Rozdwojone końcówki włosów

Nie musisz korzystać z porad profesjonalisty, by wiedzieć, jak rozpoznać rozdwojone końcówki. Wystarczy, że uniesiesz włosy i przyjrzysz się, najlepiej pod światło, ich zakończeniom. Rozwidlenie w kształcie literki Y, charakterystycznej „miotełki” lub piórka to znak, że masz do czynienia z takim właśnie stanem. 

Jak powstają rozdwojone końcówki? Co zrobić, aby pozbyć się kłopotu i czy można uniknąć go w przyszłości? Sam fakt rozdwajania się włosów może, niestety, zamienić się w swego rodzaju błędne koło. Wszystko zaczyna się od uszkodzenia struktury. Z czasem sytuacja pogłębia się, nasilając problem. Na szczęście można – i trzeba! – wydostać się z zaklętego kręgu. Podpowiadamy, jak to zrobić. 

Rozdwojone końcówki – przyczyny

Skąd bierze się tendencja do rozdwajania końcówek? Najczęściej to efekt mechanicznego uszkodzenia włosa, do którego może dochodzić na skutek:

  • silnego tarcia, na przykład podczas mycia i osuszania włosów,
  • stylizacji z użyciem wysokiej temperatury, bez uprzedniej ochrony,
  • zasypiania z mokrymi włosami,
  • niedostatecznego, nieregularnego nawilżania włosów,
  • szarpania szczotką podczas rozczesywania,
  • częstych inwazyjnych zabiegów fryzjerskich, np. koloryzacji, rozjaśniania czy trwałej ondulacji,
  • wpływu czynników zewnętrznych, przede wszystkim promieniowania UV, mrozu i wiatru.

Pojedynczy włos zbudowany jest z białka – keratyny – otoczonego zewnętrzną osłonką, czyli łuską włosa. W zdrowym stanie jest ona domknięta i gładka, dzięki czemu składniki odżywcze pozostają wewnątrz, nie wypłukują się i nie odparowują. Kiedy pod wpływem czynników zewnętrznych łuska zaczyna się otwierać, a później rozdzielać, włos staje się słaby, podatny na przesuszenie i łamliwy.

Paradoksalnie, problem rozdwajających się końcówek może też być pokłosiem… dobrych chęci. Niektóre osoby boją się, że dodatkowa pielęgnacja włosów obciąży fryzurę i sprawi, że będzie prezentowała się ona nieświeżo. Rezygnują więc z odżywek i szamponów o działaniu odżywczym, co wcale nie jest dobrą praktyką.

Rozdwojone końcówki – jak sobie z nimi radzić?

Jeśli końcówki włosów są już rozdwojone, nie ma, niestety, żadnego sposobu, który pozwoliłby je ponownie „skleić”. Jedyne rozwiązanie to ich podcięcie – warto zresztą robić to profilaktycznie, co 4–6 tygodni. Rób to także wtedy, kiedy chcesz zapuścić włosy. Takie działanie pomoże zachować je w dobrej kondycji.

Jeśli natomiast chcesz zapobiec rozdwajaniu się włosów, dbaj o ich systematyczną i dobrze dobraną pielęgnację. Jakie kosmetyki na rozdwojone końcówki wybrać? O jakie czynności warto zadbać?

Lepiej zapobiegać, czyli kosmetyki na rozdwojone końcówki

Stosując odpowiednie kosmetyki i zabiegi pielęgnacyjne, można poprawić ogólny stan włosów i zapobiec ponownemu rozdwajaniu się końców.

  • Użyj odpowiedniego szamponu

Zdrowe włosy to silne włosy – zadbaj o ich dobrą formę, używając wzmacniających i nawilżających szamponów, wzbogaconych o składniki naturalnego pochodzenia i pozbawione silnych detergentów. Wypróbuj linię Potrójna Siła Ziół, w której znajdziesz na przykład wzmacniający i ułatwiający rozczesywanie szampon do włosów czarna rzepa, skrzyp polny i łopian. Pozwala on ograniczyć łamliwość włosów i dodaje elastyczności pasmom. Jedwabistej gładkości doda z kolei szampon z lawendą, chabrem i dziką różą.


  • Nie zapomnij o odżywce

Stosuj odżywkę po każdym myciu włosów — ochrania przed przesuszeniem, wzmacnia oraz sprawia, że podczas czesania znacznie zmniejsza się ich łamliwość.

Wiele odżywek również regeneruje kosmyki, np. wzmacniająca odżywka do każdego rodzaju włosów z keratyną (naturalnym budulcem włosa). Pozwala zachować włosom lekkość i ma w swoim składzie także olej z lnu – emolient kondycjonujący.


  • Ogranicz stylizację na gorąco

Wysokie temperatury towarzyszące stylizacji sprawiają, że włosy tracą wilgoć i stają się bardziej podatne na uszkodzenia. Pomóc mogą preparaty termoochronne, jednak jeszcze lepiej będzie po prostu suszyć włosy chłodnym powietrzem i zrezygnować z loków czy prostownic, jeśli to możliwe.

  • Ostrożnie przy szczotkowaniu

Nigdy nie rozczesuj włosów, gdy są mokre – wilgoć zwiększa ich wrażliwość, co może prowadzić do złamań i naderwań. Unikaj również twardych, na przykład metalowych, grzebieni, które silniej zaczepiają włosy.

  • Prawidłowo myj włosy

Podczas mycia delikatnie masuj skórę głowy, nie szarpiąc kosmyków. Do ostatniego płukania użyj chłodnej wody. Jeśli korzystasz z ręcznika, wykorzystaj go do osuszenia, czyli delikatnie przykładaj ręcznik do włosów. Pamiętaj, by ich nie pocierać, gdyż może to prowadzić do mechanicznych uszkodzeń. 

  • Olejowanie włosów

W walce z rozdwajaniem końcówek przyda się olejowanie. Możesz korzystać z różnych olejów, jednak w omawianej sytuacji najlepiej sprawdzi się olej arganowy, olej ze słodkich migdałów czy olej z pestek winogron. Dwa ostatnie znajdziesz w odżywczym olejku przywracającym witalność – jest on dedykowany do twarzy, ale świetnie sprawdzi się także na włosach. Delikatnie wetrzyj go w końce włosów, by poczuć różnicę. Taki prosty krok pomoże zatrzymać wilgoć, co ograniczy suchość i łamliwość.

Dbaj również o odpowiednie odżywienie organizmu, czyli o zdrową dietę bogatą w witaminy i minerały ważne dla kondycji włosów. 

Piękne włosy potrzebują czasu

Problem rozdwojonych końcówek wcale nie należy do rzadkości, a powodów, które go wywołują, jest całkiem sporo. Często wystarczy samo obcięcie uszkodzeń, aby fryzura prezentowała się lepiej. Jeśli jednak zależy ci na utrzymaniu takiego stanu, zaprzyjaźnij się ze świadomą pielęgnacją, dzięki której będziesz cieszyć się efektem dłużej.