Lakier do włosów

Lakier do stylizacji włosów jest niezastąpionym produktem, który pomaga nam zachować idealną fryzurę — zwłaszcza w specjalne dni. Panuje przekonanie, że lakier do włosów szkodzi. Chodzi w dużej mierze o efekt sklejenia i obciążenia, które możemy odczuwać, gdy używamy zbyt dużej ilości. Pokażemy tu jednak, że odpowiednio stosowany może zadbać nie tylko o efektowny i naturalny wygląd fryzury, ale że istnieją lakiery, które mogą także nawilżać i odżywiać włosy. Jak zatem wybrać właściwy produkt, który posiada te korzystne właściwości?

Jak działa lakier do włosów?

Zapewne nigdy nie zastanawiałaś się, jak jedno psiknięcie sprawia, że Twoja fryzura jest gotowa i idealnie ułożona przez następnych kilka godzin. Składnikiem lakieru są najczęściej polimery, takie jak poliwinylopirolidon (PVP) i poliuretany (PU), oraz rozpuszczalniki jak alkohol denaturowany lub alkohol etylowy. Gdy aplikujemy lakier na włosy, alkohol odparowuje, a cząsteczki polimerów łączą się, tworząc powierzchnię na powierzchni włosów. Polimer „zastyga” w miejscach, gdzie włosy się krzyżują, co utrwala ich układ. Dlatego lakier skuteczniej utrwala splątane włosy niż te wygładzone, ponieważ w splątanych włosach istnieje więcej miejsc krzyżujących się. Dzięki temu, że polimery nie przepuszczają wilgoci do wnętrza włosa, fryzura pozostaje trwała, a przecież wilgoć jest głównym czynnikiem, który niszczy precyzyjnie ułożone fryzury.

Jak używać lakieru do włosów?

Zanim weźmiesz lakier do swoich rąk, musisz wiedzieć, który jest odpowiedni dla Twoich włosów. Lakier do włosów powinien nie tylko utrwalić fryzurę na kilka godzin, ale i zawierać substancje odżywiające i wzmacniające włosy oraz nadające zdrowy, naturalny blask – tak jak w przypadku lakierów Eva Natura:

Oba produkty zawierają biokompleks lniany, źródło niezwykle cennych witamin A, B, E i F, który odżywia i wzmacnia włosy, nadając im zdrowy i naturalny wygląd. Dodatkowo lakier o supermocnym utrwaleniu nabłyszcza włosy, sprawiając, że zyskują efektowny, piękny połysk.

Aplikacja lakieru do włosów

Najpierw upewnij się, że otwór produktu nie jest zaklejony, zwłaszcza jeśli był już używany. Dzięki temu produkt rozpyli się prawidłowo. Nowy lakier nie powinien być zaklejony, a więc od razu byłby gotowy do użycia, jednak warto najpierw rozpylić go w powietrzu, by sprawdzić, czy robi to odpowiednio. Jeśli jednak zaworek jest zaklejony, zwykle wystarczy przemyć go ciepłą wodą.

Następnie przygotuj swoją wymarzoną fryzurę. Jeśli masz pewność, że o ten efekt Ci chodziło, sięgnij po lakier i trzymając puszkę 30 centymetrów od głowy, spryskaj całe włosy. Podczas nanoszenia stale poruszaj pojemnikiem dla równomiernego rozprowadzenia.

Jak nadać włosom objętości?

Zacznij od pochylenia głowy do przodu, potrząśnij włosami, a następnie delikatnie odrzuć je lekko do tyłu. Podnieś poszczególne pasma włosów i rozpyl lakier u ich nasady. Zanim przejdziesz do kolejnego pasma, poczekaj i upewnij się, że lakier wysechł.

Włosy jak z wybiegu

Aby zagwarantować włosom nie tylko utrwalenie, ale także uniesienie u nasady, najpierw rozpyl spray na włosy, a następnie użyj narzędzi do stylizacji — prostownicy, lokówki lub podgrzewanych wałków. Dla wzmocnienia finalnego efektu ponownie spryskaj włosy lakierem, aby zapewnić trwałość i efektowne wykończenie fryzury.

Pamiętaj, że efekt, jaki uzyskasz, zależy też często od rodzaju włosów. Wybierając lakier, warto wziąć to pod uwagę. Jeśli masz nadmiernie przetłuszczające się włosy, zrezygnuj z użycia lakierów tzw. nabłyszczających — efekt może być odwrotny do zamierzonego.

Jak zmyć lakier do włosów?

Po efektownym wejściu na planowaną okazję przychodzi moment powrotu do domu i (niestety) przywrócenie fryzurze wyjściowego wyglądu. Jak się do tego zabrać?

  1. Dobrze rozczesz włosy
  2. Umyj włosy szamponem (dwa razy)
  3. Zastosuj nawilżającą lub wzmacniającą odżywkę (pomoże odbudować włosy)

Niekiedy lakier do włosów lubimy stosować codziennie, by tylko delikatnie utrwalić naszą fryzurę lub poprawić jej objętość. W takich przypadkach mycie głowy każdego dnia nie jest koniecznością, wystarczy wyczesać pozostałości lakieru.

Opakowanie po lakierze do włosów — gdzie wyrzucić?

Wbrew instynktowi nie powinno się wyrzucać lakieru do włosów do kubła na odpady z metalu i tworzyw sztucznych. Wszelakie spraye rozpylane pod ciśnieniem należy przywieźć do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych — jest to zalecane przez wiele miast i gmin. Zawartość tego typu puszek aerozoli może być niebezpieczna i nie powinna trafić do pojemnika na odpady metalowe. Składowanie ich na wysypiskach śmieci również wiąże się z pewnymi niebezpieczeństwami – pojemniki rozszczelniają się i mogą uwalniać szkodliwe substancje do środowiska. Metalowe puszki rozkładają się przez wiele lat, w dodatku – jeśli będą składowane w niewłaściwych warunkach, np. w pełnym słońcu – może dojść do ich wybuchu.
Jednak niekiedy wspomniana opcja jest niedostępna. W takim przypadku, jeśli jest to możliwe, należy rozdzielić elementy opakowania produktu: część metalową wyrzucić do kosza na śmieci zmieszane, a plastikową (np. zatyczkę czy nasadkę) do kosza na metale i tworzywa sztuczne.