Jeżeli marzysz o zdrowej i pięknie wyglądającej twarzy, powinnaś koniecznie zadbać o jej prawidłowe nawilżenie! To właśnie dzięki odpowiedniej pielęgnacji będziesz mogła cieszyć się nieskazitelną cerą i młodym wyglądem. Przeczytaj zatem, w jaki sposób prawidłowo nawilżyć skórę twarzy.

Nawilżanie skóry od wewnątrz


Jednym ze sposobów na nawilżanie skóry twarzy jest dbanie o prawidłową gospodarkę wodną organizmu. W tym celu powinnaś przyswajać około 2 litrów płynów dziennie. Mowa tutaj nie tylko o wodzie w tradycyjnym rozumieniu, lecz także o bogatych w nią owocach i warzywach. Najwięcej znajdziesz jej w arbuzach, truskawkach i cytrusach, jak również w pomidorach oraz burakach. Są to tzw. bomby mineralno-witaminowe, które w znacznej części składają się z wody.

Aby ustrzec się odwodnienia organizmu możesz też spożywać naturalne soki, ziołowe herbaty i zupy. Unikaj zaś napojów słodzonych i alkoholi. Pamiętaj też, aby nie przesadzić z ilością przyjmowanych płynów, gdyż możesz w ten sposób spowodować wypłukanie mikro- i makroelementów z ciała.

Na czym polega nawilżanie skóry?


Nawilżanie skóry twarzy, wbrew pozorom, nie polega tylko na systematycznym nawadnianiu ciała. Opiera się ono przede wszystkim na ograniczeniu parowania wody, która jest dostarczana z głębi organizmu. Ten trudny do uzyskania efekt można osiągnąć na kilka sposobów. Jednym z nich jest stworzenie na powierzchni cery bariery, która zmniejszy jej przenikliwość, a jednocześnie zahamuje proces odparowywania. Dobrym wyjściem są w tym przypadku kremy, które wiążą wodę w skórze.

Sposoby na nawilżanie skóry twarzy


Istnieje wiele metod walki z przesuszoną skórą twarzy. Do najbardziej popularnych zaliczane są, stosowane często w okresie jesienno-zimowym, maseczki z naturalnych składników. Wśród nich wyróżnić można tę z siemienia lnianego. Jest ona o tyle wyjątkowa, iż zapewnia skórze witaminę E i kwasy tłuszczowe omega 3, które wygładzają i odżywiają twarz, a do tego poprawiają jej nawilżenie. Świetnym wyborem jest też maseczka bananowa dostarczająca cerze witaminy grupy B oraz magnez, potas i wapń. Ten bogaty w składniki odżywcze owoc zmiękcza skórę i nadaje jej elastyczność.

Nawilżanie skóry tłustej


Posiadaczki skóry tłustej często zmagają się z nadmiernym łojotokiem. Nie powinny więc używać kosmetyków, które mają jedynie właściwości nawilżające. Wszystko przez to, że stosowanie takich preparatów nie wystarcza do uregulowania produkcji sebum. Dobrym wyjściem są za to kremy posiadające dodatkowo właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, które jednocześnie udrażniają ujścia mieszków włosowych, łagodzą powstałe na skórze podrażnienia, jak również matują cerę.

Nawilżanie a natłuszczanie skóry


W przypadku cery suchej, posiadającej ochronną warstwę lipidową, zaleca się stosowanie kremów nawilżających, które wiążą wodę w głębszych partiach skóry. Jeżeli zaś nie przynoszą one pożądanych efektów, a cera nadal pozostaje przesuszona, powinno się nałożyć na twarz kosmetyk, który będzie odpowiadał jednocześnie za nawilżenie, jak i natłuszczenie naskórka. Stosowanie takiego preparatu umożliwi regenerację skóry, jak również wspomoże odbudowę naturalnego płaszcza lipidowego. Kremy natłuszczające powinno się jednak stosować przede wszystkim zimą, podczas silnych mrozów.

Nawilżanie skóry zimą


Podczas zimy cera jest szczególnie narażona na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dzieje się tak, ponieważ twarz jest – najczęściej – jedyną częścią ciała, która nie jest osłonięta przed niekorzystnym działaniem wiatru i zimna. W związku z tym, zaleca się, aby przed wyjściem na zewnątrz aplikować na nią krem ochronny, który pomoże Ci zapobiec przesuszaniu się skóry. Należy też jednak pamiętać, aby nakładać go na około 20 minut przed wykonaniem makijażu, gdyż w innym przypadku na twarzy może powstać nieestetyczny, tłusty filtr przeszkadzający w utrzymaniu nienagannego wyglądu.

Skóra na twarzy latem


W okresie letnim skóra twarzy jest przede wszystkim narażona na niekorzystne działanie promieni słonecznych, które przyczyniają się do powstawania zmarszczek. Warto wtedy wyposażyć się w kremy nawilżające, które będą dodatkowo wzbogacone w filtr UV. Świetnym uzupełnieniem takiej pielęgnacji mogą okazać się też maski do twarzy, zwłaszcza w postaci kremu, jak np. Przeciwzmarszczkowo-odżywczy krem-maska na noc Eva DERMO. Jej formuła została oparta na działaniu składników pobudzających syntezę kolagenu – na kwasie hialuronowym i bioaktywnym tetrapeptydzie. To właśnie one sprawiają, że skóra twarzy staje się bardziej nawilżona i elastyczna, a zmarszczki mniej widoczne.


Nawilżanie skóry a zmarszczki


Skuteczne nawilżanie skóry dojrzałej może pozytywnie wpłynąć na zmniejszenie widoczności zmarszczek, które pojawiają się z wiekiem z kilku powodów. Jednym z nich jest niedobór kwasu hialuronowego, który odpowiada za gromadzenie cząsteczek wody w komórkach naskórka. Chociaż organizm uzupełnia jego niedobory, to z biegiem lat radzi sobie z tym coraz gorzej. Jest na to jednak skuteczna rada. Jeżeli masz problem ze zmarszczkami, powinnaś postawić na nawilżanie kwasem hialuronowym, a konkretniej na kosmetyki, które posiadają ten cenny element w swoim składzie.

Jednym z takich preparatów jest Przeciwzmarszczkowy krem na dzień Eva DERMO, który poleca się do pielęgnacji szczególnie wymagającej skóry suchej oraz tej, która jest nadwrażliwa na czynniki zewnętrzne. Kosmetyk ten aktywnie odżywia przesuszoną i podrażnioną cerę, czyniąc ją gładką i miękką w dotyku. Zawarty w nim kwas hialuronowy i tetrapeptyd działają przeciwzmarszczkowo, sprawiając tym samym, że skóra staje się elastyczna, a zmarszczki mniej widoczne. Olej z rokitnika, który jest źródłem m.in. witamin A, C, E i K, zapewnia dogłębne nawilżenie, a co za tym idzie opóźnia procesy starzenia się skóry. Mocznik i arginina w połączeniu z polisacharydem silnie wiążą wodę w naskórku, tworząc jednocześnie na skórze film ochronny, zapewniający jej komfort i miękkość.



Nawilżanie skóry twarzy jest więc procesem bardzo złożonym. W zależności od rodzaju posiadanej cery, wieku, czy też aktualnej pory roku, należy stosować kosmetyki, które będą odpowiadały naszym obecnym potrzebom. Pamiętajmy jednak o tym, iż na odpowiednią pielęgnację zasługują także inne części naszego ciała. Nawilżenie skóry dłoni, jak i nóg, nie powinno być więc traktowane marginalnie.