pielęgnacja skóry stóp

W trakcie codziennej pielęgnacji naszego ciała, niekiedy zapominamy o naszych nogach, a przecież one również zasługują na to, aby o nie dbać. Skóra na stopach, która nie jest otoczona odpowiednią troską, może przyczyniać się m.in. do powstawania szorstkiego naskórka. Sprawdźmy zatem, jak prawidłowo pielęgnować skórę stóp.

Dlaczego skóra na stopach jest twarda?


Na początku należy zaznaczyć jedną rzecz. Twarda skóra na stopach nie jest do końca czymś negatywnym, złym zjawiskiem jest natomiast zrogowacenie naskórka. Te dwa określenia są ze sobą często mylone, przez co powstają nieporozumienia. Tzw. twarda skóra tworzy się z biegiem lat przez oddziaływanie ciężaru ludzkiego ciała na stopy, na których to spoczywa. Jego waga sprawia po prostu, że naskórek w tym miejscu jest bardziej gruby, a więc i wytrzymały. Najbardziej twarde są pięty i zewnętrzne krawędzie stóp. Pamiętaj, nic w tym złego. Jeżeli jednak zdecydujesz się na usunięcie tej naturalnej powłoki ochronnej, w jej miejscu powstanie zapewne jeszcze twardsza powierzchnia spowodowana przez zrogowacenie naskórka.

Skąd się bierze zrogowaciały naskórek na stopach?


Zrogowacenia powstają zazwyczaj na stopach szorstkich i wysuszonych. Najczęściej pojawiają się jako odpowiedź na uszkodzenie naskórka. Jeżeli więc często chodzisz boso, nie korzystasz ze skarpetek, nosisz zbyt małe lub za duże obuwie lub buty z dużymi obcasami, to jesteś narażona na zrogowacenie skóry. Na jego rozwój ma też wpływ zbyt duży nacisk na stopę, który występuje np. podczas biegania. Na tę dolegliwość cierpią zatem również i sportowcy.

To jednak nie koniec. Takie problemy może powodować też zbyt krótkie obcinanie paznokci lub używanie do tego ostrych nożyczek, które powodują mikroskaleczenia. Paznokcie, które są w ten sposób nieprawidłowo pielęgnowane, przyczyniają się do powstawania w ich obrębie skóry szorstkiej.

W jaki sposób zadbać o zrogowaciałą skórę stóp?


Skóra stóp, która jest zbyt uciskana i ocierana, z czasem staje się coraz bardziej wysuszona, aż obumiera i rogowacieje. Wtedy to przybiera też nieestetyczny żółtawy kolor, który może skutecznie zmniejszyć radość z noszenia latem sandałków. Część ludzi ignoruje ten problem podczas zimy, ponieważ nie eksponuje wówczas swoich stóp. Jest to wielki błąd! Zaniedbanie skóry w tym okresie przyczyni się do tego, że trudniej będzie przywrócić ją do właściwego stanu w cieplejsze dni.

Jak zatem prawidłowo pielęgnować zrogowaciałą skórę na stopach? Zacznijmy najpierw od tego, czego zdecydowanie nie powinnaś robić. W Internecie często można znaleźć porady, które dotyczą usuwania zrogowaciałego naskórka za pomocą takich ostrych narzędzi, jak np. pumeksy, pilniki, tarki do pedicure czy też – o zgrozo! – żyletki. Przede wszystkim, nie służą one do usuwania, lecz wygładzania takiej skóry. Z drugiej strony, tarcie nimi powoduje przegrzanie, które z kolei… przyśpiesza proces rogowacenia. Wśród nieprofesjonalnych rad możesz też znaleźć informację o tym, że długa i gorąca kąpiel działa pozytywnie na taki naskórek. Nic bardziej mylnego, woda – wbrew pozorom – wysusza skórę, wiec tylko pogarsza jej stan i zwiększa ryzyko objęcia zrogowaceniem jeszcze większej powierzchni stopy.

Zalecane są więc niezbyt długie kąpiele, najlepiej z dodatkiem kosmetyków nawilżających. Jednym z nich jest Sól do stóp z mocznikiem Eva Natura. Zawarte w niej ekstrakty z bylicy pospolitej, glistnika i wierzby mają właściwości przeciwpotowe. Preparat ten niweluje też nieprzyjemny zapach stóp oraz zapewnia im długotrwałą świeżość. Wysokie, bo aż 30% stężenie mocznika działa natomiast na zrogowaciały naskórek zmiękczająco i złuszczająco. Ta sól do stóp zapobiega też pękaniu skóry i powstawaniu odcisków, a jednocześnie sprawia, że staje się ona bardziej miękka i gładka. Dodatek słomy owsianej i mięty zapewnia Ci zaś uczucie odprężenia oraz natychmiastową ulgę dla zmęczonych stóp.

Product query unexpected return: Not Found

Peeling – sposób na złuszczanie naskórka na stopach?


Jednym z najlepszych sposób na usunięcie szorstkiego naskórka jest peeling, zwłaszcza ten gruboziarnisty. Dzięki niemu usuniesz martwe komórki skóry stóp, a jednocześnie sprawisz, że staną się one bardziej miękkie i gładkie. Nie korzystaj jednak zbyt często z intensywnych peelingów, zwłaszcza, jeżeli Twoja skóra jest bardzo delikatna. W takim przypadku możesz użyć np. peelingu cukrowego. Pamiętaj też o tym, iż złuszczenie zrogowaciałego naskórka sprawi, że stosowane później kosmetyki do nawilżenia będą bardziej skuteczne.

pękająca skóra na stopach

Pękająca skóra na stopach – jaki krem wybrać?


Łagodniejszą alternatywą dla peelingu są kremy. Odpowiednie zmiękczanie skóry na stopach, to świetny sposób na walkę z pękającym naskórkiem. Wysuszone stopy mają bowiem tendencję do powstawania na nich ran, które z kolei są bardzo podatne na infekcję grzybiczą. Aby temu zapobiec, postaw na kremy nawilżające. Zapewnią Ci one ochronę przed utratą wilgoci, a do tego zmniejszą ryzyko pękającej i zrogowaciałej skóry na stopach. Poprzez odpowiednie nawilżenie, przyczynią się zaś do zwiększenia jej elastyczności, jak i miękkości.

Wśród rekomendowanych preparatów znajduje się m.in. Krem-maska do stóp Eva DERMO. Kosmetyk polecany jest do codziennej pielęgnacji wysuszonych, szorstkich stóp i popękanych, wrażliwych pięt. Wysoka zawartość mocznika, połączonego z kwasem hialuronowym sprawia, że krem-maska skutecznie zmiękcza, uelastycznia i wygładza skórę stóp. Dodatek oleju z rokitnika i lanoliny regeneruje zaś popękane i szorstkie pięty.

Product query unexpected return: Not Found


Pielęgnacja skóry stóp, to szereg codziennych czynności, które powinny Ci wejść w nawyk. Zarówno pielęgnacja pięt, jak i np. prawidłowe obcinanie paznokci, może być kluczowe podczas walki z pękającą lub zrogowaciała skórą na stopach. Najważniejsze jest jednak to, abyś po prostu nie zapominała o dbaniu o tę część swojego ciała. Stopy też zasługują na chwile relaksu, pamiętaj o tym!