sposób na wypadanie włosów

Wypadanie włosów to naturalna kolej rzeczy, człowiek traci ich około 50-100 dziennie. Nie powinny zatem martwić pojedyncze włosy pozostające na szczotce czy grzebieniu. Dopiero nadmierne ich wypadanie może być spowodowane problemami zdrowotnymi – ­niedoborem składników odżywczych czy chorobami. Oczywiście nie trzeba liczyć każdego włosa ani prowadzić szczegółowych notatek, ponieważ efekty wzmożonego wypadania są łatwe do zauważenia: włosy słabną i przerzedzają się.  Jak można zniwelować te problemy? Czy istnieją sposoby na nadmierne wypadanie włosów?

Nadmierne wypadanie włosów u kobiet – przyczyny


Na niektóre czynniki powodujące nadmierne wypadanie włosów nie mamy wpływu, inne można próbować zatrzymać. Trudno będzie walczyć np. z genetyczną tendencją do utraty włosów, jednak jeśli włosy zaczęły wypadać nagle i w większych ilościach niż zwykle, warto przeanalizować tę sytuację w oparciu o poniższe przyczyny.

Niewłaściwy sposób odżywiania


Łysienie może być efektem niedoborów białka, żelaza i cynku w diecie. Często utrata włosów dotyka osoby odchudzające się, znacznie obniżające kaloryczność posiłków lub stosujących monodiety. Zdrowe odchudzanie pozwala uniknąć problemów z włosami i cerą – zakłada się, że zdrowa utrata wagi to do ok. kilograma tygodniowo.

Wypadanie włosów często jest też następstwem stosowania używek takich jak papierosy. Związki zawarte w dymie papierosowym osłabiają włosy i często prowadzą do ich wypadania.

Czynniki atmosferyczne


Wystawienie włosów na szkodliwe czynniki atmosferyczne może znacznie je osłabiać i zniszczyć. Najbardziej szkodliwe dla włosów są:


  • niska temperatura: chodzenie bez czapki na mrozie, wietrze, podczas opadów śniegu;

  • ekspozycja na promieniowanie UV;

  • wahania wilgotności powietrza, mycie twardą wodą, woda morska oraz woda chlorowana na basenie, a także kwaśne deszcze.


Błędy pielęgnacyjne


Błędy pielęgnacyjne to między innymi zły wybór produktów kosmetycznych, niedostosowanych do konkretnych potrzeb, np. przesuszonych, wypadających włosów. Środki myjące o ciężkim i drażniącym składzie używane w sposób systematyczny mogą dodatkowo osłabiać włosy. Podobnie niewłaściwy dobór kosmetyków do modelowania lub niewłaściwy sposób ich użycia – źle wyczesywane silne lakiery do włosów mogą powodować łamanie się włosów.

Suszarki wykorzystujące bardzo gorące powietrze oraz lokówki i prostownice również w znaczny sposób wpływają na problemy z włosami. Ponadto, takie czynności jak używanie tresek, zaplatanie warkoczyków i tapirowanie dodatkowo obciążają już uszkodzone włosy.

Jak powstrzymać wypadanie włosów?


W walce z utratą włosów warto podjąć działania na kilku płaszczyznach. Zacznijmy od wprowadzenia zasad zdrowego odżywiania, które nie tylko poprawią stan włosów, ale całego organizmu. Rezygnacja z mocno ingerujących zabiegów upiększających oraz używania wysokich temperatur do modelowania to drugi, niezbędny etap działań w trosce o kondycję włosów.

Ponadto, najlepiej połączyć dobre nawyki pielęgnacyjne z odpowiednimi kosmetykami. Już samo zastosowanie właściwego szamponu do włosów z tendencją do wypadania może przynieść widoczne efekty. Godnym polecenia kosmetykiem jest szampon z linii Eva Natura od Pollena Eva wzbogacony o naturalne ekstrakty z czarnej rzepy.Czarna rzepa posiada szereg właściwości zdrowotnych, które będą pomocne przy nadmiernym wypadaniu włosów. Wśród najbardziej przydatnych makroelementów i pierwiastków warto wymienić obecność poniższych:


  • Witamina C – antyoksydant, który przedłuża żywotność tkanek,

  • Siarka – ważny budulec skóry i włosów;

  • Witaminy z grupy B –wzmacniają włosy od nasady;

  • Żelazo – pomaga dotlenić komórki skóry i włosów.


Dzięki działaniu wszystkich mikroskładników czarna rzepa zapobiega wypadaniu włosów poprzez wzmocnienie ich struktury. Pomaga też radzić sobie z łupieżem i przetłuszczeniem włosów.

Podsumowanie


Poradzenie sobie z wypadaniem włosów nie musi być trudne – jeśli u podłoża nie leżą czynniki genetyczne, wystarczy znaleźć odpowiednie dla siebie kosmetyki i systematycznie je stosować. Tylko regularne dbanie o włosy z użyciem wysokiej jakości produktów przyniesie spodziewane efekty. Warto też zmienić nawyki pielęgnacyjne i połączyć je ze stosowaniem zdrowszej diety – pomoże to osiągnąć najlepsze efekty.