wyrównanie kolorytu skóry

Koloryt skóry nie jest stałą cechą wyglądu. Na jego zmiany może wpływać mnóstwo czynników. Niestety, niektóre mogą zmienić go na gorsze: niewłaściwa dieta, alergia czy nadmierne wystawianie się na promienie słoneczne. Mogą wówczas powstać nieestetyczne przebarwienia, a skóra może utracić swoją jednolitą tonację. Z pomocą przychodzą jednak kosmetyki wyrównujące naturalny odcień cery, a także odpowiednie zasady pielęgnacyjne, które pomogą pozbyć się problemu w kilku prostych krokach.

Jak zapobiegać zmianie kolorytu skóry?


Dbanie o koloryt skóry powinniśmy wpisać do codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Niwelowanie efektów zaniedbań może być kłopotliwe, dlatego lepiej jest dbać o skórę na co dzień i nie dopuszczać do powstawania defektów.

Badania dowodzą, że zmiany kolorytu skóry mają miejsce wówczas, gdy rozregulowana jest ilość krwi krążącej w organizmie danej osoby i ilość transportowanego przez krew tlenu. Głównie dotyczy to palaczy, cukrzyków oraz osób z problemami kardiologicznymi. Unaczynienie ich organizmów jest mniejsze, a saturacja (nasycenie krwi tlenem) niższa. Powoduje to szarzenie skóry i utratę naturalnego, różowego odcienia.

Wpływ na utratę naturalnego koloru ma też dieta: niektóre warzywa i owoce są bogate w beta-karoten. Związek ten to rodzaj roślinnego barwnika, który odpowiada za kolory: żółty, pomarańczowy i czerwony. Kiedy brakuje go w organizmie skóra traci naturalny odcień.

Wyrównaj koloryt skóry od zewnątrz


By koloryt skóry był równomierny należy połączyć różne działania. Nie wystarczy sama dieta czy rzucenie palenia – najlepiej na stałe zmienić wiele nawyków. Wpłynie to nie tylko na koloryt skóry – przyniesie to ogólne korzyści zdrowotne dla organizmu.

Uważaj ze słońcem!


Opalanie faktycznie poprawia koloryt skóry, uaktywniając produkcję melaniny i nadając piękny, brązowy odcień. Niestety zbyt częste lub nieostrożne opalanie może wysuszać skórę i postarzać ją. Wszystko to może prowadzić do zmian pigmentacyjnych.

Zrezygnuj z ostrych przypraw


Ci, którzy lubią pikantne potrawy często muszą mierzyć się z reakcjami alergicznymi, mogącymi pozostawiać nieestetyczne ślady w postaci przebarwień lub wyprysków. Na dłuższą metę lepiej odstawić tabasco, papryczki jalapeño, a u nadwrażliwych nawet pieprz. Z dobrym skutkiem można zastąpić wszystkie te przyprawy ziołami łagodniejszymi, które wzmocnią smak potraw i nie spowodują problemów ze skórą.

Mniej stresu


Stres powoduje wydzielanie kortyzolu. To hormon, który powoduje, że komórki organizmu są w stałej czujności do obrony przed niebezpieczeństwem. Przez to nie mogą się regenerować – dotyczy to również komórek skóry. Stres po cichu i niezauważenie odbiera nam młody wygląd.

Odpowiednia higiena


Dwukrotnie w ciągu dnia należy myć twarz, by nie pozwolić na gromadzenie się na niej nieczystości. Powodują one występowanie zaskórników i pryszczy, a te są częstym źródłem stałych przebarwień. Z higieną wiąże się też korzystanie z odpowiednich kosmetyków, zwłaszcza do makijażu – wyraziste kolory tych kosmetyków mogą powodować zmiany skórne.

Wyrównaj koloryt skóry od wewnątrz


By zapewnić sobie zdrowy koloryt skóry należy włączyć do swojego sposobu odżywiania produkty, które zapewnią odpowiednie składniki odżywcze. Warto też zastosować właściwie dobrane suplementy diety, które wzbogacą dietę w potrzebne składniki. Najważniejszymi minerałami, które wpływają na kolor skóry są:

Witamina C


Bogate w nią są przede wszystkim warzywa i owoce, zwłaszcza cytrusy. Dostępna jest także w postaci tabletek. Odpowiada za procesy regeneracji, ma też właściwości antyoksydacyjne, dzięki którym chroni przed działaniem wolnych rodników. Witamina C rozjaśnia skórę i niweluje oznaki starzenia się skóry, a więc także przebarwienia.

Witamina B3 (znana także pod nazwą witamina PP)


Nawilża i rozjaśnia – jest idealnym wyborem dla osób, które palą bądź rzuciły palenie po wielu latach – pomaga przywrócić skórze naturalny kolor. Dlatego warto urozmaicić swoją dietę o takie produkty jak ryby, rośliny strączkowe czy orzechy.

Witamina A


Chroni kolor skóry i redukuje wrażliwość na słońce. Jej syntezę organizm przeprowadza dzięki beta-karotenowi, który nadaje skórze złocisty odcień. Dobrym źródłem witaminy A jest szpinak, jarmuż, dynia czy brokuł, jednak równie dobrze można wspomóc się odpowiednią suplementacją.

Probiotyki


Dostępne w kefirze, kiszonej kapuście czy innej żywności sfermentowanej, nie tylko wzmacniają odporność organizmu, ale i wspomagają naszą skórę – spowalniają starzenie, i poprawiają kondycję cery w przypadku takich przypadłości, jak trądzik różowaty, który powoduje powstawanie przebarwień.

Jak poprawić koloryt skóry?


Kiedy najgorsze już się stało i skóra straciła swój naturalny odcień, można coś jeszcze z tym zrobić. Pierwszym krokiem powinno być jak najszybsze wprowadzenie powyższych zasad w życie, by nie utrwalać swojego problemu. Potem można zabrać się z korygowanie tego, co stało się z cerą.

Dobrymi pomysłami na poradzenie sobie z przebarwieniami są:  • peelingi medyczne, które pomogą rozjaśnić przebarwienia nawet o 95%. Niestety, wiąże się z nimi dość długi czas rekonwalescencji – minimum tygodniowy. Skóra wówczas łuszczy się i odbudowuje, pozbywając się nadmiaru pigmentu z miejsc dotkniętych problemem;


 


  • kosmetyczne środki depigmentacyjne, takie jak np. ekstrakt z mięty meksykańskiej, który działa rozświetlająco. W ofercie Pollena Eva można go znaleźć w Przeciwzmarszczkowym kremie na dzień łagodzącym rumień Eva DERMO RED OFF, który także dzięki dodatkowej zawartości zielonego pigmentu wspomaga walkę z przebarwieniami;


 


  • długotrwała terapia hydroksykwasami lub enzymami. Środki te pozwalają zakwasić środowisko powstawania melaniny, która potrzebuje pH zasadowego do namnażania się. Blokują w ten sposób tworzenie się przebarwień, zmuszając zarazem skórę do łuszczenia poprzez rozpuszczenie spoiwa międzykomórkowego. Taka terapia może jednak trwać nawet kilka miesięcy, wiec nie gwarantuje natychmiastowego efektu.
Stosowanie preparatów mocno ingerujących w skórę musi odbywać się pod opieką specjalisty. Prostsze kuracje można jednak stosować na własną rękę, chociażby z pomocą serii kosmetyków Eva Dermo RED OFF i takich produktów jak Delikatna pianka myjąca, Kojący tonik do twarzy czy Przeciwzmarszczkowe kremy na dzień i na noc. Stosowanie ich w codziennej pielęgnacji pozwoli zniwelować zaczerwienienia oraz wygładzić i wyrównać koloryt twarzy, ponieważ oprócz wspomnianego wyżej ekstraktu z mięty pieprzowej, zawierają również witaminę PP (nazywaną również witaminą B3, której właściwości opisujemy wyżej).


Podsumowanie


 

Przebarwienia nie są aż takie trudne do usunięcia, chociaż ich wystąpienie może martwić ze względu na to, jak bardzo widoczne są i jak wpływają na wygląd naszej skóry ciała czy twarzy. Jak to jednak często bywa: lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego codziennie warto dbać o wygląd i koloryt skóry.