Kobieta oczyszczająca twarz

To absolutna podstawa pielęgnacji skóry, bez której stosowanie nawet najlepszych kremów nie przyniesie pożądanego efektu. Prawidłowe oczyszczanie twarzy, bo o nim właśnie mowa, nie jest szczególnie skomplikowane, jednak trzeba wykonywać je regularnie i pamiętać o kilku ważnych zasadach. Poznaj nasze wskazówki dotyczącego tego, jak oczyszczać twarz krok po kroku.

Dlaczego oczyszczanie twarzy krok po kroku jest tak ważne?

W ciągu dnia skóra naszej twarzy jest narażona na wpływ wielu niekorzystnych dla niej czynników, między innymi zanieczyszczeń. Osadzając się na skórze, przyczyniają się one do pogorszenia kondycji cery: wysuszania, podrażnień, utraty jędrności. Zmieszane z łojem i pozostałościami kosmetyków, także tych do makijażu, zatykają pory, mogąc prowadzić do stanów zapalnych skóry.

To właśnie oczyszczanie – jeden z etapów codziennej pielęgnacjima ogromny wpływ na wygląd i zdrowie cery. Nie ma tu półśrodków – nie sposób oszukać skóry, poprzestając tylko na demakijażu czy wyłącznie na jej tonizowaniu. Przyjrzyjmy się zatem prawidłowemu oczyszczaniu twarzy krok po kroku.

Krok 1: Demakijaż

Wieloetapowe oczyszczanie twarzy krok po kroku zawsze rozpoczyna się od demakijażu. Wybieraj do tego zadania kosmetyki dopasowane do rodzaju skóry, które nie podrażnią jej i nie wysuszą, na przykład emulsję micelarną Eva Dermo. Jest ona wzbogacona o olej z rokitnika, alantoinę i D-pantenol, które działają nawilżająco i redukują podrażnienia.

Product query unexpected return: Unauthorized

Choć może nie będzie to oczywiste, preparaty do oczyszczania twarzy z dodatkiem olejków doskonale usuwają sebum i resztki makijażu. Dodatkowo mają właściwości pielęgnacyjne, stanowiąc wsparcie na różnego typu bolączki, na przykład nadmierną suchość lub trądzik.

Krok 2: Oczyszczanie właściwe

Po usunięciu makijażu przychodzi czas na staranne oczyszczenie skóry za pomocą kosmetyków myjących. Nowoczesne preparaty są skuteczne, ale łagodne: myją, nie wysuszając i nie naruszając naturalnego płaszcza hydrolipidowego. Jakie produkty masz do wyboru?

Sporą popularnością cieszą się żele oczyszczające do twarzy, na przykład nasz nawilżający żel micelarny do mycia twarzy. Dobrze oczyszcza, bez obciążania skóry, zaś specjalistyczny składnik z mikroorganizmów morskich hamuje nadmierne wydzielanie sebum i zmniejsza widoczność porów. W przypadku cer suchych, wrażliwych i z zaczerwienieniami sprawdzi się delikatna pianka.

Krok 3: Złuszczanie

Sekretem gładkiej, promiennej i zdrowo wyglądającej skóry jest bieżące usuwanie z powierzchni twarzy komórek martwego naskórka. Za sprawą tego kroku cera staje się dogłębnie oczyszczona i zregenerowana, dzięki czemu lepiej przyswaja składniki aktywne zawarte w kosmetykach. Dodatkowo regularnie peelingowana skóra jest mniej podatna na powstawanie niedoskonałości i zachowuje zdrowy wygląd.

Ważne, aby peeling nie podrażniał skóry i nie uszkadzał jej. Efektywny i bezpieczny okazuje się enzymatyczny koncentrat peelingujący – wygładzający i poprawiający elastyczność skóry.

Krok 4: Tonizacja skóry

Często pomijana – zupełnie niesłusznie! Stosowanie toniku prowadzi do przywrócenia naturalnego pH skóry, które po umyciu staje się zbyt zasadowe. Po tonizacji lepsze jest także przyswajanie składników aktywnych z kosmetyków.

Przeczytaj więcej o tym, dlaczego warto stosować tonik.

Nie zapomnij o kremie

Na tak przygotowaną skórę możesz już nakładać ulubiony krem  – nawilżający, odżywczy lub ujędrniający. Dopiero wówczas cera będzie prezentowała się naprawdę dobrze. To ważne również, gdy planujesz wykonać makijaż: przesuszony naskórek stanie się mało elastyczny i ściągnięty, wskutek czego podkład czy puder może się rolować.

Pamiętaj także, że w pielęgnacji liczy się systematyczność. Koniecznie wprowadź kilkuetapowe oczyszczanie twarzy do swojej codzienności, a efekty zobaczysz bardzo szybko.