Kolejność pielęgnacji twarzy - infografika z psem

Być może doskonale znasz już zasady prawidłowej pielęgnacji skóry. Być może w Twojej łazience stoją już kosmetyki nakierowane na jej kluczowe potrzeby. Czy wiesz jednak, że to wszystko może nie wystarczyć, jeśli nie zadbasz o prawidłową kolejność pielęgnacji twarzy

W jakiej kolejności nakładać kosmetyki na twarz? To naprawdę ma duże znaczenie – ewentualne błędy w tym zakresie mogą niekiedy uczynić całą pielęgnację nieefektywną. Jeśli chcesz, aby poranne i wieczorne czynności przynosiły pożądane rezultaty, koniecznie zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem dotyczącym kolejności pielęgnacji każdego dnia.

Dlaczego kolejność nakładania kosmetyków ma znaczenie?

Jak wiemy, każdy kosmetyk pielęgnacyjny spełnia ściśle określoną funkcję. Pianki i żele do mycia odpowiadają za dokładne oczyszczenie skóry, krem i serum za jej nawilżenie i odżywienie, tonik zaś przywraca prawidłowy odczyn. Bardzo ważne, aby podczas ich stosowania została zachowana prawidłowa kolejność pielęgnacji twarzy

W przeciwnym razie efekty Twoich działań mogą nie być w pełni skuteczne. Zastosowanie toniku przed żelem oczyszczającym sprawi, że pierwszy z kosmetyków w ogóle nie spełni swojej roli, gdyż przywrócone naturalne pH skóry zostanie niemal od razu zaburzone działaniem preparatu myjącego. Poznaj zatem właściwą kolejność pielęgnacji.

Kolejność pielęgnacji twarzy rano

Jak powinna wyglądać poranna pielęgnacja twarzy? Kolejność działań składa się w tym przypadku przynajmniej z trzech etapów: oczyszczania, tonizacji oraz nawilżenia. Dodatkową opcję stanowi aplikacja SPF – krem z filtrem to ostatni krok przed nałożeniem makijażu.

  • Oczyszczanie skóry rano

Choć mogłoby się wydawać, że oczyszczanie skóry ma sens przede wszystkim wieczorem, nie pomijaj tego kroku również na początku dnia. Pamiętaj, że kremy na noc często mają bogatsze formuły, podobnie jak stosowane w pielęgnacji olejki. W czasie snu skóra ma również kontakt z pościelą, na której znajdują się mikroorganizmy czy kurz. Aby skórę z tego wszystkiego oczyścić i przygotować do dalszych etapów pielęgnacji, wybierz żel do mycia twarzy z zieloną herbatą Eva Simply.

  • Tonizowanie

Po oczyszczeniu skóry przychodzi czas na tonizowanie, a więc przywrócenie prawidłowego pH. Utrzymanie naturalnego, lekko kwaśnego odczynu (pH 4,5-6) jest ważne, gdyż zabezpiecza skórę przed rozwojem chorobotwórczych patogenów, na przykład bakterii. Dodatkowo w tonikach znajduje się wiele cennych składników. W normalizującym toniku EVA DERMO SEB OFF znajdziesz biotechnologiczny składnik z arktycznych mikroorganizmów morskich, który zmniejsza pory oraz przeciwłojotokowe wyciągi roślinne.

  • Nawilżenie

W codziennej pielęgnacji nie może zabraknąć kremu. Na dzień najlepiej wybierać lżejsze, nawilżające formuły, dopasowane do potrzeb skóry. Możesz zastosować również krem pod oczy, na przykład lekki krem pod oczy i na powieki ze świetlikiem Eva Simply.

Kolejność pielęgnacji twarzy wieczorem

Kolejność pielęgnacji twarzy wieczorem wygląda podobnie do porannej, jednak jest rozszerzona o dodatkowe elementy. Warto również wykorzystać fakt, że po całym dniu mamy zwykle więcej czasu na poszczególne czynności. Jak zatem powinna w praktyce wyglądać wieczorna pielęgnacja twarzy? 

Kolejność nakładania pielęgnacji na twarz prezentuje się następująco: demakijaż, oczyszczanie, tonizowanie, dodatkowa pielęgnacja (peeling, serum, olejek), odżywienie.

  • Demakijaż

Pominięcie tego kroku lub jego niestaranne wykonanie zaliczane jest do głównych błędów pielęgnacyjnych. Jeśli chcesz, by Twoja skóra zdrowo wyglądała, koniecznie pamiętaj o tym kroku. Czym zmywać makijaż? Wybierz sprawdzony płyn micelarny.

  • Oczyszczanie

Kolejnym krokiem jest umycie twarzy pianką lub żelem. Możesz wybrać ten sam preparat, który towarzyszył Ci rano.

  • Tonizowanie

Nie zapomnij o toniku! Ten krok wygląda tak samo jak w pielęgnacji porannej.

  • Dodatkowa pielęgnacja

Kiedy skóra jest oczyszczona, możesz zastosować dodatkowe kosmetyki, które będą działać w czasie, gdy Ty śpisz. Sprawdzą się wszelkiego rodzaju peelingi, olejki i sera dostosowane do potrzeb Twojej skóry, o bogatej i odżywczej konsystencji, która niekoniecznie sprawdziłaby się pod makijaż.

  • Odżywienie

Na noc dobrze jest zastosować nieco bogatszy krem, który dostarczy Twojej skórze cennych składników odżywczych.

Jak widzisz, niektóre produkty z powodzeniem mogą być stosowane zarówno rano, jak i wieczorem. W kilku punktach jednak taka pielęgnacja przebiega odmiennie. Warto wdrożyć dwa różne rytuały pielęgnacyjne, gdyż może okazać się, że drobna zmiana znacznie poprawi wygląd skóry.