tonik czy płyn

Tonik i płyn micelarny leżą niedaleko na sklepowych półkach. Czy toa przypadek? Niekoniecznie. Bliższe poznanie ich właściwości i cech powoduje, że zaczynamy zastanawiać się, który z tych produktów wybrać. A może stosować je razem albo wymiennie? Różnic między nimi nie ma wiele, ale mogą być na tyle istotne, że decyzja wcale nie będzie prosta.

Czym jest tonik i po co go stosować?


Tonik to kosmetyk, który może pełnić wiele ról, zależnie od dobranych do jego stworzenia składników odżywczych. Jego najważniejszym i pierwszym zadaniem jest jednak dogłębne oczyszczanie i odświeżanie skóry. Tonik zapewnia również odpowiednie pH skóry twarzy i nie zaburza struktury płaszcza hydrolipidowego, który jest wierzchnią barierą ochronną naskórka. Każdy tego typu tonik wspiera też walkę z drobnoustrojami, które mogą zasiedlać skórę o niewłaściwym pH.

Odpowiednia kompozycja składników odżywczych, o które wzbogacony będzie tonik, może pomóc na wiele problemów ze skórą. Takim produktem jest na przykład normalizujący tonik z linii Eva DERMO SEB OFF. Dzięki zawartości ekstraktów roślinnych i składników z arktycznych mikroorganizmów morskich zmniejsza pory i reguluje wydzielanie sebum.

Tonik jest kosmetykiem na bazie wody, zatem nie pomoże zmyć makijażu. Jest za to doskonałym utrwalaczem i bazą, ponieważ pomaga wyregulować wydzielanie sebum i nawilża skórę. Dzięki odpowiedniemu tonikowi częste nakładanie makijażu nie będzie negatywnie wpływać na skórę.

Płyn micelarny – działanie i właściwości


Płyn micelarny to roztwór wodny bogaty w micele, czyli cząsteczki, których wierzchnia warstwa jest silnie hydrofilowa – przyciągająca wodę. Wnętrze miceli jest zaś hydrofobem – odpycha cząsteczki wody, jednak przejawia dużą łączliwość z cząsteczkami tłuszczowymi. Właściwości te doskonale pomagają w oczyszczaniu skóry: wnętrze miceli zbiera tłuste zabrudzenia, zaś roztwór wodny rozpuszcza pozostałe. Trzeba jednak pamiętać, że micele pozostają detergentami – słabszymi niż te używane w chemii gospodarczej, ale jednak mogą prowadzić do wysuszania się skóry.

Płyn micelarny pomaga usuwać makijaż, doskonale oczyszczając i nie pozostawiając przy tym tłustej powłoki na skórze. Warto podkreślić, że płyn micelarny nie podrażnia płaszcza hydrolipidowego, a odpowiednie składniki dodane do jego formuły wzmacniają działanie nawilżające i regenerujące. Produktem, który łączy w sobie wszystkie te cechy, jest płyn micelarny do demakijażu twarzy i oczu od Pollena Ewa, z linii Eva SIMPLE. Dzięki specjalnej, delikatnej formule jest odpowiedni dla osób noszących szkła kontaktowe – nie podrażnia okolic oczu.


Czy płyn micelarny zastępuje tonik?


Wiele kobiet wybiera jedynie płyn micelarny zamiast toniku. Pozytywne właściwości, które oferuje, wzbudzają poczucie, że inne działania pielęgnacyjne nie są niezbędne, a to niestety mylne wrażenie.

Płyn micelarny stosowany długotrwale może powodować problemy z pH skóry, a w najgorszym przypadku – zbytnie wysuszanie twarzy, jeśli nie jest wsparty odpowiednim preparatem. Tonik stosowany na koniec każdego zabiegu pielęgnacyjnego czy po zmyciu makijażu będzie doskonale koił skórę i przywracał jej zdrowy wygląd. Różnica między tonikiem a płynem micelarnym jest w tej materii istotna, ponieważ zły dobór kosmetyków może prowadzić do przyszłych problemów skórnych.

Ważne, by zawsze czytać składy kosmetyków. Jeżeli głównym składnikiem toniku będzie alkohol – nie powinno się go stosować, ponieważ alkohol prędzej czy później doprowadzi do zbytniego wysuszania się skóry.

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnego toniku stosowanego na zakończenie zabiegów pielęgnacyjnych jest serum tonizujące od Pollena Ewa z serii Eva DERMO. Dzięki połączeniu wielu aktywnych składników, takich jak np. ekstrakt z rokitnika bogaty w witaminy A, C, E oraz K i antyoksydanty, serum tonizujące wzmacnia skórę i zabezpiecza ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Płyn micelarny a tonik – co lepsze?


To pytanie bez odpowiedzi, ponieważ oba te produkty uzupełniają się i warto stosować je jednocześnie, a nie wymiennie. Płyn micelarny pomoże bezpiecznie zmyć makijaż, a tonik pozwoli zadbać o kondycję oczyszczonej twarzy i wzmocni skórę. Oba produkty stosowane jako wzajemne uzupełnienie pozwolą cieszyć się zdrową, odpowiednio nawilżoną cerą. Dzięki swojej delikatności doskonale zapobiegną uszkodzeniu powłoki hydrolipidowej na skórze, a nawet wyregulują pracę gruczołów łojowych i pomogą powstrzymać nadprodukcję sebum. W kwestii wyboru między tonikiem a płynem micelarnym wato postawić na kompleksową pielęgnację, którą oferuje wzajemne uzupełnianie działania obu kosmetyków.