwszych oznak starzenia. Jak podkreślają specjaliści, najsilniejszą bronią w walce o młody wygląd skóry jest odpowiednia prewencja. Jej głównym zadaniem jest utrzymywanie odpowiedniego nawilżenia skóry oraz ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Podstawą codziennej pielęgnacji, już po 25. roku życia, powinno być stosowanie kosmetyków, zwierających substancje hydrofilne i higroskopijne, wspierające wiązanie wody w naskórku oraz zapobiegające jej parowaniu. Należą do nich m.in. kwas hialuronowy oraz mocznik, które znaleźć można w składzie Przeciwzmarszczkowego kremu na dzień Eva DERMO. Cząsteczki kwasu hialuronowego, dzięki swej specyficznej strukturze, nie wchłaniają się w głąb skóry, ale pozostają na jej powierzchni tworząc ochronną powłokę. Niewidzialny film zabezpiecza skórę przed utratą wody, której wchłanianie wspiera zawarty w produkcie mocznik. Podobnymi właściwościami charakteryzuje się Przeciwzmarszczkowo-odżywczy krem-maska na noc Eva DERMO, który dzięki zawartości alantoiny, witaminy E, oliwy z oliwek i masła Shea, dodatkowo łagodzi, odżywia i regeneruje skórę.Z uwagi na wpływ promieniowania UV na przebieg procesów starzenia, bardzo istotna jest również ochrona twarzy przed szkodliwym działaniem słońca. Właśnie dlatego wiele kremów posiada dodatkowo filtry słoneczne. Osoby z wyjątkowo delikatną cerą, zwłaszcza o jasnej karnacji, powinny rozważyć stosowanie specjalistycznych preparatów dedykowanych z linii przeciwsłonecznej – takich, jak krem ochronny na superwrażliwe miejsca Eva Sun SPF 50 Odpowiednio wysoki faktor filtra zawarty w lekkiej formule chroni skórę nie tylko podczas wakacyjnych wyjazdów, lecz przez cały rok.

Product query unexpected return: Not Found

Co zapobiega starzeniu skóry?


By w pełni wykorzystać moc składników zawartych w kremach do twarzy, konieczne jest jej odpowiednie przygotowywanie. Oznacza to przede wszystkim regularne oczyszczanie skóry z pozostałości makijażu i codziennych zabrudzeń. Należy także pamiętać o normalizowaniu poziomu pH skóry, który zaburzany jest podczas każdego kontaktu z wodą. Do demakijażu warto stosować produkty micelarne, które oczyszczają skórę, a jednocześnie pomagają w utrzymywaniu jej naturalnego, kwasowego odczynu. Do takich wielofunkcyjnych produktów należy Emulsja micelarna Eva DERMO, która dzięki zawartości mocznika, D-pantenolu i kwasu mlekowego, dodatkowo zmiękcza, łagodzi podrażnienia i regeneruje uszkodzony naskórek. Jeśli jednak do demakijażu stosujemy tradycyjne mleczko lub żel myjący, niezbędne jest dodatkowe tonizowanie. Dopiero dokładnie oczyszczona i znormalizowana skóra gotowa jest na aplikację kremu.

Codzienne zabiegi warto uzupełniać stosowaniem peelingów złuszczających, które pomagają usuwać zrogowaciały naskórek. Enzymatyczny koncentrat peelingujący Eva DERMO z kompleksem substancji nawilżających, naturalnie występujących w skórze oraz papainy – enzymu proteolitycznego, pozyskiwanego z miąższu owocu papai, nie tylko likwiduje szorstkość skóry, ale także poprawia jej elastyczność i wspiera naturalną regenerację. Tego rodzaju produkty należy stosować 1-2 razy w tygodniu, a po ich użyciu – podobnie, jak w przypadku demakijażu – pamiętać o tonizowaniu.Kluczem do zachowania pięknej i zdrowej skóry mimo upływu lat jest właściwa profilaktyka, dlatego zamiast z niepokojem czekać na pierwsze oznaki starzenia, zadbaj już teraz o odpowiednie nawilżenie i ochronę skóry. Pielęgnacyjne zabiegi to nie tylko broń w nierównej walce z czasem, ale również chwile relaksu i czasu dla Ciebie – pięknej i wartościowej bez względu na wiek.
FAQ
Jakie są pierwsze oznaki starzenia się skóry?
Najczęściej pierwsze objawy starzenia to: brak elastyczności i napięcia skóry, pogłębiające się zmarszczki, przebarwienia, suchość oraz twardnienie warstwy rogowej naskórka. Tkanka tłuszczowa na twarzy zmienia układ w procesie starzenia, przez co pojawiać się mogą cienie pod oczami, bruzdy nosowo-wargowe, zmarszczki marionetkowe.
Jak opóźnić proces starzenia się skóry?

Ważna jest rutyna pielęgnacyjna, dopasowana do rodzaju skóry, zapewniająca nawilżenie i odpowiedni bilans wartości odżywczych. Ponadto, należy zadbać o dokładne oczyszczanie twarzy oraz zabezpieczenie przed promieniowaniem słonecznym. Proces starzenia się można opóźnić również poprzez zbilansowaną dietę, wolną od alergenów i niezdrowych produktów, a także poprzez aktywność fizyczną, która przyspiesza metabolizm na poziomie całego organizmu oraz jego komórek.

Jakie są czynniki wpływające na starzenie się skóry?

Do starzenia przyczyniają się czynniki wewnętrzne: genetyczne i hormonalne (również terapie hormonalne), a także powstawanie wolnych rodników i stres oksydacyjny. Natomiast czynniki zewnętrzne, które powodują starzenie się skóry to promieniowanie UV, nieodpowiednia pielęgnacja oraz nałogi: papierosy i alkohol.

Jaki krem wybrać przeciw starzeniu się skóry?

Krem dla skóry starzejącej się powinien nawilżać, , dostarczać skórze antyoksydantów i witamin oraz stymulować namnażania nowych komórek skóry. Dodatkowym atutem jest krem, który chroni także przed szkodliwym promieniowaniem. Dobrze, by krem był wzbogacony o składniki ujędrniające skórę jak kolagen czy kwas hialuronowy. Ważne, by wybierać kremy bez alergenów.